21. januar 2025 16:41
Brnabić: Obrazovanje ne sme biti predmet političkih razmirica
BEOGRAD - Predsednica Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić, obraćajući se na sednici Odbora za obrazovanje, kazala je da sednica sa jednom tačkom dnevnog reda - blokade fakulteta, nije sazvana iz političkih razloga, već da bi se sagledalo sve što se dešava u poslednja dva i po meseca i kakav uticaj blokade imaju na studente, njihove porodice, ali i konsekvence po državni sistem visokog obrazovanja.
Brnabić je istakla da obrazovanje ne sme biti predmet političkih razmirica, već da je obrazovanje nadpolitička tema i naglasila da je autonomija univerziteta ne samo ustavna kategorija, već je i apsolutna svetinja za ovu vlast i državu.
"Na ovoj sednici ne samo da nemamo pravo, već ni nameru da se mešamo i utičemo na autonomiju univerziteta. Jasno je pravo studenata da iskažu svoje nezadovoljstvo, čak je i dobrodošlo u parlamentarnoj demokratiji kakva je Srbija da se izjasne, potiču promene u društvu. Za svako demokratsko društvo je ovo dobro, normalno i prirodno, ali s druge strane, svako od nas pojedinačno mora voditi računa da naša prava i slobode ne ugrožavaju nikako, nikada i ni po koju cenu pravo i slobode drugih građana oko nas", poručila je Brnabić.
Predsednica parlamenta je navela da u Srbiji ima oko 268.000 studenata od kojih je 230.743 na državnim univerzitetima, a od tih 230.743 studenata 102.413 je budžetskih.
Svi studenti Ustavom i zakonima imaju jednaka prava
Ana Brnabić izjavila je, nakon sednice Odbora za obrazovanje na čijem su dnevnom redu bile blokade fakulteta, da je glavni zaključak Odbora da svi studenti imaju Ustavom i zakonima jednaka prava, i oni koji žele blokade, ali i oni koji žele da imaju nastavu i da polažu ispite.
Brnabić je u izjavi medijima istakla da želi da razgovara sa studentima koji su u plenumima i koji blokiraju fakultete i pozvala ih u parlament, kako bi ih svi čuli šta to od zahteva nije ispunjeno i kako bi ih ispunili.
"Zaključak je da svi studenti, ali svi studenti imaju Ustavom i zakonima jednaka prava, da onaj ko želi da pokaže bunt ima prava, ko želi da blokira može, ali i da dekani, rektori i svi mi kao društvo moramo da obezbedimo da ukoliko jedan student želi da pohađa nastavu i polaže ispit, može to da učini", navela je Brnabić.
Ona je dodala da je zaključak i da će parlament pomoći studentima i njihovim porodicama tako što će otvoriti kol centar na koji će svi oni koji imaju bilo kakva pitanja u vezi svog školovanja moći da pozovu.
Zaključak Odbora: Ugožena akademska godina,sagledati kako nadoknaditi nastavu i ispite
Odbor za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo Skupštine Srbije usvojio je danas Zaključak, u kojem je navedeno da je akademska godina ugrožena za preko 200.000 studenata javnih visokoškolskih ustanova na kojima su u ovom trenutku blokade i istaknuto da je neophodno sagledati na koji način će biti nadoknađeni svi oblici nastave i ispitni rokovi.
U Zaključku usvojenom na današnjoj sednici Odbora navedeno je de je Narodna skupština Srbije, shodno svojoj kontrolnoj ulozi, ali i kao predstavnička institucija građana, pokrenula ovo pitanje koje se tiče više stotina hiljada porodica u Srbiji.
"Uvažavajući u potpunosti pravo na izražavanje mišljenja i na protest, utvrđeno je da je neophodno poštovati prava studenata na neometan nastavak studija. Izražavamo zabrinutost i očekujemo dodatne napore kako rukovodstva visokoškolskih ustanova, tako i Ministarstva prosvete, sa ciljem da se obrati pažnja na status budžetskih studenata, kojih je 102.102, studenata koji borave u studentskom domu, koji imaju studentski kredit, ali i 128.330 samofinansirajućih studenata koji su platili svoje studije", istaknuto je u Zaključku.
Ukazano je da je neophodno sagledati na koji način će biti nadoknađeni svi oblici nastave i ispitni rokovi kako bi bile ispunjene ugovorne obaveze visokoškolskih ustanova za koje su samofinansirajući studenti platili školarine, a budžetskim studentima država platila školarine.
Parlament spreman da bude medijator razgovora o studentskim zahtevima
Predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić izjavila je danas, odgovarajući na izlaganje rektora Univerziteta u Beogradu Vladana Đokića, da je i parlament spreman da se angažuje i bude medijator u razgovorima o ispunjenosti zahteva koji su razlog za blokade fakulteta.
Ona je na sednici Odbora za obrazovanje navela da parlament ne sme da se meša u autonomiju Univerziteta, ali da je obaveza Skupštine da se postavi pitanje šta će biti sa onima koji nisu u blokadi.
"Ne znamo ni ko govori da zahtevi nisu ispunjeni, Narodna skupština je spremna da se angažuje i da bude medijator da vidimo šta to nije ispunjeno i da nađemo način kako da razgovaramo", kazala je Brnabić.
Prethodno je na sednici Odbora za obrazovanje, na kojoj je jedina tačka dnevnog reda bila blokada fakulteta, Đokić tokom rasprave rekao da je taj univerzitet dao podršku studentima.
Da li je neko predložio rešenje za studente?
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je danas na sednici Odbora za obrazovanje, na kojoj je je jedina tačka dnevnog reda, blokada fakulteta i zaštita prava studenata, da se niko nije obratio porodicama studenata i da kažu šta je rešenje u vezi sa problemima koji mogu nastati usled blokada fakulteta.
Ona je to rekla odgovarajući poslaniku Zeleno-levog fronta Đorđu Pavićeviću i profesoru Fakulteta političkih nauka, koji je kazao da su problemi o kojima govore predstavnici vlasti u vezi sa budžetskim mestima ili mestima u domovima rešivi i da se to moglo videti u više navrata u prošlosti.
"Rešavali su se onda kada ste hteli da ih rešavate", rekao je Pavićević.
Brnabić je kazala da joj je drago da čuje kako je sve rešivo, kako to tvrdi Pavićević, ali, kako je istakla, problem je što to rešenje do sada niko nije predložio.
Moramo sagledati probleme nastale zbog blokada,ko štiti prava studenata
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je danas da se moraju sagledati problemi sa kojima se suočavamo zbog blokada fakulteta i postavila pitanje ko štiti prava svih studenata u Srbiji.
Ona je, na sednici Odbora za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo na čijem je dnevnom redu blokada fakulteta i zaštita prava studenata, navela da zbog blokada postoje tri pretnje.
Istakla je da je prva pretnja da preko 102.000 studenata koji su na budžetu ostanu izvan budžeta i da oko 17.000 studenata izgubi pravo na studentske domove.
Brnabić je navela da je druga pretnja da svi samofinansirajući studenti budu izloženi troškovima, dugovima i izgubljenim životnim šansama zbog blokada o kojima su doneli odluku plenumi.
Đukić Dejanović: Ministarstvo se trudi da uspostavi dijalog sa svima, ali nema razumevanja
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović izjavila je na sednici skupštinskog Odbora za obrazovanje, na čijem je dnevnom redu blokada fakulteta i zaštita prava studenata, da se Ministarstvo trudi da uspostavi dijalog sa svima koji izražavaju nezadovoljstvo i da joj je žao što ne postoji razumevanje za dijalog.
Navela je da je raduje današnja atmosfera sa sednice, bez obzira na nervozu, koju, kako je rekla, ispoljava deo poslanika.
''Dozvolite da budemo različiti, da ipak poštujemo jedni druge utoliko da se saslušamo. Ja još nisam počela da govorim, a vi ste izrazom lica pokazali da vas iritiram'', rekla je Đukić Dejanović, čije su obraćanje prekidali članovi Odora iz opozicije.
Đukić Dejanović je istakla da smatra da se u dijalogu sa onima koji osećaju i izražavaju nezadovoljstvo može naći način da se postignu najbolji mogući ishodi, čak i kada u nečemu nema slaganja i dodala da je u dva navrata sa rektorima univerziteta, na sastancima koji su bili planirani zbog pitanja finansiranja visokog obrazovanja, razgovarano kako Ministarstvo i Vlada mogu pomoći da se izađe iz sadašnje situacije i da se minimiziraju štetne posledice.
Počela sednica Odbora za obrazovanje, tema blokade fakulteta i zaštita prava studenata
Sednica Odbora za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo na čijem je dnevnom redu jedna tačka - blokada fakulteta i zaštita prava studenata počela je oko 12.00 časova u Skupštini Srbije.
Zbog značaja teme sednicu, koju je sazvao predsednik Odbora Marko Atlagić, vodi predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić.
Sednici prisustvuje i ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović, kao i njeni saradnici iz Ministarstva prosvete.
Osim članova Odbora, sednici prisustvuju i prof. dr. Dejan Madić, rektor Univerziteta u Novom Sadu, prof. dr. Bojan Milisavljević, dekan Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu, prof. dr. Iva Draškić-Vićanović, dekan Filološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu.
Takođe, sednici Odbora prisustvuju i predstavnici studentskih parlamenata u Beogradu, Novom Sadu, Kragujevcu.