29. novembar 2024 18:57
Žigmanov: Vrednost projekta "Romacted II" je u ideji o osnaživanju romske zajednice
BEOGRAD - Ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislav Žigmanov izjavio je danas na završnoj konferenciji projekta Evropske unije i Saveta Evrope "Romacted II", da je posebna vrednost ovog programa što je njegova metodologija koncipirana sa idejom da njegov glavni ishod bude osnaživanje romske zajednice, saopštilo je Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog.
Otvarajući završnu konferenciju projekta "Romacted II", u kome je Ministarstvo bilo institucionalni partner u Srbiji, Žigmanov je naveo da je u pitanju osnaživanje romske zajednice kako na individualnom nivou, što je postignuto kroz aktivnosti u kojima su građani romske nacionalnosti praktikovali svoja osnovna prava i time proširili kapacitete i veštine, a na nivou romske zajednice, kroz pomoć građanima da se organizuju i udruže kako bi izrazili svoje interese u vezi sa rešavanjem zajedničkih problema.
Ministar ističe da je u skladu s tim zasluga za uspešnu realizaciju ovog programa pripada pre svega Romima i romskim udruženjima i nevladinim organizacijama, koje su bile uključene u realizaciju programa.
On je naglasio da je ne manje važna vrednost ovog programa i rad na unapređenju kapaciteta, znanja i veština lokalnih zajednica u radu na inkluziji Roma, zbog čega je zahvalio predstavnicima gradova i opština koji su, radeći na implementaciji programa, doprineli i jačanju demokratskih kapaciteta svojih lokalnih zajednica.
Žigmanov je izrazio uverenje da će formalni kanali i mehanizmi za zajedničku uključenost lokalnih vlasti i romskih zajednica u formulisanju politika, donošenju odluka i saradnji sa građanima i organizacijama civilnog društva, koji su uspostavljeni prilikom implementacije programa, nastaviti da doprinose održivosti daljih aktivnosti i inicijativa.
Ministar je zaključio da su lokalne vlasti, koje su učestvovale u realizaciji ovog programa, osposobljenije da integrišu specifične mere za Rome u glavne tokove lokalne politike, uz povećanje učešća građana Roma u kreiranju, implementaciji i praćenju tih politika i projekata.
Šef Kancelarije Saveta Evrope u Beogradu Janoš Babić je izjavio da ova institucija skoro pet decenija posvećeno radi na podršci romskoj populaciji i promociji upotrebe romskog jezika, u tesnoj saradnji sa romskim organizacijama civilnog društva i pomažući evropskim državama da postave standarde i ispune svoje obaveze prema romskoj zajednici.
Dodao je da Savet Evrope tesno sarađuje sa Vladom Srbije i relevantnim institucijama u cilju podrške napretku demokratskih reformi, dobrog upravljanja, ljudskih prava, vladavine prava, u skladu sa agendom evropskih integracija Srbije.
Šef Delegacije Evropske unije Emanuele Žiofre izjavio je da je ovaj projekat deo šire podrške EU socijalnoj inkluziji, kroz koju je do sada obezbeđeno trajno stanovanje u 24 opštine u Srbiji i lična dokumentacija za 5.000 građana, kao i 2.000 stipendija za romske studente svake godine i koordinacija službi za Rome sa 30 zajedničkih mobilnih jedinica.
Žiofre je dodao da je ključno da Srbija nastavi uspešnu implementaciju Strategije za inkluziju Roma koja je u skladu sa okvirom EU za inkluziju Roma i ispuni ciljeve postavljene u Poznanjskoj deklaraciji, dok će EU nastaviti da podržava ovakve inicijative, ne samo zbog pristupanja Srbije EU, već i kako bi građani osetili opipljive koristi od ovog procesa.