5. jul 2024 14:15
Kristofer Hil: Prisustvo Marka Đurića na večeri koju priređuje Blinken važna poruka
BEOGRAD - Ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil izjavio je danas da smatra da je veoma važna poruka to što će ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić prisustvovati večeri koju će na Samitu NATO, ovog meseca u Vašingtonu, organizovati američki državni sekretar Entoni Blinken za zemlje članice NATO i partnere.
U izjavi novinarima na brifingu u američkoj ambasadi, Hil je rekao da je to, s njegove tačke gledišta, veoma važna poruka.
"I mislim da je Srbija u nekoliko navrata, uključujući glasanje u UN, uključujući pomoć Ukrajini na različite načine, pa i u njihovim energetskim projektima i pitanjima, u velikoj meri pokazala da se protivi onome što je Rusija uradila i čak osuđuje ono što je Rusija uradila. Tako da mislim da činjenica da će on sedeti na toj večeri govori o tome gde Srbija stoji", poručio je Hil.
On je istakao da Samit NATO shvataju sa najvećom ozbiljnošću i da je, kako je rekao, veoma važno da se objave sve dobre vesti o NATO.
"NATO nikada nije bio toliko jak kao danas i mnogo toga moramo da uradimo da svi budu svesni da apsolutno moramo uspeti u Ukrajini. To se sada događa i vi to možete gledati iz prvih redova. Mi smo veoma zadovoljni što će ministar inostranih poslova Marko Đurić biti na večeri sa državnim sekretarom Entoni Blinkenom. Mislim da je NATO samit važan svima, ne samo članovima", rekao je Hil.
Na pitanje da li bi Srbija da je na putu da postane članica NATO omogućila veću stabilnost, Hil je odgovorio da je Srbija okužena NATO zemljama i da je to, kako je rekao, interesantna činjenica.
"Da li će Srbija izabrati da promeni svoju vojnu neutralnost, odlučiti da promeni odnos prema članstvu u NATO to je na Srbiji, to je lopta koju ona treba da ubaci u igru. Nije na meni da govorim šta treba da uradi. Ja imam svoje stavove o tome, ali neka Srbija sama donese zaključak", poručio je Hil.
Na pitanje o proširenju NATO, američki ambasador je odgovorio da je NATO, tokom decenija, veoma jasno stavio do znanja da pozdravlja proširenje i zemlje istomišljenika.
"Mislim da NATO veruje da je više bolje. I više zemalja koje dele ne samo aspiracije za NATO, već i odgovornost kao članica NATO-a pomaže NATO-u i pomaže svemu za šta se NATO zalaže", rekao je Hil.
On je naglasio da nije u poziciji da predviđa ko će biti nove članice, obim ili brzinu proširenja, osim da kaže da je NATO uvek imao otvorena vrata i da će to sigurno nastaviti.
"Želim da naglasim da su zemlje kao što su Švedska, kao najnoviji član NATO, i Finska zemlje za koje sam od detinjstva shvatao da su zemlje koje su uvek bile uvek vojno neutralne. I evo ih sada u NATO. Tako sam u životu naučio da ništa ne isključujem", poručio je Hil.
Na pitanje o tome da li misli da je moguće promeniti politiku NATO-a o vojnim troškovima od dva odsto BDP-a, kao i da neke zemje, poput Poljske traže da bude tri odsto, Hil ističe da su različita su mišljenja o tome, ali da je postignut konsenzus o tome u Velsu pre mnogo godina.
"Većina zemalja je to uradila, ali ne sve, i mislim da je fokus na tim naporima. Oni takođe gledaju i na kvalitet, ne samo kvantitet, kao i operativnost. Mislim da je mnogo pitanja tu i ja nisam u poziciji da govorim o procentima, da li je to tri ili četiri odsto. Neki ljudi će pričati o tome", poručio je Hil.
Kako smatra, najvažnije je da svi shvate da NATO mora da bude jači, jer se suočava sa izazovima da pomaže mnogim zemljama koje nisu njene članice, ali koje rade sa NATO, i u NATO su porodici, kao što je Ukrajina.
"Jako smo zainteresovani da pomognemo Ukrajini da se odupre toj odvratnoj agresiji kakvu nismo videli mnogo godina", poručio je američki ambasador.
Na pitanje novinara da li Kina predstavlja pretnju za Evropu i SAD, Hil je rekao da Kina predstavlja izazov koju SAD smatraju i kao pretnju, ali da postoji ogromna razlika između izazova koji dolaze iz Kine i pretnji koje dolaze iz Rusije.