24. jul 2024 15:29
Rejnders: Izveštaj o vladavini prava koristan za rad na proširenju
BRISEL - Evropski komesar za pravosuđe Didije Rejnders izjavio je danas da će nalazi iz izveštaja Evropske komisije o vladavini prava, kojim su obuhvaćene četiri zemlje kandidati, među kojima je i Srbija, biti korisni za rad na predstojećim izveštajima o proširenju i preporukama koje će biti upućene zemljama kandidatima.
Rejnders je na konferenciji za novinare u Briselu, na kojem je predstavljen izveštaj EK o vladavini prava, istakao da izveštaj, pored 27 država članica EU, obuhvata četiri države koje su u procesu pristupanja EU, ali za koje nisu objavljene preporuke.
On je ocenio da je u četiri države kandidata potrebno više rada na uspostavljanju čvrstog institucionalnog i pravnog okvira u skladu sa pravom EU i evropskim standardima.
"Ovaj izveštaj ih može podržati u ovim naporima. I nalazi izveštaja o vladavini prava biće korisni za rad na predstojećim izveštajima o proširenju i preporukama koje će se uputiti zemljama pristupnicama", poručuo je Rejnders.
On je istakao da će u septembru ponovo raditi izveštaj u Savetu EU za opšte poslove i naglasio da će tada biti prilike za razgovor o zemljama koje su u procesu proširenja.
Naveo je i da će se u Odboru EP za građanske slobode, pravosuđe i unutrašnje poslov (LIBE) voditi rasprava o izveštaju, kao i da će se nastaviti rad sa nacionalnim parlamentima po tom pitanju.
Potpredsednica za vrednosti i transparentnost, Vera Jurova rekla je da iako za Srbiju, Albaniju, Crnu Goru i Severnu Makedoniiju, koje su uključene u izveštaj, ne postoje preporuke, naveden je opis situacije u tim državama, uz korišćenje iste metodologije za ocenjivanje kao i za države članice EU.
Jurova je, na pitanje novinara da prokomentariše medijsku situaciju u Srbiji i "video kampanje protiv nezavisnih novinara", rekla da EU osuđuje sve napade ili pretnje novinarima i dodala da će Komisija pratiti situaciju.
Evropska komisija (EK) objavila je danas svoj peti godišnji izveštaj o vladavini prava za 2024. godinu, u kojem je ocenila da pravosudni sistem Srbije poslednjih godina prolazi kroz suštinsku reformu.
Ovogodišnji izveštaj Komisije prvi put, pored 27 država članica EU, sadrži četiri poglavlja o razvoju događaja u Srbiji, Albaniji, Crnoj Gori i Severnoj Makedoniji.