10. jun 2024 20:08

Slobodan Zečević: Makronova odluka apsolutno neočekivana, kalkulantski potez

Izvor: TANJUG

Foto: Tanjug/video

BEOGRAD  - Slobodan Zečević iz Instituta za evropske studije ocenio je večeras da odluka Emanuela Makrona da raspusti francusku Skupštinu i raspiše prevremene izbore nakon loših rezultata njegove partije na izborima za Evropski parlament iznenađenje, ali se može smatrati kalkulantskim potezom.

"To je nešto što je apsolutno neočekivano, čak i za mene koji veoma dugo i pažljivo pratim francusku političku scenu", rekao je Zečević za Tanjug.

Ocenio je da se to može nazvati kalkulantskim potezom i smatra da je Makron o tome ranije razmišljao.

Intext service Video

"Po pariskim kuluarima se govori među novinarima da su ga neki stariji političari savetovali da to uradi i da je to već pre nekoliko dana to bila jedna od opcija. Međutim, mislim da Marin Le Pen ima ozbiljne šanse da dobije parlamentarne izbore i da osvoji čak i apsolutno većinu u Skupštini", rekao je Zečević.

S obzirom da Makron ne može da se kandiduje na sledećim izborima, Zečević smatra da ovaj potez ima funkciju da motiviše francuske birače protiv partije Nacionalno okupljanje koju predvodi Le Pen.

"Okupiće sve kao 'ujedinjene protiv fašizma' - to je jedna od ideja. Međutim, čini se da to ipak nije zaživelo u francuskoj javnosti. Druga opcija je da Makron želi da spreče Marin Le Pen da dobije predsedničke izbore 2027. godine. Da im da šansu da vladaju jedno dve-tri godine, kako bi se francuski birači uverili da nisu sposobni da vladaju, pa da onda kandidat njegove stranke dođe ponovo na čelo države", rekao je Zečević

Kada bi se formalno sumirali pobednici izbora za Evropski parlament Zečević ocenjuje da bi to bila grupacija okupljena oko Evropske narodne stranke (EPP).

Intext service Video

"Formalno, pobednici su Narodna partija. Ursula fon der Lajen zaista ima ogromne šanse da postane predsednica nove komisije. Imaće nešto više poslanika nego u prethodnom sazivu", rekao je Zečević.

Dodao je da je EPP dobro prošao i u Nemačkoj, ali ne zbog strasti birača prema Hrišćansko-demokratskoj uniji (CDU) već, kako ocenjuje, više zbog otklona prema socijaldemokratama i zelenima.

"U suštini, mislim da iza svega toga stoji jedan talas desničarenja, nacionalizma i patriotizma u Evropskoj uniji, koji je prouzrokovan migracijama i koji dovodi u opasnost čitav evropski identitet. I mislim da će Evropa možda i u budućnosti ići udesno, ako se nastavi ta vrsta krize u smislu doseljavanja", rekao je Zečević.

Dodaje da su liberali i zeleni očigledni gubitnici izbora, a da je tome najviše doprineo neuspeh Makronove partije.

"Kod zelenih i liberala postoji neka rigidnost kada je reč o zelenoj agendi, o propisima koji ograničavaju poljoprivrednike, koji ograničavaju ljude koji nemaju dovoljno sredstava za život. S druge strane možda su i druge stranke počele polako da uzimaju deo programa zelenih. Ugradili su u svoje programe tu ekološku komponentu, tako da možda i nema potrebe danas glasati za zelene, koliko je to možda nekada bio slučaj", rekao je Zečević.