30. novembar 2024 18:00

Drecun: Srpskom narodu na AP KiM treba mir, a ne incidentne situacije

Izvor: TANJUG

Foto: TANJUG/JOVANA KULAŠEVIĆ

BEOGRAD  - Predsednik skupštinskog Odbora za odbranu i unutrašnje poslove Milovan Drecun izjavio je danas, povodom incidenta u vodokanalu Ibar - Lepenac u Zubinom Potoku, da Srbima na AP Kosovo i Metohija treba mir, a ne incidentne situacije.

"Da li srpskom narodu odgovara takva situacija u kojoj će Kurti imati dodatni povod da ih teroriše maksimalno, da im oduzima uslove za normalan život? Ne. Srpskom narodu treba mir, trebaju im iole normalni uslovi za život, ne trebaju im ovakve incidentne situacije", rekao je Drecun za Tanjug.

On je konstatovao da je glavno pitanje ko je mogao da izvede tu akciju, ko je nalogodavac i sa kojim ciljem i da je jako bitno utvrditi ko stoji iza toga, jer je velika opasnost to što su obaveštajne strukture Prištine na severu Kosova zavrbovali jedan deo ljudi srpske nacionalnosti da rade za njih i da čak imaju zavrbovane ljude u centralnoj Srbiji.

"Može to da bude delo pojedinca, može da bude operacija lažne zastave, može neko treći da uradi sve to zato što želi da stvori neku nestabilnu situaciju u svemu tome. Dakle, ne zna se ko radi. Kurti je odmah izašao, bez ikakvih dokaza, i rekao to je Beograd, a nama je interes samo da se sad čuva mir, zato što u uslovima mira, srpski narod može jedino da ostane na AP KiM, a ne u uslovima incidentnih situacija", naglasio je Drecun.

Dodao je da ne očekuje međunarodnu istragu.

"Mislim da se to neće desiti, jer stav Zapada i KFOR-a je da to treba da radi tzv. kosovska policija, jer je to njihovo unutrašnje pitanje. Ako bi Srbi pokušali da imaju neke proteste, da eventualno blokiraju neke saobraćajnice ili nešto, mislim da KFOR to ne bi jednostavno dozvolio, pažnja KFOR-a je usmerena ka Prištini, da se pomogne Prištini, a ne da se zaštiti srpski narod od maltretiranja koje sprovodi policija", rekao je Drecun.

Prema njegovim rečima, zvaničnici Evropske unije daju, kako je rekao, "čisto pro forme izjave" u kojima osuđuju nasilje i kažu da odgovorni treba da odgovaraju.

Ukazao je na to da je premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti odmah nakon incidenta krenuo sa žestokom političkom kampanjom kako bi prvenstevno pridobio podršku Albanaca, svog biračkog tela.

"Teror koji on sprovodi je usmeren ka pridobijanju podrške od strane albanskih birača na AP KiM. Što više terora prema Srbima, to veća podrška Albanaca. Što više navodnih opasnosti od Srbije za tzv. Kosovo, to veća podrška Kurtiju. On pokazuje odlučnost, on pokazuje da nije popustio prema Beogradu, on jača tzv. vojsku Kosova, on jača policiju, on teroriše Srbe. I to je njegova ključna poruka Albancima. Glasajte za mene ako hoćete da sprečimo da Beograd ponovo uzme Kosovo", rekao je Drecun.

Prema njegovim rečima, rezultat Kurtijeve ekstremne političke kampanje je povećanje mržnje albanskog stanovništva prema srpskom stanovništvu.

"Rezultat takve njegove političke kampanje je samo povećanje mržnje kod Albanaca prema srpskom narodu, naročito kod mladih. Ali videli ste i jednu drugu stvar, što je rezultat i krajnji cilj Kurtija, a to je zastava Velike Albanije, odnosno Republike Albanije. Međutim, zastava nije bila, uslovno da kažem, zastava tzv. Kosova. Ne, jer Albanci kažu to više nije Kosovo, to je Albanija, to je Velika Albanija, a Kurti pokušava da se nametne kao vodeći velikoalbanski nacionalista, odnosno velikoalbanski lider i da bude ispred (Edi) Rame koji bi prirodno mogao da bude takav lider", rekao je Drecun.

Dodao je da će se najlakše otkriti ko stoji iza sinoćnjeg incidenta tako što će se pratiti sledeći potezi koje će Kuristi preduzimati.

Istakao je da je posledica toga to što Kurti politički zloupotrebljava to što se desilo i sprovodi snažnu kampanju koja je fokusirana na optužbe prema Beogradu i srpskom narodu.

Osim toga, prema njegovim rečima, Kurti ubacuje i nove snage specijalnih parapolicijskih jedinica.

"Morate da imate u vidu da to prisustvo specijalnih parapolicijskih jedinica predstavlja najveći faktor ugrožavanja bezbednosti opstanka srpskog naroda, preko tih jedinica on teroriše Srbe na AP KiM", rekao je Drecun.

Podsetio je da je u južnom delu Kosovske Mitrovice baza tzv kosovske policije odakle se koordiniraju i nadgledaju aktivnosti tih specijalnih parapolicijskih jedinica na severu, kao i da oni imaju specijalnu operativnu jedinicu, specijalnu interventnu jedinicu i da obe imaju ukupno oko 360 ljudi.

Dodao je i da imaju i jedinicu za brzo reagovanje sa više od 160 ljudi, a po regionalnim direktoratima imaju oko 210 pripadnika, kao i obaveštajnu agenciju.

Drecun kaže da ostaje da se vidi da li je drugi Kurtijev cilj približavanje zahtevu da tzv. Kosovo traži dozvolu od KFOR-a za prisustvo pripadnika Kosovskih snaga bezbednosti na severu koje sada ne mogu da budu prisutni tamo.

"Oni su u potpunosti, u klasičnom vojnom smislu, zaposeli sever Kosova i bez uvođenja pripadnika KBS. Jedino što im ostaje je da dobiju odobrenje", rekao je Drecun.

Istakao je da Srbi na AP KiM mogu da računaju na podršku zvaničnog Beograda koja i do sada nije izostajala.

U selu Varage kod Zubinog Potoka sinoć je došlo do eksplozije u kojoj je oštećen deo kanala Ibar-Lepenac te je zbog oštećenja tog kanala došlo do prekida u snabdevanju vodom i električnom energijom u Gračanici i okolnim mestima.

Kurti je za eksploziju na kanalu Ibar-Lepenac optužio Beograd.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je danas da Srbija nedvosmisleno negira bilo kakvu umešanost u napad na kanal Ibar-Lepenac i pozvao na temeljnu, nepristrasnu i transparentnu istragu ovog čina sabotaže.