31. oktobar 2023 19:03

Srđan Barac: Fon der Lajen došla da pokaže da je Srbija važna za EU

Izvor: TANJUG

Foto: Tanjug/video

BEOGRAD - Srđan Barac iz Centra za društvenu stabilnost izjavio je danas da je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen došla u posetu Beogradu da pošalje poruku da je za Evropsku uniju region Zapadnog Balkana veoma važan, a da je Srbija u okviru tog regiona veoma značajna.

Barac je za Tanjug ocenio da je Srbija dobro odgovorila na migrantsku krizu i da je zato tako važan partner za EU i "ključna zemlja za region".

Intext service Video

Kaže da je migrantska kriza dovela u pitanje evropske vrednosti, pa je Šengen skoro suspendovan, zbog čega je, kako smatra, "pitanje da li sama EU veruje u svoje vrednosti".

Ističe da u samoj EU ne postoji konsenzus da li se traži de fakto, a ne de jure priznanje tzv Kosova, te podseća da pet zemalja EU nije priznalo Kosovo.

Intext service Video

"Mislim da EU i SAD više nemaju tu snagu jer se drmaju fundamentalne vrednosti EU. Ukoliko više nemate slobodan protok ljudi, a osnova EU je slobodan protok ljudi, robe i kapitala, onda se postavlja pitanje sa kojom snagom govore upravo sve to što govore, posebno kada vidimo kako je Aljbin Kurti napao Miroslava Lajčaka na posebnoj sednici u Briselu", rekao je Barac i dodao da se onda postavlja pitanje da li EU ima kredibilitet.

Ističe da je EU prvi privredni i spoljnotrgovinski partner Srbije, ali da s druge stranepostoji politički deo gde Brisel pritiska Beograd da se uskladi sa spoljnom politikom EU i "sa njihovim interesima".

"Tu imamo razmimoilaženje", konstatuje Barac.

Naglašava da je evropski put za Srbiju izuzetno važan zato što samo od EU Srbija dobija bespovratna sredstva, dok svi ostali daju kredite koji moraju da se vrate.

"Najveća tekovina nakon Drugog svjetskog rata je sposobnost da razgovaramo o onome o čemu možemo, a da ne razgovaramo o onome što nas deli. To je velika tačka sporenja i sa Vašingtonom i sa Briselom. Čini mi se da je Vašington tu blaži jer Vašington je pragmatičan. Njih krasi pragmatičnost. Uzmu šta je korisno za njih u tom trenutku i idu dalje", navodi Barac.

Dodaje da je za Srbiju od zemalja EU najznačajnija Nemačka s kojom ima oko 8 milijardi trgovinske razmene.

"Ali Nemačka spoljna politika nam najmanje ide na ruku. Najčešće nas upravo Nemačka spoljna politika pritiska, najčešće se razilazimo. To je ono što našu situaciju čini toliko teškom i toliko komplikovanom i zato treba mnogo diplomatskog umeća da se prođe između ta dva usko zadata okvira", navodi Barac.

Što se tiče proširenja EU, on podseća da su ona uglavnom bila grupna, osim Hrvatske i Grčke.

"Mislim da se EU izgubila u celom procesu proširenja. Ona se sada bori sa svojom unutrašnjom birokratijom, sa svojim unutrašnjim pravilima i sa svojim borbama. Iz tog razloga, ne samo mi, već svi ostali kasne sa proširenjem", smatra Barac.

Postavlja pitanje čemu mi da verujemo, ukoliko je Velika Britanija napustila EU i ukoliko se vraćaju granice.

"Iako zaista verujem u evropske vrednosti i verujem da su one dobre, ali ne verujem u ovakvo funkcionisanje EU sa politikom država prvog i drugog reda. Bogate i snažnije države pokušavaju da iskoriste to za sopstvene interese", poručuje Barac.