12. jun 2024 13:59
Trifković: Rezolucija o prekidu vatre u Gazi ambivalentna, nismo bliže rešenju
BEOGRAD - Istoričar i stručnjak za međunarodne odnose Srđa Trifković ocenio je danas, govoreći o Rezoluciji i prekidu vatre u Gazi koja je usvojena na sednici Saveta bezbednosti UN, da je rešenje za rat na Bliskom istoku i dalje daleko jer je ta Rezolucija veoma ambivalentna, odnosno da uopšte nije jasno da li će nakon šest nedelja prvog pripremnog perioda za prave pregovore Hamas i dalje ostati u kontroli političke strukture u Gazi.
Kako je naveo, teško je zamisliti da bi šef političkog biroa Hamasa Ismail Hanije i lider Hamasa u Gazi Jahija Sinvar prihvatili ma kakvo rešenje koje bi praktično značilo samolikvidaciju Hamasa, odnosno da prihvate da dođe neka druga struktura, a da oni više ne igraju ključnu ulogu.
"Nema ni govora o oslobađanju talaca sve dok ne bude nekog trajnog rešenja na stolu koje, što se tiče Hamasa, mora da znači i trajno povlačenje Izraela i trajni prekid vatre jer su preostali taoci jedini ozbiljan adut koji oni imaju u rukama", objasnio je on za K1 televiziju.
Trifković kaže da je to nerešiva kvadratura kruga za izraelskog premijera Benjamina Netanjahua s obzirom da se njemu se pre četiri dana povukao bivši ministar odbrane Izraela Beni Ganc iz Vlade, koji smatra da Netanjahu igra političke igre i da stavlja sopstveno političko preživljavanje ispred ineteresa Izraela i talaca.
Ukoliko Netanjahu prihvati bilo kakav dogovor koji i dalje predviđa ostanak Hamasa kao ključnog političkog faktora u Gazi, Trifković ističe da će ga onda napustiti dva partnera sa krajnje desne religiozne frakcije njegove koalicije koji će smatrati da je izneveren ključni cilj izraelske akcije da se uništi Hamas i kao vojna i kao politička struktura.
Smatra da od ove Rezolucije na kraju neće biti ništa jer, kako je naveo, postoji inherentni nerešivi problem da s jedne strane Hamas neće prihvatiti nikakvo rešenje koje predviđa njegovo samouništenje kao ključnog faktora u Gazi, a da izraelska strana ne može da prihvati rešenje koje i dalje predviđa opstanak Hamasa jer bi to bilo u suprotnosti sa ključnim samodeklarisanim ciljem čitave ratne operacije.
"Sve što se događa u protekloh više od 200 dana može da se kaže i za proteklih 80 godina od prvog rata 1947. godine do danas. Imamo nerešivu kvadraturu kruga kako u detalju, a to je pitanje opstanka Hamasa na vlasti u Gazi nasuprot izraelskom zahtevu za njegovo uništenje, tako i u globalu a to je da dugoročno nema rešenja bez dve države, ali dve države je izričito odbačeno od strane sadašnje Netanjahuove koalicije", objasnio je profesor.
Trifković smatra da su Amerikanci sve vreme ovu rezoluciju pripremali u dogovoru sa Izraelcima, ali da je onda Izrael bio neprijatno iznenađen što u konačnom predlogu rezolucije koja je podnesema SB UN nije bilo taksativno navedeno da Hamas više neće igrati ulogu u nekoj budućoj strukturi kontrole nad Gazom.
"Nemam sumnje da Stejt department i ova administracija ni slučajno neće podržati neku rezoluciju koja bi bila u suprotnosti sa ključnim nacionalnim i državnim interesima Izraela, uključujući i one kako ih definiše premijer Netanjahu. Postoji strukturno nerešiv problem a to je status Hamasa kontra statusa izraelskih ratnih ciljeva, taj problem ne može biti rešen diplomatkim formulama koje se ne bave ključnim problemom ko ostaje u kontroli nad teritorijom i populacijom", ocenio je profesor.
Kada je reč o izraelskoj političkoj sceni, Trfiković je istakao da je jedan od uslova Benija Ganca za ostanak u koaliciji posle 8. juna bio da ultra ortodoksni takođe služe vojsku pa makar i u svojstvu logistike, transporta, bez oružja, što nije ispunjeno zbog proitiska ultra desnih stranaka.
"Što se tiče podeljenosti Izraela kao društva, dovoljno je samo pogledati dva grada Tel Aviv i Jerusalim, to su bukvalno dva sveta koji apsolutno nemaju veze jedan sa drugim. Tel Aviv je mediteranski zapadni grad, a Jerusalim je još uvek spona između Starog zaveta i post modernije", naveo je on.
Komentarišući mirovni samit o Ukrajinu u Švajcarskoj, bez prisustva Rusije, Trifković je ocenio da je to potpuno bezvredna propagandna manifestacija koja nema apsolutno nikakvog značaja, i dodao da je jedino za žaljenje što je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski preko svojih zapadnih spomzora uspeo da izvrši pritisak na Švajcarce da prihvate održavanje samita na koji neće biti pozvana Rusija jer, prema njegovim rečima, to diskredituje status Švajcarske kao neutralnog i neopredeljnog moderatora.
"Ovo vam je isto kao da imate samit o miru na Bliskom istoku bez učešća Izraela. Interesantno je da tih 80 zemalja koje će učestvovati otprilike odgovaraju broju od 80 zemalja koje su glasale za sramnu rezoluciju o lažnom genocidu u Srebrenici. Otprilike imamo isti krug kolektivnog zapada koji priča sam sa sobom", poručio je profesor.