12. decembar 2022 16:18
Čedomir Jovanović: Zahtev za vraćanje vojske i policije iznuđen potez, nije rešenje užasne situacije
BEOGRAD - Predsednik Liberalno demokratske partije Čedomir Jovanović smatra da je slanje zahteva u skladu sa Rezolucijom 12 44 za vraćanje bezbednosnih snaga Srbije na Kosovo iznuđen potez i da ne predstavlja rešenje, kako kaže, užasne situacije na Kosovu.
Jovanović za Tanjug kaže da i predsednik Aleksandar Vučić zna kakav će odgovor dobiti i podseća da je i nekadašnji premijer Srbije Zoran Đinđić uputio pismo i predložio da se omogući povratak naših snaga bezbednosti na Kosovo.
"To je nemoguce uraditi bez saglasnosti Kfora, Saveta bezbednosti UN, NATO-a, a oni su unapred vrlo jasno rekli da tako nešto ne dolazi u obzir. Mislim da tako nešto ne bi bilo rešenje te užasne situacije na Kosovu, problem se mora rešiti politički, pregovorima", kazao je Jovanović.
Dodaje da što se više u Srbiji budu međusobno svađali oko onoga što na Kosovu treba da traže, to će situacija za Srbe koji žive dole biti teža.
"Danas su Srbi po bestragijama kosovskim, deca nisu u školi, kod kuća su, a roditelji gledaju da li će ih stići neki specijalac ROSU ili ko zna ko i oni su samo još jedni u nizu koji plaćaju svojim životima pogrešne politike koje su se iz Beograda vodile. Vučiću je potrebna podrška za razgovore i ja ga ne osuđujem zbog želje da sa Kurtijem, uprkos svemu, razgovara", navodi.
Ističe da to kako će se sve završiti, zaista niko ne može da kaže te da je to ono što je loše i što brine.
Smatra i da je predsednik Vučić bio u pravu u subotu kada je pitao zapad šta je to što Beograd treba da poštuje, koji sporazum, da li je to Rezolucija 12 44, Briselski sporazum, Vašingtonski sporazum.
"Jel postoji nešto što obavezuje bilo koga na Kosovu recite nam, pa da vidimo šta da radimo. Mnogi su odgovorni za to što se desilo i što se dešava, naravno mi smo uvek najodgovorniji jer to je naš narod, ali neće se to rešiti povratkom vojske i policije", smatra.
Navodi da nema sumnje da bi vojska i policija uradile ono što država od njih traži, ali smatra da bi nas to vratilo u jun 1999. godine kada smo prestali da pucamo jedni na druge.
"Rat bi se nastavio tamo gde je stao, a u ratu se problemi ne rešavaju. Rat samo stvara nove probleme", kazao je Jovanović.
Na pitanje da li smatra da je dogovor sa premijerom privremenih prištinskih instituacija Aljbinom Kurtijem moguć, s obzirom da on izričitio neće da formira Zajednicu srpskih opština, Jovanović kaže da je ZSO dogovorena Briselskim sporazumom te da je ta politika Kurtijeva bila kao da on kaže briga me što je Slobodan Milošević potpisao Dejton ili Kumanovski sporazum.
"To jednostavno ne može i činjenica da zapad ne pronalazi resenje za primenu Briselskog sporazuma u potpunosti je zapravo i razlog zbog kojeg kažem da nismo samo mi odgovorni za ono što se dešava na Kosovu", kaže Jovanović.
Navodi da je sa Kurtijem razgovarao poslednji put pre godinu dana i da je i tada bio izričit u tom stavu da ga to ne obavezuje, da je ključno pitanje međusobnog priznanja, a da će nakon toga sve biti samo po sebi rešeno.
"On je takva ličnost i to je njegova politika i on je sada sprovodi, a paradoksalno je to što smo bliži sa Haradinajem, nego sa Kurtijem. Dotle smo došli, da ljudi kažu danas gde je Tači", kaže.
Jovanović, uprkos svemu, smatra da Srbi treba da se vrate u institucije, u sudove, tužilaštvo, da srpska policija treba da nastavi da radi svoj posao i da Beograd mora nastaviti politicki sa Albancima da radi kako bi se problem po problem rešavao.
Kaže da ne treba "gurati prst u oko" onima koji su odgovorni za Srbiju danas i za Kosovo.
Ističe da ni Vojislav Koštunica nije bio izdajnik, nije ni Boris Tadić i dodaje da ne smatra ni da su Aleksandar Vučić i Ivica Dačić izdajnici.
Očekuje da će zapad insistirati na francusko - nemačkom predlogu, za koji kaže da nije rešenje za tu situaciju.
Smatra da je potrebno da u Srbiji postoji političko jedinstvo za rešenje problema ali, kako dodaje, smatra da ne može da dođe do jedinstva.
Ukazuje na to da su Srbi trenutno na barikadama i dodaje da kada su Srbi na barikadama danas, onda su sutra u nekoj koloni.
"Bar to znamo jer smo gledali to u Hrvatskoj, gledali smo kako iz Sarajeva grobove svoje nose, gledali smo 1999. sa Kosova kada su odlazili, dosta više tog ludila", dodaje.
Ističe da je svako nasilje katastrofa za srpski narod.
"Gledam Veliku Hoču, vino, vinarija, tako nešto je dovoljno da sve ode dođavola. Gledate čoveka koji jauče na krovu kuće i šta da kažete na to, a kada dođete u situaciju da od toga zavisi budućnost zemlje, onda je to agonija",kazao je dodajući da se taj problem mora rešavati hladne glave.