6. april 2023 18:02
Milić: Makron želi da pokaže inicijativu ispred cele Evrope
BEOGRAD - Makron želi da pokaže inicijativu ispred cele Evrope, izjavio je danas politikolog iz organizacije Novi treći put Dimitije Milić, komentarišući sastanak francuskog predsednika Emanuela Makrona i predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen u Pekingu sa kineskim predsednikom Si Đinpingom.
"Makron želi da pokaže da Francuska ima najveću inicijativu u Evropi, pogotovo u sferi politike i vojnih pitanja, koju rat u Ukrajini i politička dominacija SAD onemogućavaju" rekao je Milić za Tanjug.
"Francuska želi da pokaže da ima više moći nego što drugi misle ali postoje ograničenja u veličini francuske ekonomije, u onome što su njeni objektivni vojni kapaciteti, šta je njena populacija. Evropske države su sve manji akter zajedno, a kamoli odvojeno" ocenio je Milić.
Objasnio je kako većina francuskih predsednika dolazi na vlast sa proameričke pozicije da bi se kroz mandat pomerali više ka sumnji na anglosaksonski uticaj i pokušaj da se nađe jezik razumevanja sa Rusijom.
"Ursula fon der Lajen ima veći stepen nezavisnosti, jer ne zavisi ni od koga i ne ide na izbore kao lideri država, ona ima slobodu da bude otvorenija u iskazivanju svojih stavova, a Makron ne" objasnio je on.
Današnju posetu Pekingu ocenio je kao pokušaj evropskih država da pokažu da imaju svoj glas i uticaj na rat u Ukrajini, kroz uticaj na Kinu.
"EU je ekonomski partner Kine i sad se nalazi na viskom mestu, uvoz i izvoz između njih raste, i EU ima vid ekonomske moći da čini političke ustupke što koriste kao svoj alat" ocenio je Milić.
Dodao je da je deo inicijative da se pokaže kako se svetsko nadmetanje ne bi svelo samo na Kinu, jer je to najčešće slučaj.
Ocenio je da EU Kini neće dati mnogo prednosti u pregovorima, jer, i dalje Kinu vide kao svog glavnog konkurenta.
"Problem sa evropskim državama je jer nemaju dugoročnu strategiju u odnosima sa Kinom" rekao je Milić.
Dodao je i da bi trebalo uzeti u obzir da evropske države su u prošlosti potpisale veliki investiocioni sporazum sa Kinom, koji bi omogućio mnogo niže barijere za trgovinu i investiranje, koji je propao jer nije usvojen u Evropskom parlamentu, pa su se i dosadašnje inicijative da Kina nađe bolji vid saradnje sa EU opet završavale u zatvaranju EU u odnosu na Kinu.
"Kina može da iskoristi trenutni uticaj na Rusiju i Putina, iako je taj uticaj veoma ograničen, jer zapad a ni sama Ukrajina nisu zainteresovane trenutno za pregovore" obajasnio je Milić, jer po njegovim rečima, procena je da bi Ukrajina mogla da povrati neke teritorije u narednim mesecima u novoj ofanzivi.
"Rusija i Kina imaju isti politički interes jer Kina u svom okruženju ima države koje na nju gledaju skeptično, a sa druge strane u ekonomskoj sferi, Rusija nije ni u prva četiri partera Kine, tako da oni nemaju naročit ekonomski interes da se svrstava uz Rusiju jer bi rizikovala da izgubi partnerstva koja danas donose veliki benefit" rekao je Milić.
Po njegovim rečima, ako se radi o saradnji nije lako promeniti kupce prvenstveno jer gasna infrastrktura koja ide iz Rusije ka Kini ima ograničenje koliko taj protok može ići tako da se razgovara samo o budućim količinama i budućem preusmeravanju izvoza.
Što se tiče nafte, po Milićevim rečima, Rusija ima različite kupce uključujući i Kinu i Indiju, tako da saradnja između Kine i Rusije dobrim delom je određena i veličinom ruske ekonomije.