27. april 2023 15:20
Čačak: Uručeni ključevi 25 novoizgrađenih stanova izbegličkim porodicama iz BiH i Hrvatske
ČAČAK - Danas su u Čačku uručeni ključevi 25 novoizgrađenih stanova izbegličkim porodicama iz Bosne i Hercegovine i Hrvatske.
Stanovi su izgrađeni u okviru Regionalnog stambenog programa koji je zajednički višegodišnji program Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Hrvatske koji za cilj ima da obezbedi trajna stambena rešenja za najugroženije izbegličke porodice u regionu.
Ukupna bruto površina zgrade je 1.622 metara kvadratnih , a vrednost radova iznosila je 842.021. evra.
Gerhard Salzer, predstavnik Delegacije Evropske unije u Srbiji, ovom prilikom istakao je značaj podrške Evropske unije ovakvim projektima koji su od velikog značaja za sve one koji su u ratovima napustili svoje domove i došli u potpuno nove sredine.
"Evropska unija već godinama podržava ove aktivnosti da se obezbede stambena rešenja za izbeglice nakon ratova na prostoru bivše Jugoslavije i pružajuči siguran krov nad glavom za više od 30.000 ljudi koji su izgubili svoje domove tokom sukoba '90-tih u bivšoj Jugoslaviji. Taj Regionalni stambeni program pomaže da se prevaziđe nasleđe prošlosti i otvori neko novo poglavlje u životima ljudi", rekao je Salzer.
On je dodao da je Regionalni stambeni program, od kad je pokrenut 2012. godine, napravio značajan napredak, a krajem prošle godine taj program postigao je značajan rezultat od 10.000 stambenih jedinica za više od 29.000 ljudi.
Nataša Stanisavljević, komesar za izbeglice i migracije Republike Srbije, istakla je da je taj Komesarijat, uz podršku Vlade Republike Srbije i ovog puta pokazao je da nije zaboravio izbegla lica, odnosno sve one porodice koje su za ovih 30 godina mnogo puta promenili svoje mesto boravka tragajući za mirom i boljim životom.
"Posle 30 godina izbeglištva vi ste današnjim danom dobili svoju trajnu adresu i ono što je veoma važno, da Republika Srbija nije zaboravila na izbeglice, nikada neće zaboraviti i uvek će voditi računa, davati podršku i pomagati izbegličkim porodicama", rekla je Stanisavljevićeva.
Prema njenim rečima, samo u proteklih 10 godina putem Regionalnog stambenog projekta, sa današnjih 25 stanova, ukupno je pomognuta 6.951 porodica.
"U narednim nedeljama polako ćemo preći broj od 7.000 zbrinutih porodica i na tome nećemo stati. Republika Srbija kroz Komesarijat za izbeglice i migracije, uz podršku Vlade Srbije i predsednika Aleksandra Vučića će nastaviti da podržava i pomaže sve izbegličke porodice u Srbiji kojima je pomoć potrebna", rekla je Stanisavljevićeva.
Dušan Kovačević, direktor Jedinice za upravljanje projektima u javnom sektoru rekao je da je odgovornost Republike Srbije trajna integracija raseljenih lica, ali i da život svih izbeglica bude bolji i sigurniji.
"Na ovaj trenutak ste čekali dugo, ali sa ponosom mogu da istaknem da imate svoj dok u Čačku i da ste rešili jedno od najvažnijih životnih pitanja, a to je stambeno pitanje. Na samom smo kraju realizacije projekta i kad je komponenta izgradnje stanova u pitanju očekuje nas useljenje za još 444 korisničke porodice i to u Novom Sadu, Vrnjačkoj Banji, Aranđelovcu, Vrbasu i u Beogradu u Ovči, Pećincima i Pančevu. Jedinica za upravljanje projektima u Javnom sektoru zajedno sa Komesarijatom za izbeglice i migracije će i ubuduće efikasno raditi u cilju trajnog stambenog zbrinjavanja najugroženijih korisnika", rekao je Kovačević.
Gradonačelnik Čačka Milun Todorović je istakao da će korisnici stanova u narednih šest meseci ostvariti pravo na oktup stanova po povlašćenim cenama. Korisnici će stanova plaćati 25 godina, bez kamate u iznosu od 50 odsto od tržišne vrednosti koju će utvrditi poreska uprava.
"Pre dve i po godine kada smo aplicirali za konkurs kod Komesarijata, imali smo i viziju i želju da naši sugradjani, porodice koje su prognane sa svojih vekovnih ognjišta i oni koji su sreću naši u našem gradu dobiju krov nad glavom. Trajalo je to nešto duže od šest meseci i uz ogromnu podršku Komesarijatra i EU, potpisali smo, odabrali izvodjača i krenuli u realizaciju, oko 1,1 milion evra je vrednost ovog projekta", istakao je Todorović.
On je precizirao da je donatorskih sredstava oko 850.000, a ostalih oko 250.000, uključujući lokaciju i infrastrukturno opremanje, sve saglasnosti, dozvole i parterno uredjenje, snosio je grad Čačak.
"Ovo je samo mali deo onoga što mi dugujemo našim sugradjanima, prijateljima i komšijama. Da u gradu u kome su odlučili da žive i da radjaju decu, da ostanu trajno ovde, da danas preuzmu ključeve 25 stanova. Danas u ovu zgradu useljavamo 86 lica. Vlasnik objekta jeste grad Čačak, ali odmah ugovara sa korisnicima stanova, u narednih šest meseci ta kirija biti veoma simbolična", rekao je Todorović.
On je dodao da u objektu ima pet garsonjera, 10 jednosobnih i isto toliko dvosobnih stanova.
Nakon 30 godina, 25 porodica koje su bežeći od rata i spašavajući svoje najbliže došle u Čačak, a danas su dobijanjem ključeva zakoračile u novo poglavlje života.
"Svako od nas ima svoju tešku i bolnu priču, ali nećemo danas o tome, ovo je lep dan, 30 godina živimo u Čačku i stvorili smo nove živote, stekli nove prijatelje, mnogi se oženili, udali, dobili decu, mnogo je lepih događaja, jedan od tih divnih najlepših događaja jeste ovaj današnji gde smo zahvaljujući Regionalnom stambenom programu, donatorima, Republici Srbiji, Gradu Čačku, Komesarijatu za izbegla lica konačno skrasili i dobili svoj dom među ovim divnim ljudima. U to ime, i u ime svih porodica kojima je danas rešeno stambeno pitanje, zahvaljujem se svima koji su nam stvorili priliku da rešimo jedno važno životno pitanje", rekla je Olivera Terzić, korisnik.
Regionalni stambeni program sprovodi se uz podršku OEBS-a, UNHCP-a i Banke za razvoj Saveta Evrope, a finansiran je sredstvima Evropske unije, koja je i najveći donator, Sjedinjenih Američkih Država, Nemačke, Norveške, Švajcarske, Italije, Danske, Turske, Luksemburga, Španije, Kipra, Češke, Mađarske, Rumunije i Slovačke.