25. novembar 2024 10:09
Kovač: Zakon o sprečavanju nasilja u porodici važan za izgradnju ravnopravnog društva
BEOGRAD - Potpredsednica Narodne Skupštine Elvira Kovač izjavila je danas na konferenciji "Jednake. Sigurne. Osnažene" da je donošenje Zakona o sprečavanju nasilja u porodici važan korak u izgradnji rodno-ravnopravnog i pravednog društva.
"Zakon o sprečavanju nasilja u porodici predstavlja centralni deo zakonodavstva u ovom kontekstu. Zakonom se uređuje sprečavanje nasilja u porodici i postupanje državnih organa i organizacija u sprečavanju nasilja u porodici i pružanju zaštite i podrške žrtvama nasilja", rekla je Kovač u uvodnom obraćanju na konferenciji.
Naglasila je da je ideja zakona da se uspostavi jedinstveni okvir reagovanja svih organa u slučajevima nasilja u porodici.
"Aktivnosti Narodne skupštine Republike Srbije imaju za ciji, naravno, izgradnju pravnog okvira, koji će obezbediti da žene budu jednake, sigurne i osnažene. Aktivnosti Narodne skupštine Republike Srbije imaju za ciji izgradnju rodne demokratije", rekla je ona.
Kovač je dodala da samo uz institucionalnu zaštitu žene mogu biti jednake, osnažene i sigurne.
"Da bi postigli da žene budu jednake, sigurne i osnažene, važna je solidarnost, solidarnost žena i muškaraca, svih nas. Jer solidarnost i pravda za žene nam daje solidarno, slobodno i pravedno društvo", rekla je ona.
Dodala je da je kampanja protiv nasilja nad ženama bila vrlo intenzivna i da su je podržali narodni poslanici.
" I Srbija treba da bude ponosna na to što je bila među prvih deset, tačnije osma zemja koja je ratifikovala takozvanu Istanbulsku konvenciju i samim tim mi smo doprineli tome da ona stupi na snagu. Tada smo u Narodnoj skupšni Srbije glasali o predlogu zakona o potvrđivanju te konvencije, bilo je prisutno 164 narodna poslanika na glasanju, od njih 164, 159-ro je glasalo za, a petoro nije glasalo", rekla je Kovač.
Potpredsednica Skupštine rekla je da Konvencija propisuje ciljeve koje se odnose na zaštitu žena od svih vidova nasilja, sprečavanje, procesuiranje i eliminisanje nasija nad ženama i nasilja u porodici.
"Konvencija definiše doprinos u suzbijanju svih oblika diskriminacije nad ženama, promovisanje suštinske jednakosti između žena i muškaraca, uključujući i osnaživanje žena, izuzetno značajnu izradu sveobuhvatnog okvira, politika i mera zaštite i pomoći svim žrtvama", rekla je Kovač.
Kako je navela, da bi se obezbedila primena, značajan je mehanizam za praćenje i Srbija periodično dostavlja izveštaje o njenoj primeni, kao i o proceni mera koje su organi vlasti u Srbiji preduzeli u pogledu upravo primene.
"Usvajanjem zakonskih i strateških dokumentata, u četiri saziva Narodne skupštine Srbije radilo se na usvajanju predloga, ojačali smo normativne okvire rodno-ravnopravnog društva, potvrdili smo značaj civilizacijskog postignuća - da život u nenasilju predstavlja osnovno, neotuđivo, neprikosnoveno ljudsko pravo", istakla je Kovač.
Dodala je da se krivičnim Zakonom Srbije propisuje krivično delo nasilje u porodici kao jedan od najtežih oblika nasilja.
"Narodna skupština Srbija u svom radu, kroz različite aktivnosti, pored zakonodavne se, naravno, bavi temom sprečavanja nasilja u porodici, najpre kroz rad skupštinskih radnih tela, skupštinskih odbora, u okviru kojih ostvaruje saradnju sa ekspertima, stručnjacima u ovoj oblasti. Važno je istaći da je pored stalnog unapređenja zakonodavnog okvira i procene realnog stanja i potreba društva i zajednice, važna konstantna, stalna edukacija o prepoznavanju nasilja", istakla je Kovač.