2. decembar 2024 13:16

Od Vlade Švedske podrška opštinama u Srbiji za smanjenje rizika od katastrofa

Izvor: TANJUG

Foto: Shutterstock.com/DexonDee, ilustracija

BEOGRAD - Lokalne samouprave Vladimirci, Kanjiža i 19 opština u slivu Zapadne Morave do kraja godine dobiće značajnu podršku za unapređenje sistema smanjenja rizika od katastrofa kroz projekat koji finansira Vlada Švedske, a realizuje Stalna konferencija opština i gradova, navodi se u zajedničkom saopštenju.

Aktivnosti se sprovode u okviru projekta "održive i inkluzivne usluge na lokalnom nivou", a cilj je jačanje otpornosti lokalnih zajednica kroz unapređenje planske dokumentacije, obuku građana i poverenika civilne zaštite, kao i sprovođenje redovnih vežbi evakuacije.

Poseban fokus je na inkluzivnosti i osnaživanju ranjivih grupa u planiranju i reagovanju na vanredne situacije.

Stručni saradnik za upravljanje krizama u SKGO Miloš Alavanja ističe da su vanredne situacije različito uticale na pojedine grupe stanovništva i da inkluzivnost igra ključnu ulogu.

"Kada se planiraju aktivnosti za smanjenje rizika od katastrofa, važno je uzeti u obzir specifične potrebe svih grupa - od dece i osoba sa invaliditetom do starijih i pripadnika etničkih manjina. Samo uz aktivno učešće svih zajednica možemo razviti efikasne i dugoročne strategije za suočavanje sa vanrednim situacijama", istakao je Alavanja.

Kao ključnu komponentu projekta, SKGO je pripremio Priručnik za vežbe civilne zaštite u osnovnim školama, koji ima za cilj da podigne svest među mladima o prevenciji i adekvatnom reagovanju u kriznim situacijama.

Tokom proteklih deset meseci, ove vežbe su sprovedene u 10 opština, uz učešće više od 1.000 učenika.

Uz podršku SKGO, lokalne samouprave u slivu Zapadne Morave rade na izradi Procene rizika i Plana smanjenja rizika od katastrofa, koji će obuhvatiti teritoriju 19 gradova i opština, oko 12.000 kvadratnih kilometara sa oko 900.000 stanovnika.

To su Kraljevo, Čačak, Užice, Kruševac, Novi Pazar, Raška, Tutin, Aleksandrovac, Knić, Lučani, Arilje, Ivanjica, Čajetina, Gornji Milanovac, Vrnjačka Banja, Trstenik, Požega, Kosjerić i Brus.

Ovi dokumenti omogućavaju efikasniju koordinaciju i saradnju na nivou geografskih područja, čineći lokalne zajednice otpornijim na katastrofe.

Miloš Alavanja navodi da su ranije te pakete podrške dobile i Osečina, Sombor, Novi Pazar, Loznica, Petrovac na Mlavi i Smederevska Palanka, a Naredne godine počeće novi ciklus u kome će biti odabrane četiri jedinice lokalne samouprave, a paket podrške ostaje isti i obuhvatiće vežbe evakuacije u školama, i rad sa poverenicima i lokalnim štabom za vanredne situacije.