10. decembar 2024 12:55
Bratislav Gašić: Stvoriti ambijent u kom žene mogu ostvariti puni potencijal u bezbednosti
BEOGRAD - Ministar odbrane Bratislav Gašić poručio je danas na otvaranju Međunarodne konferencije "Žene i lideri u oblasti bezbednosti i odbrane: rezultati i naredni koraci" da je potrebno da svi zajedno, kroz dijalog i saradnju, stvorimo ambijent u kojem žene mogu ostvariti svoj puni potencijal u ovom sektoru - bez predrasuda i ograničenja, uz punu podršku i mogućnosti za napredovanje.
On je istakao da mu je čast i zadovoljstvo što ima priliku da otvori značajnu konferenciju u Domu Vojske Srbije u Beogradu, posvećenu ulozi žena lidera u oblasti bezbednosti i odbrane, koja ukazuje ne samo na promene u našem društvu, već i na neophodnost da prepoznamo i unapredimo ulogu žena u oblastima koje su tradicionalno smatrane pretežno muškim.
"Reč je o promenama od velikog značaja za unapređenje našeg kolektivnog bezbednosnog okvira, jer bez ravnoteže, inkluzije i različitosti u liderstvu, bezbednost i odbrana ne mogu biti efikasni. Uloga žena u sektoru bezbednosti i odbrane nije novina, jer su žene u prošlosti, kroz istoriju, igrale različite uloge - bile su i borci i stratezi, politički lideri i mirovni pregovarači", rekao je Gašić.
Kroz različite oblike angažovanja, dodao je ministar, žene unose novu perspektivu, a to je upravo ono što je potrebno za efikasnu i odgovornu bezbednosnu i odbrambenu politiku.
"Uloga žena u ovoj oblasti nije samo pitanje ravnopravnosti, već i unošenja drugačijih pristupa, iskustava i sposobnosti". rekao je Gašić.
Prema njegovim rečima, naša zemlja je poslednjih godina učinila značajan napredak u pogledu rodne ravnopravnosti, te dodao da je pred nama još mnogo posla.
Gašić je izložio neke od dostignuća Ministarstva odbrane i Vojske Srbije na ovom polju.
"Definisali smo sopstvenu poziciju u odnosu na dominantne trendove u svetu, unapredili normativno-pravni okvir, koji je posledica usklađivanja sa međunarodnim dokumentima iz ove oblasti, teorijski utemeljili oblast kroz naučnoistraživačke projekte, prvi put u istoriji srpske vojske počeli s praksom školovanja devojaka na Vojnoj akademiji i Medicinskom fakultetu Vojnomedicinske akademije, Vojnoj gimnaziji i Srednjoj stručnoj vojnoj školi, povećali informisanost i motivisanost devojaka za taj vid školovanja", rekao je Gašić.
Prema njegovim rečima, ukoliko žene ispunjavaju propisane kriterijume, omogućeno im je učešće u svim oblastima karijernog i akademskog usavršavanja, čime je otvoren put ka njihovoj većoj zastupljenosti u Vojsci Srbije i zauzimanju komandnih i rukovodećih dužnosti.
Gašić je rekao da učešće pripadnica Vojske Srbije u međunarodnim mirovnim misijama Ujedinjenih nacija i Evropske unije, takođe, predstavlja značajan aspekt integrisanja žena u oružane snage, te da je u 2023. godini taj procenat iznosio skoro 14 odsto.
Ministar odbrane naglasio je da se u proteklom periodu predano radilo na unapređenju položaja žena u sistemu bezbednosti i odbrane putem institucionalnih tela i mehanizama rodne ravnopravnosti.
"Sprovođenjem ovih aktivnosti i mera, uklanjane su barijere za ravnopravno učešće žena i njihovu punu participaciju u svim procesima. Kao rezultat opredeljenosti Ministarstva odbrane da kontinuirano sprovodi politiku jednakih mogućnosti, načinjen je još jedan korak - u 2022. godini u Sektoru za ljudske resurse formirana je posebna organizaciona celina ˗ Kancelarija za rodnu ravnopravnost, čiji su zadaci usko povezani sa aktivnostima na unapređenju rodne ravnopravnosti i sprovođenju politike jednakih mogućnosti", rekao je Gašić.
Jedan od pokazatelja očiglednog napretka i rezultat svih pomenutih procesa, ocenjuje Gašić, jeste i kontinuirano povećanje zastupljenosti žena, koje sada čine više od 26 procenata pripadnika Ministarstva odbrane i Vojske Srbije.
Napomenuo je da Srbija svoju posvećenost sprovođenju Rezolucije 1325 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija iskazala usvajanjem, do sada, dva nacionalna akciona plana, a u toku je i izrada trećeg, čiji je nosilac izrade upravo Ministarstvo odbrane.
Kako je naglasio Gašić, usvajanjem tog dokumenta, naša zemlja svrstava se u red onih država koje uvažavaju značaj ravnopravnog učestvovanja muškaraca i žena u prevenciji i rešavanju konflikata i promovisanju kulture trajnog i održivog mira, s ciljem dostizanja standarda rodne ravnopravnosti.
Gašić je, otvarajući konferenciju, istakao da Srbija nastavlja da bude pouzdan partner u promovisanju međunarodnog mira i saradnje, s naglašenom ulogom žena u tim procesima.
Učesnicima Konferencije obratila se ministarka bez portfelja zadužena za oblast rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja nad ženama i ekonomskog i političkog osnaživanja žena Tatjana Macura, kao i pomoćnica ministra za antidiskriminacionu politiku i rodnu ravnopravnost u Ministarstvu za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Nina Mitić, koja je u svom obraćanju istakla je da njeno ministarstvo snažno podržava sve aktivnosti koje vode efikasnijoj primeni Rezolucije 1325 i u tom kontekstu podržava jačanje ženskog liderstva u sistemu bezbednosti i u odbrani.
Otvaranju su prisustvovali pripadnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, panelisti i učesnici Konferencije iz zemlje i inostranstva.
Na dvodnevnoj konferenciji u Domu Vojske Srbije govoriće se o jubileju, 25 godina od usvajanja Rezolucije 1325 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija - Žene, mir i bezbednost, o značaju karijernog razvoja za povećanu zastupljenost žena u uniformi na rukovodećim pozicijama u sektoru bezbednosti, zatim o ženama liderima u mirovnim operacijama izgradnje mira - izazovi i naučene lekcije.
Takođe, biće reči o ulozi rodno odgovornog liderstva u postizanju nulte tolerancije prema rodno zasnovanoj diskriminaciji i o odgovornosti obrazovnih institucija u stvaranju lidera za 21. vek i perspektivama ženskog liderstva - liderske prakse i strategije otpornosti, prepreke i mogućnosti za žene lidere.