30. januar 2024 13:35
Brnabić: Ne čeka se rezolucija Evropskog parlamenta da bi se Skupština konstituisala
BEOGRAD - Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić rekla je danas da se ne čeka rezolucija Evropskog parlamenta kako bi Skupština Srbije bila konstituisana i dodala da su izbori odžani 17. decembra bili demokratski i transparentni.
"Izbori u Srbiji su završeni, oni su bili demokratski, transparentni, fer. Nešto manje od 5.700 posmatrača učestvovalo je u tim izborima, od toga 475 stranih posmatrača. Koliko sam mogla da vidim, niko od tih stranih posmatrača, čak ni oni koji su najkritičniji prema Srbiji, nije rekao da je nešto video što predstavlja neregularnost", rekla je Brnabić odgovarajući na pitanje novinara u kasarni Topčider da li se za konstituisanje Skupštine čeka rezolucija Evropskog parlamenta o izbornim uslovima i procesu u Srbiji.
Premijerka je precizirala da su najveći kritičari među stranim posmatračima rekli da su "čuli da je bilo nekih nepravilnosti", ali da su oni obišli sva biračka mesta koja su želeli da obiđu i da nijednu nepravilnost nisu zabeležili ili videli svojim očima.
"Što se tiče rezolucije Evropskog parlamenta, ja ne očekujem da će ona biti nešto pozitivna po Srbiju, naš narod ili naše građane. U ovom sazivu Evropski parlament je usvajao različite rezolucije o Srbiji i u vezi sa Srbijom, koje su bile više nego katastrofalne i govorile mnogo o tome šta je zastupao Evropski parlament", rekla je Brnabić.
Ne čudi me izjava Marsenića da je Kurti amnestiran, jer je bio student
Ana Brnabić rekla je danas da je nije iznenadila izjava potpredsednika Novog DS S Predraga Marsenića da je Aljbin Kurti svojevremeno amnestiran zato što nije bio terorista, već student.
"Da budem sasvim iskrena, nimalo me nije začudila ta izjava, zato što se radi o čoveku koji je član stranke koja je praktično pustila 1.800 albanskih terorista, najstrašnijih ubica, silovatelja, ubica dece. Pustili su ih sve iz zatvora i oni su dve, tri godine nakon toga, u zavisnosti kada su koga pustili, organizovali i 2004. godine pokrenuli pogrom nad srpskim stanovništvom na Kosovu i Metohiji i palili naše crkve i manastire. Možda su oni za njih studenti. Možda su i stipendisti nekih fondacija", istakla je Brnabić odgovarajući na pitanje novinara u kasarni Topčider.
Kako je rekla, to je uradila Demokratska stranka Srbije (DSS).
"Kasnije je Miloš Jovanović pričao i to je potpisao Vojislav Koštunica. Dakle, to je uradio DS S. To je DS S, to je njegova stranka. Tada im je bila takva politika, očigledno im je i danas takva politika. I danas im nimalo nije žao što su to uradili. Niti vide da su napravili grešku", ocenila je Brnabić.
Prema njenim rečima, 2004. godine nisu reagovali na pogrom, već su, kako kaže, iz svojih kabineta u Beogradu gledali kako se pale naše crkve i manastiri i kako se etnički čisti Kosovo od Srba.
"Pa su onda 2008. godine, kada je Priština jednostrano proglasila nezavisnost, takođe ćutali. Neki su se razbežali po drugim zemljama u regionu. To su isti ti ljudi, to je ista ta politička stranka, to su isti ti kvazi salonske patriote koje nikada ništa zaista nisu uradile za srpski narod na Kosovu i Metohiji, a ni za Srbiju kao državu", ocenila je Brnabić.
Kako je navela, oni su i danas u koaliciji sa političkim strankama i akterima koji sasvim otvoreno govore da bi oni, ukoliko dođu na vlast i da su na vlasti, insistirali da Srbija prizna tzv. Kosovo i da je prihvatljivo da budu sa takvim ljudima u koaliciji.
"To su ti dupli standardi i to je laganje i varanje našeg naroda kada vi imate predsednika te stranke koji je francuski državljanin, ali je protiv Evropske unije. Ali on je u Evropskoj uniji i njegova porodica je u Evropskoj uniji. Ja mislim da je svako ko prati politiku znao da je to njihova politika, ali dobro je što su još jednom naglasili", zaključila je Brnabić.