28. novembar 2024 22:53

Brnabić: Još opozicionih poslanika napustiće svoje poslaničke grupe

Izvor: TANJUG

Foto: TANJUG/STRAHINJA AĆIMOVIĆ

BEOGRAD - Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je večeras da vladajuća većina ima više od 60 odsto poslanika, a da će ih biti i više jer određeni poslanici opozicije neće više da učestvuju u onome što rade njihove poslaničke grupe.

"Vladajuća većina ima 154 od 250 narodnih poslanika, što je preko 60 odsto, a sva je prilika da ćemo imati i više, zato što poslanici u opoziciji određeni neće da učestvuju u ovome, ne žele da sramote parlament i sebe", rekla je Brnabić za Juronjuz.

Dodala je da zna i da ima onih koji ne podržavaju vlast, ali ne žele da učestvuju u blokadama.

Na pitanje da li je u ponedeljak u parlamentu, kada je počeo fizički incident između poslanika vlasti i opozicije, pomislila da se situacije izmakla kontroli, Brnabić je rekla da je uživo svakako izgledalo gore nego što je delovalo onima koji su gledali prenos.

Ona je navela da je Zeleno-levi front, odnosno njihov poslanik Radomir Lazović započeo incident time što se unosio u lice minsitrima, a da su zatim ustali ostali poslanici vlasti da bi zaštitili članove Vlade, a prvi udarac je zadao poslanik Stranke slobode i pravde (SSP) Dragan Đilas i da je zatim šefica poslaničke grupe SSP Marinika Tepić počela da poliva ljude "potpuno neselektivno".

"Ispolivala je najviše svoje kolege tom farbom ili vinom, jer ne može ni Tepić da odustane jer mora da bude najveći ekstremista. (Poslanik Narodnog pokreta Srbije Miroslav) Aleksić ne zna šta će od sebe, prilazi meni, ja ga pozivam, on jadan prilazi a ne zna šta će od sebe - i on uzima i čupa moj mikrofon. Tu nema nikakvog razuma. Oni u borbi za lidera opozicije, niko ne može da ostane pribran, već se bore u ekstremizmu", navela je Brnabić.

Na pitanje da li do sukoba u parlamentu došlo da je na dnevni red stavila zahtev poslanika opozicije da se raspravlja o poverenju Vladi Srbije, Brnabić je rekla da ne može da se pravi da nije videla da su falsifikovali najmanje dva potpisa narodnih poslanica.

Iako je zakonski mogla da stavi taj predlog na dnevni red i bez ta dva potpisa, Brnabić je rekla da to nije mogla da uradi jer bi to značilo da je njoj kao predsednici parlamenta nevažno što je neko zloupotrebio potpise.

"Neću stavljati na dnevni red dokument koji sadrži falsifikovane potpise i da se pravim da to nisam čula. To je ponižavanje parlamenta i parlamentarnih procedura da nisu nakon toga sami rekli 'Izvinite, očigledno je nevalidna procedura i očekujemo odgovornost'", navela je Brnabić.

Ona je rekla da je deo opozicije trebalo da kaže da je poslanička grupa SSP zloupotrebila potpise i da pozovu šeficu poslaničke grupe da preuzme odgovornost.

Na pitanje šta se desilo sa njenim obećanjem koje je dala kada je došla na mesto predsednice parlamenta da neće biti obezbeđenja u sali, Brnabić je rekla da je bila naivna.

"Pokazala sam naivnost, jer na prvom sastanku kolegijuma sa šefovima svih poslaničkih grupa složili smo se da je sramota da bude obezbeđenje. A onda sam doživela da oni kidišu na članove vlade, koji su gosti i koje smo pozvali", navela je.

Ona je dodala da kada je zamolila obezbeđenje da izađe iz sale, Aleksić je optužio da je izbacivala obezbeđenje kako bi došlo do sukoba.

"Mislim da sam bila naivna i žao mi je što su oni pokazali da nisu dovoljno zreli da možemo sami da se staramo o sebi", ocenila je Brnabić.

Na pitanje kada će parlament početi sa radom, Brnabić je navela da skupština radi i da je pogrešna percepcija da radi samo kad je sednica.

"Ja ću tokom sledeće nedelje već biti u Briselu, a sednica će biti kada bude potrebe. Do tada ću pokušavati da imam kolegijume, to je moja dužnost pred građanima", rekla je predsednica Skupštine Srbije.

Govoreći o odgovornosti za urušavanje dela železničke stanice u Novom Sadu kada je poginulo 15 ljudi i dvoje je teško ranjeno, Brnabić je rekla da tu mora da postoji politička odgovornost i da je to drugačija situacija nego ona u OŠ ''Vladislav Ribinikar''.

"Ja verujem u institucije ove zemlje, kao predsednica parlamenta moram da verujem u institucije ove zemlje", navela je ona.

Na pitanje da li su vanredni parlamentarni izbori rešenje nakon sukoba u parlamentu, Brnabić je rekla da ne bi volela da ih bude, jer Srbija mora da radi i da se bori za bolji standard građana.

"Da li mislim da rešavaju nešto vanredni izbori - nažalost ne. Opozicija je tražila u septembru prošle godine vanredne izbore, predsednik Srbije Aleksandar Vučić im je dao, da bi se rešila kriza - i ništa nisu rešili. Oni su izašli na izbore bez plana i programa, nisu ni znali da li žele ili ne žele izbore", navela je Brnabić.