5. maj 2023 12:14
Veran Matić: Srbija mora da se oporavi od ove tragedije, pitanje je da li može
BEOGRAD - Srbija mora da se oporavi od ove tragedije - a pitanje je da li može ili ne - i Srbija mora da podvuče crtu ispred ovoga što se sada dogodilo, ali i onoga što nam se dosta dugo događa, rekao je član Stalne grupe za bezbednost novinara i predsednik UO ANEM-a Veran Matić komentarišući tragedije na Vračaru i u Mladenovcu.
On je danas za Tanjug rekao da ovo za njega nije neko iznenađenje, već da je iznenađenje obim - dva događaja u kratkom vremenskom periodu, ali to je nešto što se, kako je rekao, godinama očekuje.
''Ja svaki dan pratim pitanje bezbednosti novinara i samim tim pretnje koje se dogašaju na društvenim mrežama ili u direktnom kontaktu i napade na novinare koji su veoma često tako brutalni da vi samo nakon toga možete očekivati da se nešto dogodi, kada vidite tu verbalnu agresiju koja postoji'', izjavio je Matić.
Prema njegovim rečima, u ovim slučajevima se dogodilo nešto što se događa u svetu, ne samo u Srbiji i ne samo na Zapadu, kao što je rekao ministar Ružić, nego i u Rusiji i na nekim drugim mestima.
''Očigledno patologije koje doživljavamo od ratnih godina do danas nisu sagledavane na pravi način, niti su pripremane nove generacije na pravi način za suočavanje sa realnošću u kojoj žive i sa upozoravanjem na opasnosti sa kojima se susreću'', rekao je za Tanjug.
Kako je ocenio, veličanje ratnih zločinaca i ratnih zločina, veličanje kriminalaca kao nekih uzora kroz tabloidno i senzacionalističko izveštavanje dovodi do toga da se stvaraju potpuno drugačije vrednosti.
Sa novim društvenim mrežama, komunikacionim kanalima koji su veoma često nevidljivi za roditelje, jer nisu osposobljeni da upravljaju i društvenim mrežama i da vide šta se događa sa njihovom decom, u tim komunikacijama onemogaćava se da se napravi neki mehanizam kontrole.
''Mi nikada stvari ne rešavamo sistemski, dakle sada se donose neke mere, predlažu nekih 10, niko to nije proverio da li će to zaista doneti neki boljitak. Ovo društvo zahteva jednu sveopštu analizu, stručnu, od nivoa mentalnog zdravlja nacije, do nivoa količine oružja i da li je toliko oružja potrebno uopšte u privatnim rukama, pa onda na osnovu tih analiza i nekih najboljih praksi svetskih suočavanja sa ovakvim situacijama da se onda donose mere'', rekao je Matić.
On smatra da je to, kako je rekao, neki pravi put kojim treba ići.
''Premijerka ne može da kaže da sistem nije zakazao - ovde ne smeju da se postavljaju jednostavna pitanja i očekuju jednostavni odgovori - nije jednostavan odgovor na pitanje šta se zaista dogodilo'', prokomentarisao je Matić.
Kako je rekao, ovo je veoma složena situacija, događaj i kontekst u kojem se sve događalo i reći da nije sistem zakazao tako olako, a bez jedne ozbiljne analize i utvđivanja šta se zapravo dogodilo, na koji način je mogla da se prevenira ovakva situacija, je neodgovorno.
''Kada se kaže sistem, to je država, to je vlada, to su institucije. Nažalost, mi vidimo da su institucije kod nas jako razorene i da u jednoj takvoj situaciji se zaista događaju različite stvari'', ocenio je Matić.
On već dve, tri godine upozorava da je moguće da se dogodi teško nasilje nad novinarima, rekao je za Tanjug.
''Dakle možda čak i neko ubistvo - evo sada je devet međunarodnih organizacija to napisalo kao izveštaj - da je atmosvera takva toksična i zagađena agresijom prema novinarima da je moguće čak i da se dogodi teško nasilje i nekakvo ubistvo'', rekao je on.
Prema njegovim rečima, takve stvari se ignorišu, kaže se da se preteruje, a nekoliko redakcija je izloženo u dugom vremenskom periodu veoma ozbiljnim pretnjama i agresijom.
''Mislim da čak tim direktnim nekakvim kontaktima na ulici da veoma lako vidimo kako nekakva iskra zapali plamen i dogodi se nešto, pa se svi iščuđavamo zašto je i kako je nešto moguće da se dogodi kod nas - ne, ovo se događa svugde u svetu, a na društvu je da stvori mehanizme prevencije da smanji količinu i broj ovakvih događaja, a ne vidim da je to kod nas rađeno sistemski'', rekao je Matić.
Dodao je da su osnivane razne nekakve radne grupe, ali one nisu donele nikakvu novu vrednost, nikakav mehanizam koji bi predstavljao nekakav novi kvalitet.
''Škole, vrtići, obdaništa moraju imati programe nenasilnog obrazovanja, moraju se deca učiti da normalno komuniciraju bez agresije, a kod nas se te i druge vrednosti mnogo više forsiraju, a kada nemate nekakav edukativni program od porodice pa kroz školu onda će vas preuzeti neki sasvim drugi mehanizmi i neke druge vrednosti će ovladati vama'', izjavio je Matić.