10. jun 2024 14:00

Linta: Ne smemo odustati od borbe za istinu o stradanju Srba

Izvor: TANJUG

podeli vest

Linta: Ne smemo odustati od borbe za istinu o stradanju Srba

Foto: Tanjug video

BEOGRAD - Predsednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta izjavio je danas, povodom 32. godišnjice početka stradanja i etničkog čišćenja oko 30.000 Srba sa područja opštine Zenica, da se ne sme odustati od borbe za istinu o stradanju Srba.

On je podsetio da "za stravična, mučenja, silovanja i ubistva srpskih civila" u tom gradu i okolnim selima niko do danas nije odgovarao.

"Plansko stradanje i proterivanje srpskog naroda sa vekovnih ognjišta započelo je početkom juna 1992. napadom muslimanskih snaga na srpska naselja Drivuša u Raspotočje. Logori za Srbe su osnovani u Muzičkoj školi, u prostorijama Vojne policije, Kazneno-popravnom zavodu i u drugim objektima u gradu", naveo je on u saopštenju.

Linta je istakao i da su sva srpska sela sistemski opljačkana, zapaljena i uništena, da su srušeni stambeni i pomoćni objekti, kao i pravoslavna groblja i kapele.

Kapele su, kako je naveo, srušene u većinski srpskim selima Sviće, Mutnica, Bijele Vode, Klopče, Vraca Gornja, Bistrica Gornja, Janjići, Kovanići, Lijeske, Loznik, Osojnica, Plavčići, Ponihovo, Putovičko polje, Klopački vrh.

"Uništavanje srpske imovine nastavljeno je i nakon potpisivanja Dejtonskog sporazuma", naglasio je Linta.

Kako je dodao, posle rata u Federaciji BiH i na području Zenice vođena je "politika cementiranja etničkog čišćenja Srba putem opstrukcije povratka i nekažnjavanjem zločina".

"Obnovljeno je svega 50-tak kuća, a to potvrđuje činjenica da na području Zenice živi svega oko 1.000 Srba. Pored toga, postoje brojni primeri skrnavljenja pravoslavnih objekata, nezakonite uzurpacije imovine i bespravne seče šume Srba, išarani su ćirilični natpisi na saobraćajnim znakovima i drugo", napisao je Linta u saopštenju.