6. februar 2024 10:58

Branković: Rambuje je bio pokušaj da nam se Kosovo definitvno otcepi

Izvor: TANJUG

Foto: Tanjug video

BEOGRAD - Nekadašnji ambasador pri UN Branko Branković izjavio je danas da je Rambuje bio pokušaj da se Kosovo i Metohija definitivno otcepe na način kako su oni zamislili i što niko nije mogao da prihvati da mu se na takav način otcepljuje deo teritorije.

On je za Tanjug rekao da su pregovori u Rambujeu, koji su započeli na današnji dan pre 25 godina na temu daljeg statusa Kosova i Metohije, trebalo da budu na neki način političko, pravno sredstvo da se uradi ono što je urađeno bombardovanjem.

Prema njegovim rečima, bombardovanje bi možda izostalo da je Srbija prihvatila predloženi sporazum koji je zahtevao 30.000 mirovnih trupa NATO na Kosovu i Metohiji, nesmetano pravo prolaza za NATO trupe na teritoriji SRJ i imunitet za NATO i njegove agente na pravni sistem SRJ, ali dodaje da niko ko drži do sebe i do naroda to ne bi mogao da prihvati.
Intext service Video

"Ajde da se vratimo na ono banalno, a to je da su predviđali da će tri godine Kosovo biti u okviru Srbije, odnosno tada Jugoslavije, a da se kroz tri godine organizuje referendum o budućnosti Kosova", naveo je on.

Govoreći o razlikama između Rambujea i Rezolucije 1244, Branković je rekao da rezolucija 1244 je obavezujuća rezolucija koja, prema njegovim rečima, ima jednu veliku manjkavost, a to je da sve što je predviđeno ovom rezolucijom zahteva prethodnu saglasnost Kfor-a.

"Pre par meseci kada smo tražili, videli smo kakav je odgovor bio, odgovor je bio da nije još vreme za to. Kada će biti vreme, kada dođe do sukoba? Rambuje i 1244 ne možete da poredite, ostaje samo ista politika", izjavio je on.

Na pitanje zašto ni dve i po decenije kasnije nije rešeno kosovsko pitanje, Branković je istakao da oni koji su glavni proponenti priznavanja nezavisnosti Kosova ne žele da se to reši na način kako zahteva povelja UN i istakao da je Kosovo bespravno otcepljeno bombardovanjem i da je deo Srbije.

"Zašto, zato što ukoliko bi se Kosovo na jedan ili drugi način formiralo kao neka država koja možda može da bude u nekim međunarodnim organizacijama, to bi bilo opravdanje onih koji su nas bombardovali, za bombardovanje. To opravdanje mi nećemo da im pružimo, a oni znaju da ne mogu da ga dobiju i zbog toga se cela stvar odugovlači", objasnio je on.

Branković dodaje da su interesi za Balkan veliki i da, pored opravdanja za bombardovanje, oni žele po svaku cenu da udalje ne samo Srbiju, nego ceo Balkan od ruskog uticaja.

Intext service Video

Politički analitičar Miloš Laban izjavio je da nijedna država ne bi potpisala predloženi sporazum u Rambujeu, i naglasio da se rasturanjem SFRJ uzgubio kontrolni momenat prema Srbiji jer je Srbija uvek bila na meti kao nepouzdani element na Balkanu, koja je, kako je naveo, po brojnosti naroda i prostornoj rasrostranjenosti uvek viđena kao remetilački faktor.

"S druge strane cela priča o Rambujeu ima i svoj uvod, prvo smo imali događaje koji su se završili sporazumom u Dejtonu i tada je privremeno prestao taj pritisak na našu državu koja je tada bila skraćena Jugoslavija. Ubrzo je to koincidiralo sa drugim događajima, s jedne strane postojala je potreba da se dokaže neophodnost opstanka NATO-a jer je NATO izgubio neki cilj i sada je trebalo pokazati da NATO treba i dalje da postoji", rekao je on za Tanjug i naglasio da NATO nije samo Amerika, već je to birokratska struktura koja je zaintersovana za privilegije, dobre plate i penzije.

Prema njegovim rečima, bombardovanje Jugoslavije je bilo davno isplanirano sa željom da se Srbiji onemogući da stekne onu poziciju koju zaslužuje svojom veličinom, ekonomskim potencijalima, kao i najpametniji i najsposobnijim kadrovima.

Da je Srbija prihvatila sporazum u Rambujeu, Laban kaže da ne samo da bi Kosovo bila nezavisna država, nego bi se pre toga sigurno našao razlog za napad jer je Srbija bila na meti zato što se, dodaje on, dobar deo moći bivše Jugoslovenska narodna armija (JNA) sastojao od pukovnika i generala srpske i crnogorske nacionalnosti.

"To je bio opasan elemenat za planove velikih sila koje su želele, pa i dan danas žele Srbiju da stave pod svoju kontrolu, da upravljaju ovim prostorom zato što mi po mentalitetu slobodarski narod koji ne priznaje autoritete. Potrebno je uspostaviti jedno političko jedinstvo u našoj zemlji kada su u pitanju vitalni nacionalni interesi", naveo je Laban.