27. novembar 2024 13:06

Žigmanov: Prisutni brojni problemi sticanja prava dece sa intelektualnim teškoćama

Izvor: TANJUG

Foto: FOTO TANJUG/MINLJMPDD

BEOGRAD - Mministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislav Žigmanov izjavio je danas da je država učinila dosta po pitanju unapređenja normativnog okvira po pitanju problema ostvarivanja ljudskih prava dece i mladih sa intelektualnim poteškoćama, ali da postoje još neki problemi.

Žigmanov je na skupu "Modeli podrške deci i mladima sa intelektualnim teškoćama" ocenio da su izazovi sa kojima se pripadnici ove grupe susreću važna i nedovoljno vidljiva tema u široj javnosti jer su oni najranjivija društvena grupa u Srbiji.

"Deca i mladi sa intelektualnim smetnjama susreću se sa stigmatizacijom, preprekama u ostvarivanju ljudskih prava i njihove porodice su suočene sa velikim naporima u ostvarivanju interesa", ističe Žigmanov i dodaje da je stav Vlade da njihova različitost ne sme biti razlog za bilo kakvu diskriminaciju.

"U Reformskoj agendi Vlade srbije deo mera se odnosi na ovu društvenu grupu i zajedno sa organizacijom koja zastupa interese dece i roditelja ove grupe i sa drugim ministarstvima može nastati dobra platforma za unapređenje njihovog ostvarivanja ljudskih prava", rekao je.

Posebni savetnik ministra zdravlja Nebojša Tasić istakao je da je Ministarstvo zdravlja proteklih godina u potpunosti uspostavilo pravni i strateški okvir za pripadnike ovih grupa.

"Dostupnost zdravstvene zaštite i njima i njihovih porodica je na veoma visokom nivou o čemu svedoče ankete roditelja koje dokazuju da je kvalitet i dostupnost usluga zdravstvene zaštite viša od 80 odsto", rekao je Tasić.

Prema njegovim rečima, Ministarstvo zdravlja uspostavilo je poseban sistem ranog skrininga za prepoznavanje intelektualnih poteškoća kod dece i zahvaljujući inovacionim terapijama značajno poboljšalo zdravstveno stanje tih osoba.

"Kroz program razvojnih savetovališta u zdravstvenoj zaštiti i edukacijom pedijatra, patronažnih sestara, psihologa i drugih zdravstvenih radnika koji se bave decom podigao se nivo pružanja zdravstvene zaštite deci na viši nivo", objasnio je Tasić.

Pomoćnica ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Biljana Barošević naglasila je da podrška koju sektor tog ministarstva za zaštitu osoba sa invaliditetom iznosi više od 50 miliona dinara i namenjuje se savezima na teritoriji cele zemlje.

"Među njima su i Savez mentalno nedovoljno ravijenih osoba Vojvodine, Savez mentalno nedovoljno razvijenih osoba Srbije i Savez za podršku osobama sa autizmom. Oni u svom sastavu imaju preko 70 lokalnih udruženja na teritoriji cele Srbije", navela je Barošević.

Istakla je značaj podrške koju Ministarstvo za rad daje i preduzećima za profesionalnu rehabilitaciju koja zapošljavaju blizu 1000 osoba sa invaliditetom.

"Ukupno ima 60 preduzeća u Srbiji koji svoje poslovanje vode u 25 opština i zaposleni jesu osobe sa invaliditetom u preko 280 različitih programa rada", rekla je.

Predsednica upravnog odbora udruženja "Deca bez granica" Aleksandra Rabrenović naglasila je da je pitanje dece i mladih sa intelektualnim poteškoćama intersektorsko i jedno ministarstvo ne može samostalno da da dovoljan doprinos, već je potrebna saradnja više njih.

"Modeli podrške bi se odnosili na stvaranje inkluzivnih centara u svakoj opštini gde bi deci mogli da se pruže odgovarajući logopedski ili defektološki tretmani. Takođe, refundiranje sredstava za te tretmane jer je finansijski teret na porodicama čiji članovi imaju ovaj problem veliki", istakla je ona.

Kako navodi Rabrenović, sa ministarstvima su u toku razgovori o unapređenju usluga socijalne zaštite poput personalne asistecnije koja trenutno nije dostupna i asistiranog stanovanja koje je veoma zahtevna usluga.

"Neophodno je i da se osobe sa int lelektualnim teškoćama što više uključe na slobodno tržište rada, da se podigne svest poslodavaca da oni imaju sposobnost da rade ukoliko im se daju odgovarajući poslovi", zaključila je.

Na događaju su predstavljeni rezultati projekta "Beograd - inkluzivni grad", koji sprovodi udruženje "Deca bez granica" sa ciljem inkluzije dece i mladih sa intelektualnim teškoćama u društvo i predstavljanja rešenja problema njihovog svakodnevnog funkcionisanja.