3. decembar 2024 11:32

Osobama sa invaliditetom omogućiti nesmetan pristup političkim procesima

Izvor: TANJUG

Foto: Tanjug

BEOGRAD - Parlamentarna grupa za unapređenje položaja osoba sa invaliditetom održala je danas sednicu na kojoj je ukazano da je od izuzetne važnosti da parlament bude pristupačan osobama sa invaliditetom te da je to preduslov za njihovo učešće u političkom i društvenom životu.

Izvršna direktorka Nacionalne organizacije osoba sa invaliditetom i članica Parlamentarne grupe za unapređenje položaja osoba sa invaliditetom Ivanka Jovanović ukazala je da su osobe sa invaliditetom najveća marginalizovana grupa na svetu i da čine skoro 15 odsto populacije u svakom stanovništvu te da spadaju u red najugroženijih kategorija koje vrlo često žive i na granici siromaštva.

Jovanović kaže da otvorenost parlamenta jeste osnovni preduslov za učešće u političkom i društvenom životu, ali ne i jedini.

Intext service Video

"Da bismo mi radili na smanjivanju diskriminacije, smanjivanju predrasuda, povećanju uključenosti u društvo, važno je da imamo i nesmetan pristup političkim procesima, odnosno pravo da budemo birani i da biramo, da učestvujemo u organima i izvršne i zakonodavne vlasti", kazala je Jovanović.

Intext service Video

Kaže da od Parlamentarne grupe imaju veoma velika očekivanja i navodi da veruje da će i na taj način pojačati njihov uticaj i doprineti uspešnijem i efektivnijem zastupanju za poboljšanje osoba sa invaliditetom.

"I za to da nas ima više na mestima na kojima se odlučuje, a ne samo da budemo članovi radnih grupa, da na indirektan način menjamo propise, već da omogućimo da sve institucije gde se odlučuje budu dostupne osobama sa fizičkim invaliditetom, ali i osobama sa senzornim i intelektualnim invaliditetom", poručila je Jovanović.

Intext service Video

Kako je dodala, važno je da izborni materijali tokom kampanja budu dostupni slepim osobama, da poruke koje stižu budu dostupne gluvim osobama i lako razumljive osobama sa intelektualnim invaliditetom.

"Bez ostvarivanja tih preduslova ne možemo govoriti o punom pristupu političkim pravima koja su zagarantovana svima, pa i osobama sa invaliditetom", navela je.

Predsedavajući Parlamentarne grupe za unapređenje položaja osoba sa invaliditetom Slobodan Cvejić podsetio je da je predsednica Skupštine Ana Brnabić na inicijativu Nacionalne organizacije osoba sa invaliditetom Srbije, pokrenula ovu grupu, a da je čine je poslanici Skupštine i predstavnici organizacija osoba sa invaliditetom.

Intext service Video

Navodeći da imaju podršku i Kancelarije OEBS-a za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR), Cvejić kaže da Parlamentarna grupa deluje neformalno, ali da ima mogućnost da lobira i podiže svest o položaju osoba sa invaliditetom pre svega u političkoj, ali i društvenoj sferi.

Kazao je da aktuelni saziv Skupštine Srbije nema poslanika sa invaliditetom i najavio da će Parlamentarna grupa izaći sa akcionim planom da podignu svest o položaju tih osoba, ali i da pokažu koliki je njihov potencijal i koliko benefita celo društvo može imati od njihovog učešća u političkom životu.

Zamenica šefa Odeljenja za demokratiju ODIHR Julija Gebhard kazala je da su posvećeni inkluziji osoba sa invaliditetom u politički proces.

Intext service Video

Prema njenim rečima, ODIHR i OEBS će podržati Skupštinu Srbije da zajedno sa civilnim organizacijama što više uradi na uključivanju osoba sa invaliditetom u politički život Srbije.

Druga sednica neformalne Parlamentarne grupe za unapređenje položaja osoba sa invaliditetom za temu ima obeležavanje Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom i predstavljanje Izveštaja ODIHR-a o pristupačnosti Narodne skupštine.

Međunarodni dan osoba sa invaliditetom, 3. decembar, Ujedinjene nacije promovišu od 1992. godine, a obeležava se sa ciljem promovisanja razumevanja pitanja invalidnosti i mobilizaciju podrške dostojanstvu, pravima i blagostanju osoba sa invaliditetom.