13. decembar 2023 13:05
Milivojević: EU ima pravo da dopuni merila, za Srbiju to ne mora da bude prihvatljivo
BEOGRAD - Evropska unija ima pravo da dopuni merila, ali to znači da za Srbiju to može da bude prihvatljivo jer ne postoje obaveze za Srbiju koje ona mora da prihvati, izjavio je danas karijerni diplomata Zoran Milivojević povodom usvojenih zaključaka Saveta za opšte poslove EU o proširenju za Srbiju.
On je za Tanjug rekao da je EU kroz zaključke Saveta za opšte poslove, Srbiji poslala dve poruke, da će uslovi za nastavak pregovora biti vladavina prava i normalizacija odnosa.
Milivojević napominje da poruka o normalizaciji dobija na težini zato što, kako je objasnio, uz tu poruku ide odluka da se poglavlje 35 izmeni i dopuni sa novim merilima, odnosno sa Ohridskim sporazumom.
"To je nova poruka i novo uslovljavanje, videćemo kako će se to završiti imajući u vidu da u Ohridskom sporazumu postoje elementi državnosti za Kosovo, što je za Srbiju neprihvatljivo, i videćemo šta će biti do kraja januara jer se usvajanjem zaključaka daje se nalog spoljnopolitičkoj službi gospodinu Borelju da pripremi nova merila", naveo je on.
Dodaje da je to test za EU kako bi se videlo da li EU zaista želi da se proces pregovaranja sa Srbijom nastavi u ovom duhu kao do sada i da li ona vidi Srbiju u punopravnom članstvu, ili se karakter sadržaja pregovora menja.
"Imaju nameru da otvore pregovore sa Ukrajinom i Moldavijom, sa državama koje takođe ne kontrolišu svoju teritoriju, posebno što je Ukrajina u ratnom stanju, tako da ovde nadvladavaju geopolitički interesi i videćemo u kojoj će meri oni nadvladati ono što bi trebalo da bude stvarni interes EU", ocenio je Milivojević.
Prema njegovim rečima, ako bi usvojili da se Ohridski sporazum ugradi u merila i Srbija time uslovi, dovodi se u pitanje dalji proces, zato što su članovi 1,2 i 4 za Srbiju neprihvatljivi jer sadrže elemente državnosti i priznanja tzv. Kosova, sa mogućnošću da Priština aplicira za članstvo u UN.
"Ohridski sporazum, onako kako je koncipiran, je neprihvatljiv za Srbiju onim delovima gde je srpska strana već stavila rezerve. Predsednik Vučić je te rezerve stavio još u Ohridu i vrlo ih je jasno rekao više puta onima koji su i sačinili Ohridski sporazum, tako da kada je reč o Briselu potpuno je jasno da je to neprihvatljivo i da to dovodi u pitanje pregovarački proces", objasnio je on.
Odgovarajući na pitanje koliko je u pravi američki ambasador Kristofer Hil kada kaže da vidi u EU zainteresovanost za Srbiju, ali ne i za probleme Srbije, Milivojević kaže da zainteresovanost EU za Srbiju može biti sporna samo ako se nametnu uslovi koji su za Srbiju neprihvatljivi, posebno kada je reč o KiM.
"Kada je reč o tome da je zainteresovana za unutrašnju situaciju, to znači da prioritet daju ovom prvom prvom pitanju, da se Srbija prikloni onome što je strateški interes zapada, uključujući i SAD, a da nemaju ništa protiv kako će se procesi unutra odvijati. To znači da prioritet daju uključenju Srbije u ono što je geopolitički interes Zapada u ovom trenutku", izjavio je on.