13. decembar 2024 12:52
Srbljanović: Ne treba očekivati potpuni mir na Bliskom istoku nakon pada Asada
BEOGRAD - Stefan Srbljanović iz Centra za društvenu stabilnost izjavio je danas da iako pad režima sirijskog predsednika Bašara al Asada naizgled deluje kao kraj Arapskog proleća koji je počeo u Tunisu 2011. godine, ne treba očekivati da će nakon pada Asada doći do potpunog mira i nove stabilnosti na Bliskom istoku.
"Kada pričamo i Siriji i Bliskom istoku zanemraujemo određene činjenice, a to su da je Sirija bila divna i uređena zemlja od 21 milion stanovnika, ta zemlja je sravnjena sa zemljo. Ta zemlja je specifična po mnogočemu, i verski i etnički heterogena. Od 2011. godine do danas ona se susrela sa katastrofom", naveo je on za K1 televiziju.
Srbljanović je istakao da je Sirija zemlja koje je uništena u svakom smislu, i zemlja koja je prepuštena sama sebi i različitim interesnima svih drugih interesnih grupa, prega svega Turskoj, Izraelu, SAD i Rusiji.
Dodao je da Amerikanci deklarativno manje interesuju za Siriju od 30. septembra 2015. godine kada su snage Ruske Federacije došle u Siriju.
Na pitanje koliko je dobro za sirijski narod da se Sirija prepusti Turskoj, Srbljanović je rekao da to nikako ne bi bilo dobro ni za Sirijce ni za Kurde, koji će takođe biti prepušteni sami sebi, a kojima je posle Prvog svetskog rata obećana država na severu Sirije.
"Sirja će ili ići na nekoj federaciji ili ka novim sukobima. Lako je nama reći došli su teroristi ili pobunjenici, tu su desetine različitih terorističkih pobunjeničkih grupa od kojih svaka ima svoje interes i svaka vlada određenim gradom. Ne treba zaboraviti da Izrael ima ogroman interes", istakao je on.
Srbljanović je rekao da to što je Asadu i njegovoj porodici dodeljen azil u Rusiji je najmanje što su Rusi mogli da urade, ocenivši da je taj potez Rusije jedna vrsta "pranja" i distanciranja koji može da ukazuje na to da je Rusija Siriju prepustila.
"Ima istine u tome, ali nije baš tako Rusija ima ogromne interese, ima svoje dve baze u Siriji, a drugo odnosi Rusije i Sirije datiraju još od perioda Sovjetskog Saveza", dodao je Srbljanović.
Iako postoje indicije da je došlo do različitih dogovora i pregovora između Ankare i Moskve, Srbljanović je rekao da je ovaj događaj u Siriji pokazao da ni jedna zemlja nije u stanju da vodi bitke na različitim frontovima.
Vojni analitičar Vlade Radulović izjavio je danas da je padom režima sirijskog predsednika Bašara al Asada od Sirije napravljena "druga Libija".
Radulović je istakao da je Sirija u ovom trenutku suštinski podeljena zemlja, u kojoj jedan deo kontrolišu sirijske demokratske snage na čelu sa Kurdima, podržane od strane SAD, i drugi deo koji je pod kontrolom, prema njegovim rečima, teroristima.
"Ne mogu ih nazivati pobunjenicima, to je klasična teroristička organizacija", poručio je Radulović za K1 televiziju.
Na pitanje kako je došlo do toga da Asad, koji je imao toliku moć, bude svrgnut za 11 dana, Radulović je rekao da je skidanje i bacanje vojnih uniformi nakon pada Asada pokazalo da je sistem koji je bio prisutan u oružanim snagama "da ste u vojsci sve dok ne bude zavšren rat", zapravo bio privid.
Iako se očekivalo da će Rusi pomoći Asadovom režimu da do ovoga ne dođe i iako je bilo priča da dok je ruskog predsednika Vladimira Putina, da Sadadu neće "faliti dlaka sa glave", Radulović je rekao da se ovim dešavanjima pokazalo sve suprotno.
"Moskva je prodala i Libiju, pa je zažmurila i pustila da se sve izdešava. Sada je apsolutno jasno da je na stolu podela krata i kreiranje novih mapa sveta", ocenio je analitičar.