23. mart 2023 21:17
Nikola Lunić: Celom svetu je u interesu da do mirovnog procesa između Rusije i Ukrajine dođe što pre
BEOGRAD - Izvršni direktor Saveta za strateške politike Nikola Lunić izjavio je danas da ni EU ni NATO neće dozvoliti da Ukrajina izgubi, odnosno da Rusija pobedi, ocenjujući istovremeno da ruski kapaciteti, posebno oružja za masovno uništenje, ne dozvoljavaju da Rusija bude poražena.
''Zato je celom svetu i civilizaciji u interesu da do mirovnog procesa dođe što pre. U ovom trenutku, svet je u nekoj histeriji i nema dovoljno racionalnog pristupa rešenju'', rekao je Lunić za Tanjug i dodao da će vreme pokazati šta su crvene linije.
On je naveo da ''već neko vreme'' postoje indicije da vođa grupe Vagner Jevgenij Prigožin u nekoj vrsti sukoba sa ministrom odbrane Rusije Sergejem Šojguom.
''Neslaganja su uglavnom vidljiva na operativnom nivou, oni nisu imali podršku ruske vojske, ljudski resursi u Vagneru su prilično devastirani, mnogo ih je poginulo, svaki uspeh su platili visokom cenom'', rekao je Lunić.
On je istakao da postoje tri faktora koji odlučuju pobednika u ratu - jedan je BDP koji generiše vojni budžet, drugi je demografski potencijal, a treći je potencijal savezništva.
''Ni Kina u Aziji, a ni Rusija u Evropi i Aziji nemaju taj potencijal za savezništva, Kina ne može istorijski biti saveznik sa Rusijom. U ovom trenutku, nakon posete Si Đinpinga, videli smo da je Putin Rusiju doveo u podređen položaj prema Kini, dok je Kina izbegla da da ekspliticnu podršku ruskim vojnim naporima. Kina je u Aziji okružena državama sa kojima ima nerešene probleme, kao što je Japan, ali nemojmo zaboraviti ni članicu BRIKS-a, Indiju, koja je po pravilu na suprotnoj strani nego što je Kina'', ocenio je on.
Lunić je istakao da su Rusija i Kina ''nekompatibilna društva'', jer dok je Rusija gradila svoju državu i ekonomiju na ''prirodnim izvorima'', Kina je pravila društvo na proizvodnji robe široke potrošnje.
''U tom smislu, da su sankcije koje su uvedene Rusiji, umesto toga uvedene Kini, one bi mnogo više pogodile i Kinu i Zapad više nego što pogađaju samo Rusiju. Ona će sasvim sigurno po ucenjivačkim cenama nastaviti sa isporukom energenata Kini, uspeće da tako finansira jedan deo ratnih napora, ali ako uporedimo vojni budžet svih NATO zemalja, koji iznosi više od 1,200 milijardi dolara, i ruski vojni budžet koji iznosi oko 60 milijardi dolara, sve je jasno. Samo je pitanje vremena i stradanja'', rekao je.
Lunić je naveo da kineski plan o primirju u 12 tačaka nije realan.
''Pukom slučajnošću, odnosno odugovlačenjem sa isporukom tenkova Ukrajini, Rusija je dobila šansu za prolećnu ofanzivu, i kao što vidimo, nije je na najbolji način iskoristili, zaglavili su u Bahmutu koji više i ne postoji, dakle nisu ostvarili napredak kakav su očekivali. Možemo u narednom periodu očekivati ukrajinsku ofanzivu, sa obučenim vojnicima, zapadnim naoružanjem, i avionima. Zato ruska PVO odbrana nije uništena'', rekao je Lunić, dodajući da kada je reč o nuklearnom naoružanju, da se ta opcija uvek može očekivati.
''SAD i Zapad isporučuju oružje, ali uvek ističu da ono ne može da se koristi za dublje napade po ruskoj teritoriji. U ruskoj vojnoj doktrini stoji da se nuklearno oružje može upotrebiti ako je ruska država u opasnosti. Ako Ukrajina oslobađa svoje teritorije, to samo po sebi znači da nema razloga za upotrebu nuklearnog naoružanja'', smatra Lunić.
Komentarišući ulogu i važnost propagande u ovom kontekstu, on je istakao da je ona ''odavno ušla'' u fazu ratne propagande.
''Dolazak Putina u Mariupolj i čest odlazak Zelenskog na front znači da obe strane pokušavaju da dignu motivaciju svojih vojnika i svog naroda, i sa time će se nastaviti. U bliskom periodu možemo zadržati pažnju na Zaporožju, jer se tu može očekivati veliki proboj ukrajinskih snaga. Kad dođe leto, a Ukrajina to ne iskoristi nakon ruskih pokušaja da naprave slične proboje, onda na jesen možemo očekivati pokušaje mirovnih pregovora ili razgovora'', rekao je Lunić i dodao da je Moskva odavno istakla da bi u tom slučaju razgovarala samo direktno sa Vašingtonom.
''Ne uzimaju obzir EU, možda dolazi u obzir Kina, ali sukob bi za stolom mogao da se reši ako budu razgovarali Vašington i Moskva'', zaključio je Lunić.