23. april 2024 08:59
IAEA počela reviziju ispuštanja radioaktivne vode iz nuklearne elektrane Fukušima
FUKUŠIMA - Tim Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) počeo je danas reviziju procesa u kojem se tretira radioaktivna voda ispuštena iz nuklearne elektrane Fukušima oštećene u zemljotresu 2011. godine, što je druga revizija otkako je Japan počeo da ispušta vodu u okean prošlog avgusta.
Radna grupa sutra će proveriti rad Daići Hirošima nuklearne elektrane na severoistoku Japanu, a održaće i razgovore sa Ministarstvom industrije, operaterom fabrike "Tokio elektrik pauer kompani holdinds" i nuklearnim regulatornim telom, prenosi agencija Kjodo.
Radnu grupu IAEA u Japanu trenutno čine sturčnjaci iz Argentine, Australije, Velike Britanije, Kanade, Kine, Francuske, Rusije, Južne Koreje, SAD i Vijetnama.
Eksperti stacionirani u kancelarijama u Fukušimi kažu da postoji koncentracija tritijuma u vodi, nakon što je ispuštena tretirana radioaktivna voda, i da je daleko ispod dozvoljene granice od 1.500 bekerela po litru.
U nuklearnoj elektrani Fukušima, koja je oštećena u zemljotresu u martu 2011. godine i cunamiju koji je usledio, nakupile su se ogromne količine radioaktivne vode koja je korišćena za hlađenje otopljenog nuklearnog goriva.
Te otpadne vode su tretirane s ciljem da se ukloni većina radionuklida, osim tricijuma.
Voda iz Fukušime je potom razblažena i tako ispuštana u Pacifik.