14. mart 2024 12:14
UNDP: Srbija prema Indeksu ljudskog razvoja za 2022. veoma visoko razvijena
NJUJORK - Bogate zemlje postižu rekordan ljudski razvoj, ali polovina onih najsiromašnijih nazaduje, dok se Srbija svrstava u grupu veoma visoko razvijenih zemalja, navodi se u novom izveštaju koji je predstavio Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP).
Prema ovom izveštaju, Indeks ljudskog razvoja Srbije za 2022. godinu iznosi 0.805, što je svrstava na 65. mesto na listi 193 zemlje i teritorije obuhvaćene izveštajem, i u kategoriju veoma visoko razvijenih zemalja.
Kao zemlja sa najvišim Indeksom ljudskog razvoja na vrhu liste je Švajcarska, a slede je Norveška, Island i Hongkong, dok Danska i Švedska dele peto na mesto, navodi se u izveštaju Human Development Report 2023/2024.
Indeks ljudskog razvoja (HDI) meri prosek dugoročnog napretka u tri osnovne dimenzije razvoja društva: očekivani životni vek, obrazovanje i bruto nacionalni dohodak po glavi stanovnika.
Prema tom parametru, zemlje su rangirane u nekoliko kategorija, od onih sa niskim do onih sa veoma visokim ljudskim razvojem.
Prema najnovijem Izveštaju o ljudskom razvoju, očekivani životni vek u Srbiji je 74,1 godine. Građani i građanke Srbije završili su u proseku 11,5 godina školovanja, dok se očekuje da će mlađe generacije prosečno završiti 14.5 godina školovanja.
Od zemalja u okruženju Srbije, najbolje je plasirana Slovenija, koja je na 22. mestu, a među veoma visoko razvijenim zemljama su takođe Hrvatska (39), Mađarska (47), Crna Gora (50) i Rumunija (53).
Kategoriju niže, među visoko razvijenim zemljama su Bugarska (70), Albanija (74), Bosna i Hercegovina (80) i Severna Makedonija (83).
Neujednačen napredak u razvoju dovodi do toga da najsiromašniji zaostaju, a nejednakosti u svetu se povećavaju, dok se podstiče politička polarizacija na globalnom nivou, što zahteva hitno reagovanje kroz kolektivnu akciju, navodi se u izveštaju.
"Sve veći jaz koji se stvara kada je u pitanju ljudski razvoj, a koji se otkriva u ovom izveštaju, pokazuje da se smer dvodecenijskog trenda konstantnog smanjivanja nejednakosti između bogatih i siromašnih nacija sada preokrenuo. Uprkos našim globalnim društvima koja su duboko međusobno povezana, mi ne postižemo uspeh. Moramo da iskoristimo našu međusobnu zavisnost, kao i sposobnost da se bavimo zajedničkim i egzistencijalnim izazovima, te da se na taj način postaramo da se ono čemu ljudi teže i ostvaruje,“ rekao je Akim Štajner, rukovodilac UNDP-a.