25. maj 2024 17:53

Rakić: Nakon rezolucije bilo bi najbolje stati na loptu i gledati u budućnost

Izvor: TANJUG

Foto: Tanjug TV

BEOGRAD - Veljko Rakić iz Instituta za promociju vladavine prava ocenio je danas da rezultat glasanja o rezoluciji o Srebrenici Beogradu ide na ruku, i da usvojeni akt, koji se, kako smatra, može posmatrati iz dve ravni - pravne i političke, za Srbiju nema nikavu pravnu snagu.

Rakić je za Tanjug naveo da bi sada bilo najbolje da stanemo na loptu i da idemo dalje, da se okrenemo budućnosti.

Naglasio je i da mu se sviđa kako se sada stvari razvijaju.

"Što se tiče srpske strane, već vidim rešenost da se stavi sa strane to što se desilo i što nismo mogli da sprečimo. Glasanje je proteklo, kako je nama u principu i odgovaralo - veliki broj zemalja bio je uzdržan", kazao je Rakić i ocenio da niko nije u potpunosti zadovoljan.

Intext service Video

"Rezultat nam ide na ruku. Sviđa mi se, kako se sada gleda na to - da sada to stavimo sa strane. Desilo se, ne možemo da vratimo nazad", rekao je on i dodao da je za to da sada gledamo u budućnost.

Naveo je i da mu se sviđa i stav međunarodne zajednice i kao važno ocenio to što je i italijanski šef diplomatije Antonio Tajani juče u Trstu, gde se održava Poslovni forum Srbija-Italija, ponovio da nema kolektivne odgovornosti.

Diplomatska borba koju je Beograd vodio mesecima, trebalo bi, kako ističe, da se nastavi i da učinimo sve što možemo da naša međunarodna pozicija bude što bolja.

Takvim putem Srbija treba da ide, jer nemamo druge resurse, druge alate, samo diplomatiju, rekao je Rakić.

"Usvojeni akt nema nikavo pravno dejstvo, nema nikakvu pravnu snagu, jer se radi o klasičnom političkom aktu koji donosi GS UN", naveo je Rakić i dodao da je problem politički aspekt, jer donosi određene reperkusije u odnosu na to kako ćemo se prema Srebrenici odnositi u budućnosti.

Akt traži, dodao je, da se ne negira genocid, da se ne glorifikuju već osuđeni ratni zločinci za genocid, krivična dela ratnih zločina i zločine protiv čovečnosti.

Intext service Video

Traži i da se obeleži Međunarodni dan sećanja na genocid, naveo je on.

Naglasio je da je za njega pozitivno iznenađnje kako je Srbija prošla na glasanju, jer su ipak iza rezolucije stajale najmoćnije zemlje.

Upravo je baš bilo kao što srpska poslovica kaže "kako smo se nadali, dobro smo se udali", rekao je Rakić.

Na pitanje da li je ispunjen politički cilj rezolucije, ako se uzme u obzir broj zemalja koje je nisu bile za njeno usvajanje, kaže da i to zavisi od ugla posmatranja.

"Ako gledate iz ugla predlagača i onih koji su glasali za, nisam siguran da su zadovoljni takvom, uslovno rečeno, pobedom, iako su isterali svoje", naveo je Rakić.

Dodao je da želi da podseti da smo se izivinili.

"Nemam problem da tim ljudima kažem izvinite, ali ne u moje ime i ne u ime srpstva", kazao je Rakić i naglasio "mi nismo to uradili i to je to".

Na pitanje da li rezolucija otvara Pandorinu kutiju, kaže da je bilo priče da se na drugim mestima na svetu pokrenu iste rezolucije.

"Postoje brojna mesta na svetu gde se odgiravaju neke sad ne baš tako lepe stvari i postoji mogućnost da ona postanu tema za rezolucije o genocidu", naveo je on i dodao da se sada ide ka tome da se proširi definicija genocida.

Intext service Video

"Ne samo ova koju mi poznajemo, već da se proširi na nove situacije, na nove momente u svetu", rekao je on i naveo da Izrael sutra može da ima problem vezan za Gazu.

"Ovde imamo problem sa 8.000, zaista ogroman broj ljudi, ali u Gazi je 35.000 za sada i u tom smislu, bojim se da stvarno u jednom trenutku može da se raspara džemper i da ljudi krenu da prijavljuju i genocid na drugim mestima u svetu", kazao je Rakić i dodao da smatra da je to već krenulo.

Bojim se kad džemper krene da se para, onda krene i na drugim poljima, rekao je predstavnik Instituta za promociju vladavine prava.

"Sviđa mi se taj stav da sad to stavimo ad akta, da se okrenemo saradnji i da ponovno počnemo da gradimo mostove", naveo je on.

Kreatori rezolucije su mislili, kaže, da će rezolucija doprineti pomirenju naroda na prostoru bivšeg Jugoslavije.

"Nisam siguran, imam dosta rezervi prema tome i mislim da neće doprineti pomirenju. Ali mislim da sada moramo, kada se već desilo, da se okrenemo ka budućnosti. Čuli smo od našeg rukovodstva da ćemo tek sada da radimo na pomirenju i saradnji", kazao je Rakić i podsetio da se čulo i da će se posebno raditi unutar Srbije koja ima ozbiljno bošnjačko stanovništvo.

"Oni su dosta senzitivni, njima se ne sviđa kako mi gledamo, što nećemo tako lako da priznamo da se radi o genocidu, ali mislim da ima dosta prostora da razgovaramo i da popravimo te odnose", rekao je Rakić.