12. jun 2024 10:38

Radomir Milašinović: Reakcija ambasade SAD u Sarajevu ne doprinosi miru u regionu

Izvor: TANJUG

Foto: Tanjug video

BEOGRAD - Jedan od osnivača Evroazijskog bezbednosnog foruma i bivši dekan Fakulteta za bezbednost Radomir Milašinović izjavio je danas da reakcija ambasade SAD u Sarajevu na održani Svesrpski sabor, ne doprinosi miru u regionu i povezivanju naroda.

On je u izjavi za Tanjug rekao da su sinhornizovane akcije ambasadora SAD u Sarajevu i Prištini, gde jedan kaže da se Svesrpskim saborom ruši Dejtonski sporazum, a drugi da dijalog Beograda i Prištine mora da se završi obostranim priznanjem, direktno usmerene na ono što je njihov stari zanat -"zavadaj pa vladaj".

Milašinović smatra da njima nije stalo do bratstva i jedinstva između Bošnjaka, Srba i Hrvata, nego do razbijanja svega onoga što bi eventualno bila nit povezivanja tih naroda koji imaju veliko iskustvo i u ratu i u miru, koji bi da nije bilo uplitanja sa strane, verovatno našli zajednički jezik i živeli u sreći i miru makar to bile dve, tri ili četiri države.

Kako je naveo, razumljivo je što je Sversrpski sabor toliko uzburkao Bosnu i Hercegovinu zbog činjenice što svaka sloga srpskog naroda izaziva podozrivost, istakavši da je skoro jedan vek negovana u ideologijama srpska hegemonija i velikosrpski hegemonizam.

Milašinović kaže da je srpski hegemonizam puno koštao srpski narod, koji je jedini praktično ostao da živi u najrazličitijim krajevima bivše Jugoslavije, a koji je proteran i nad kojim je izvršen genocid u 20. veku više puta, a i u novom veku u Hrvatskoj.

"Ko zna međunarodno javno pravo taj zna kako bi trebalo opisati Oluju, kao i na KiM kada su svojevekovna ognjišta napustili Srbi. Sad nisu zadovoljni ovakvom Srbijom, Republikom Srpskom i delom naroda u Crnoj Gori koji je srpski narod hiljade godina, ali vidite uspeli su da ga razbiju. Svašta oni rade da bi osporili nešto što je prvi put pokazano da i Srbi znaju da se slože, vesele, a ni protiv koga nisu ni jednim gestom usmerili pogled niti bilo šta ružno, naprotiv", objasnio je profesor.

Milašinović smatra da je bezbednosna situacija u BiH, ali i na KiM krajnje rovita, tenzična, zategnuta, i situacija u kojoj nije moguće naći ijedan zajednički imenitelj koji bi uputio na nešto što bi obećavalo mirni suživot naroda na ovim prostorima.

Prema njegovim rečima, pokazalo se da ne odgovara pre svega Nemačkoj koja je svim silama nastojala da srpski narod proglasi remetilačkim faktorom.

"Mi smo pokvarili njihove strateške planove prodora na jug i mi smo krivci, nisu ni Hrvati ni Bošnjaci koji su bili njihovi saradnici u ratnim situacijama, posebno u Drugom svetskom ratu jer su radili za Hitlerovu Nemačku, bili za jednim stolom, i radili sve što su radili od genocida, pa do zločina koji se i danas manifestuju na ovim prostorima", ocenio je profesor.