28. novembar 2024 22:41

Otović Pjanović: Cilj kampanje protiv nasilja nad ženama da pokažemo da nisu same

Izvor: TANJUG

Foto: Shutterstock.com/photofort 77, ilustracija

BEOGRAD - Major Bojana Otović Pjanović iz Uprave kriminalističke policije rekla je danas da je cilj kampanje "16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama" da zaštiti i osnaži sve žene, i da im pošalje poruku da nisu same.

"Cilj kampanje u okviru ovih 16 dana aktivizma, naravno što radimo i tokom cele godine, jeste da osnažimo žene, da im pošaljemo jasnu poruku da nisu same, da je negde ustavni princip Srbije ravnopravnost žena i muškaraca i da je to negde i strateško opredeljenje svih nas, pa i Ministarstva unutrašnjih poslova i svih drugih ministarstava koji su uključeni u postupak pružanja podrške žrtvama nasilja u porodici", rekla je Otović Pjanović za Tanjug.

Ona je dodala da se, iz sprovođenja onog dela Istanbulske konvencije koju smo potpisali još 2013. godine, Srbija saglasila da će da pruža podršku i radi na prevenciji, ali i da motiviše i istaknemo činjenicu da su žene ravnopravne članice ovog društva koje imaju pravo na život bez nasilja.

Otović Pjanović rekla je da svako može da prijavi nasilje i da onaj koji prijavi, ukoliko želi, može da ostane anoniman.

Na pitanje ko najčešće prijavljuje, a ko su najčešće žrtve, Otović Pjanović rekla je u 90 odsto slučajeva žrtve su žene i to su bivše ili sadašnje supruge ili partnerke, a počinioci su muškarci.

"Međutim, kada se radi o slučajevima gde su muškarci žrtve, najčešće počinioci su drugi muškarci, odnosno to je nasilje koje sinovi najčešće izvrše nad svojim očevima ili očevi nad svojim sinovima", dodala je ona.

U smanjenju smo nasilja, ako govorimo o teškim oblicima nasilja u porodici i o smrtnim ishodima, u odnosu na isti period prošle godine, navela je Otović Pjanović.

Maja Đundić Branković iz UNDP-a za Tanjug je rekla da prema istraživanjima koje su radili sa Poverenikom za zaštitu ravnopravnosti pre godinu i po dana, 75 odsto žena ne prijavljuje nasilje zato što oseća strah od partnera.

"Više od polovine njih i dalje oseća stid, sramotu i boji se osude same zajednice. Znači, to nije istraživanje od pre deset godina, nego od pre godinu i po dana. I ovom kampanjom na neki način poručujemo u principu da se i taj teret odgovornosti negde prebacuje sa žene, između ostalog na zajednicu, jer je i zakonsko pravo obaveza svakoga ko ima saznanja o nasilju u porodici da ga i prijavi policiji", navela je ona.

Đundić Branković je istakla značaj obuke koju prolaze službena lica u radu sa žrtvama nasilja, ali da zakon ne obavezuje sve institucije da prođu tu obuku.

"Svi policijski službenici i svi tužioci pre nego što počnu da postupaju, prođu ovu obaveznu obuku. Međutim, ono što je potrebno, jeste jedna kontinuirana obuka profesionalaca, zato što vi kad krenete u postupanje, onda se suočavate sa onim što nijedan zakon ne može da normira, niti da predvidi, a što je život", navela je ona.

Ocenila je da je upravo kontinuitet u obuci nešto što je potrebno profesionalcima.