20. decembar 2022 08:35
Maja Popović: Izmene Ustava sa sudskim zakonima mogu da donesu pozitivne promene
BEOGRAD - Promene Ustava koje su građani Srbije potvrdili na referendumu u januaru ove godine, zajedno sa sudskim i javnotužilačkim zakonima imaju potencijal da donesu značajne pozitivne promene u srpskom pravosuđu, ocenjuje ministarka pravde Maja Popović.
Govoreći o mišljenu Venecijanske komisije o novim sudskim i javnotužilačkim zakonima, Popović za "Politiku" kaže da je Venecijanska komisija u nedavno usvojenim mišljenjima pozitivno ocenila te zakone.
"Posebno je pohvaljeno Ministarstvo pravde za znatan trud koji je uložilo u pripremu ovih zakona, kao i za inkluzivnost procesa njihove pripreme. Po mišljenju Venecijanske komisije, nacrti sudskih i javnotužilačkih zakona su dobro strukturirani, jasno napisani i obuhvataju sve bitne tačke koje treba obuhvatiti", istakla je ministarka.
Govoreći o javnoj raspravi o Nacrtu zakona o uređenju sudova, Nacrtu zakona o sudijama, Nacrtu zakona o Visokom savetu sudstva, Nacrtu zakona o javnom tužilaštvu i Nacrtu zakona o Visokom savetu tužilaštva, kazala je da je ona već počela i da će trajati do 15. januara sledeće godine.
"Ministarstvo pravde učiniće maksimum da animira predstavnike struke, nauke, civilnog sektora, medija i sve ostale zainteresovane strane da što aktivnije učestvuju u ovom procesu. U tom cilju, ove nedelje smo počeli s organizovanjem okruglih stolova širom Srbije", kazala je Popović.
Dodala je da uspešna reforma pravosuđa zavisi od novih zakona i naglasila da je Venecijanska komisija dala sugestije kako da se poštuje ravnoteža između evropskih standarda i nacionalnih interesa, odnosno interesa građana Srbije.
Ocenila je da će donošenje ovih pravosudnih zakona postaviti srpsko pravosuđe na čvrste osnove.
Pored toga,kako kaže, svi predlozi, primedbe, sugestije i komentari blagovremeno su učinjeni dostupnim javnosti postavljanjem na sajt Ministarstva pravde i trenutno se detaljno razmatraju, a po završetku javne rasprave biće objavljeno da li su prihvaćeni ili ne, uz navođenje razloga za njihovo neprihvatanje i uz jednak tretman svih zainteresovanih strana i uvažavanje svakog mišljenja.
"Naglasila bih da sam tokom izrade nacrta pravosudnih zakona bila izložena konstantnim pritiscima da pojedina udruženja, odnosno njihova rukovodstva, budu članovi radnih grupa. Izuzetno sam ponosna na sastav radnih grupa, imajući u vidu da smo kao rezultat dobili odlične nacrte zakona. Sastav radnih grupa koje su učestvovale u pripremi pravosudnih zakona pozitivno je ocenila i Venecijanska komisija. Radne grupe su morale da budu funkcionalne s obzirom na rok za izradu radnih tekstova, te nisam želela da rad radne grupe bude poligon za lične promocije", istakla je ministarka.
Od strukovnih udruženja za članove radnih grupa izabrala je, kako navodi, predstavnike Društva sudija Srbije i Udruženja javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca Srbije, imajući u vidu da su ova dva udruženja najbrojnija i da su članovi međunarodnih organizacija.
"Ova udruženja podržavala su ustavne promene i dala veliki doprinos prilikom izrade istih, te su bila podrška Ministarstvu pravde prilikom izmene Ustava u oblasti pravosuđa, dok su druga udruženja otvoreno kritikovala ustavne promene. Iz tog razloga bilo je potpuno nelogično da predstavnici takvih udruženja budu članovi radnih grupa", rekla je Popović
Ona ukazuje da je odluka o neučestvovanju nekih u javnoj raspravi doneta radi zaštite ličnih interesa pojedinih članova tog udruženja.
"Moj zadatak kao ministra pravde je da sledim politiku koju sprovodi Vlada Srbije i da radim na ostvarivanju ciljeva koje je Vlada zacrtala, a to je upravo jačanje vladavine prava. Iznad svega, moj cilj je zaštita prava građana Srbije, a građani su na referendumu podržali ustavne promene u oblasti pravosuđa. Boriću se da glas građana Srbije bude poštovan i da sprečim svaki pokušaj da se zaustavi reforma pravosuđa koja će građanima doneti veću pravnu sigurnost i brže ostvarivanje njihovih prava, posebno kada su takvi pokušaji motivisani isključivo partikularnim interesima pojedinaca ili udruženja", nevela je ministarka.
Dodala je da očekuje da Narodna skupština početkom februara sledeće godine usvoji predloge pravosudnih zakona, kako bi se ispoštovao rok koji je propisan.