23. februar 2024 22:51
Gabrijel Eskobar: Zabrinuti smo što Priština podriva dijalog
VAŠINGTON - SAD se nadaju da će predstavnici Prištine prisustvovati sastanku u Briselu 27. februara na kojem bi se raspravljalo o situaciji posle izbacivanja dinara iz platnog prometa, kaže Gabrijel Eskobar, zamenik pomoćnika državnog sekretara za Evropu i Evroaziju, i specijalni izaslanik za Zapadni Balkan.
Eskobar je u intervjuu za Glas Amerike ponovio da je Amerika zabrinuta što je “Kosovo ne tretira kao partnera”, i dodao da je problematičan način na koji je vlada Aljbina Kurtija promenila politiku o platnom prometu, a ne sama politika, o čijoj se primeni i ranije razgovaralo.
Na pitanje da li osim oštre retorike, ima nekih praktičnih posledica po Kurtijevu vladu, Eskobar kaže da ne želi da ulazi u to šta su sve posledice, ali ističe da izjave američkih zvaničnika o tome jasno govore.
"Veoma smo zabrinuti zato što nas vlada Kosova ne tretira kao partnera, ne rade sa nama na regionalnoj stabilnosti i podrivaju dijalog - kojem su SAD u potpunosti posvećene. Mislim da je ambasador (Džefri) Hovenijer to najbolje rekao - to komplikuje naš kapacitet da pomognemo Kosovu da se integriše u transatlantsku zajednicu. Kada god sa drugim partnerima razgovaramo o Kosovu, pogotovo sa onima koji ga ne priznaju, oni vide da Kosovo ne ispunjava obaveze u dijalogu pod okriljem EU, koji predstavlja celu EU. Dakle, to nam otežava da na bilo koji način branimo argumente Kosova, uključujući članstvo u EU i NATO, Savetu Evrope i mnogim drugim organizacijama", rekao je Eskobar.
Na pitanje da li je o novoj politici u vezi sa dinarom bilo reči ranije u dijalogu i da li se o tome razgovaralo sa Beogradom, Eskobar kaže da u vezi sa tim postoji nekoliko važnih stvari.
"Jedna je da Zajednica opština sa srpskom većinom - čije je formiranje obaveza i što se nas tiče mora da se ispuni - uključuje rešavanje pitanja dinara na transparentan, elektronski način u skladu sa zakonima Kosova. I mi to podržavamo. Drugim rečima, ovo je problem koji bi bio rešen preko Zajednice. Mi imamo nekoliko zabrinutosti u vezi sa ovim: prva je naprasna promena zakona. Odgovorne institucije ne iznenađuju svoje građane administrativnim promenama koje će im poremetiti svakodnevni život", rekao je Eskobar.
On je naveo da bi i u Americi, ukoliko bi Poreska uprava jednog dana odlučila da će promeniti poreski sistem, bez uputstva ili obaveštenja, to imalo ogromne posledice po poslovanje.
"Drugo, nisu razgovarali sa lokalnom zajednicom koja zavisi od socijalnih davanja iz Srbije. Treće, Kosovo nije dalo nikakve alternative, recimo našoj ambasadi se obratila žena koja stoprocentno zavisi od socijalnih davanja, jer tako brine o svom sinu sa invaliditetom, ona nema nikakvu alternativu. Zatim, Kosovo je odbilo tehničku pomoć Kvinte da se nađe mehanizam isplate koji bi bio transparentan i elektronski, i ne bi remetio živote ljudi", rekao je Eskobar.
Podsetio je da su na samitu u Skoplju lideri Zapadnog Balkana i EU razgovarali o sistemu platnog prometa koji bi se "mogao primeniti u svim zemljama".
"Dakle, sve što je Kosovo trebalo da uradi je da sačeka i da dobije transparentan sistem", rekao je on.
Kada je reč o ispunjavanju obaveza Beograda unutar dijaloga, Eskobar navodi da su očekivanja od Beograda u dijalogu jasna
"I neke stvari su ispunili - kao što je prihvatanje kosovskih registarskih tablica i carinskih dokumenata. I želimo da Srbija to načini nepovratnim i formalnim unošenjem u zakone ili propise. To se očekuje od Srbije. Ali, postoje još neke stvari koje su obećane, a nisu učinjene - recimo privođenje pravdi odgovornih za učešće u napadu u Banjskoj 24. septembra. To nije deo dijaloga, ali veoma je važno za regionalno pomirenje", rekao je američki diplomata.
Na pitanje da li deli mišljenje pomoćnika državnog sekretara Džejmsa O'Brajena koji je nedavno rekao ''da je Srbija načinila dva važna koraka ka priznanju Kosova kada je priznala tablice i cariska dokumenta'', kao i da li Srbija pravi male korake ka normalizaciji odnosa sa Kosovom i priznanju, Eskobar je odgovorio:
"Da, saglasan sa Džimom (O'Brajenom), u pravu je. Sada želimo da to bude stalno i formalno".
Govoreći o situaciji sa izborima u Srbiji, američki diplomata je istakao da je izveštaj ODIHR-a o nepravilnostima “temeljan i fer” i da se od Srbije očekuje da postupi po tim preporukama pre narednih izbora.
On je rekao da SAD nisu imale nikakvo učešće u rezoluciji Evropskog parlamenta, ali da dele slične zabrinutosti - "da je izveštaj ODIHR-a istakao neke nedostatke koji moraju biti ispravljeni".
On je kazao da je važno da u Srbiji postoji pravni proces kroz koji opozicija adresira svoje zabrinutosti.
"Želimo da institucije rade svoj posao i da ozbiljno razmotre te žalbe. Ali, kakva god vlada da bude izabrana, očekujemo od nje da osnaži demokratske institucije u Srbiji, da nastavi sa dijalogom i putem ka EU. I mislim da su to želje i svih ljudi u Srbiji - osim manjine koja glasa za desnicu, koja je loše prošla na izborima", rekao je on.
Eskobar je rekao i da će SAD buduću srpsku vladu smatrati legitimnom.
"Dokle god bude radila na preporukama ODIHR-a, dokle god institucije budu istraživale navode o nepravilnostima, radićemo sa vladom Srbije'', naveo je Eskobar.
On je rekao da SAD žele da vlada Srbije nastavi put ka EU, što znači orijentaciju ka Zapadu.
"Uvek smo govorili da mislimo da je dobra ideja da Srbija uvede sankcije Rusiji i verujemo da regionalna stabilnost zavisi i od napretka u dijalogu. Apsolutno imamo očekivanja od nove vlade, kao i aspiracije u vezi sa našim bilateralnim odnosima'', rekao je Eskobar.