4. avgust 2024 09:30
Tesla na američkim muralima, u Holivudu prikazan među najvećim inovatorima istorije SAD
MAJAMI - Murali sa likom Nikole Tesle nalaze se širom SAD, a na jednom - INNOVATE u Holivudu, na Floridi, rame uz rame sa slavnim naučnikom su Albert Ajnštajn, Ilon Mask i Ketrin Džonson - američka matematičarka čiji su proračuni bili ključni za uspeh koje je NASA ostvarila u svemirskom programu.
Najveći mural na svetu posvećen Teslinom životu nastao je u Linkolnu, glavnom gradu Nebraske a njegovo oslikavanje je, kako za Tanjug kaže, inicijator celog projekta Metju Vegener pokrenulo tadašnjeg gradonačelnika da donese Proklamaciju na osnovu koje se dan Teslinog rođenja svake godine obeležava kao Dan inovatora.
"Najveći mural posvećen Tesli ilustruje događaje iz života pronalazača i elektroinženjera 20. veka prikazane kroz 16 narativnih ‘panela’", objasnio je Vegener i dodao da je umetnik Amos Sterns dizajnirao mural tako da bi mogao da se posmatra s desna na levo.
Mural koji slavi Teslin život naslikan je na spoljnim zidovima skladišta iz 1907. godine, nakon što je 2008. njegov suvlasnik postao Vegener, čije je interesovanje za Teslu, kako dodaje za Tanjug, počelo očevim pričama, o "ludom a genijalnom pronalazaču i Teslinim kalemovima“.
"Što sam više saznavao o Tesli, to je moje divljenje raslo. Na kraju, Tesla je postao moj najveći heroj", rekao je Vegener.
Mural posvećen srpsko-američkom pronalazaču, kako dodaje, naslikan je na starom zdanju skladišta gde je hab (hub) Turbine Flats koji okuplja inovatore i stvaraoce.
Osim murala u srcu Holivuda, na Floridi, sa “najinovativnijim ličnostima istorije" i najvećeg lociranog u srcu Nebraske, muralom se Tesli “odužio” i Kolorado Springs. Tesla je u tom drugom po veličini gradu u Koloradu živeo kraće od godinu dana, otvorio je i laboratoriju od koje danas nema ni traga - svi njeni delovi prodati su na aukciji.
Za razliku od tih murala, čiju su izradu inicirali Amerikanci, onaj u Čikagu, nastao je zahvaljujući viziji vlasnika restorana Beograd na čijim zidovima se i nalazi.
"Delo je poznatog čikaškog umetnika Asenda koji je talentom uspeo da dohvati Teslinu genijalnost i vizionarski duh", navode za Tanjug vlasnici Beograda i dodaju da je mural postao simbol inspiracije i inovacije, koji podseća na važnost nauke i kreativnosti.
Kako je za Tanjug rekla Jelena Cvetkovska, predstavnica porodice koja vodi restoran Beograd, "mural je danas važna znamenitost Čikaga".
Ona je dodala da je izrada murala trajala dugo, jer im je cilj bio da na originalan način ostave utisak dostojan Tesle.
Oslikan je, prema njenim rečima, na oduševljenje gostiju i prolaznika iz svih delova sveta, koji se sa zadovoljstvom fotografišu sa Teslinim likom, a to je prilika da oni malobrojni, koji ipak ne znaju za tog gorostasa čovečanstva, nauče nešto o njemu.
Inovaciono tehnološki hab SF.ID zaslužan za mural INNOVATE, navodi da je posebno ponosan što ima jedan od najvećih i najlepših murala u Holivudu, mestu osnovanom 1905. godine na Floridi,na obali Atlantika, između Majamija i Fort Loderdejla.
"Naš mural govori o moći stvaranja i inovacije. Želimo da ljudi vide naš mural i budu inspirisani neverovatnim umovima koji su na njemu - Nikolom Teslom, Albertom Ajnštajnom, Ketrin Džonson i Ilonom Maskom. Svaki od ovih inovatora imao je neverovatan uticaj na svet kakav danas poznajemo. Svaki od njih je u dela uneo energiju naprednog razmišljanja i hrabrosti. To je upravo ono čemu u SFID Tech Hub-u težimo svaki dan", navode iz SF.ID i dodaju da se nadaju da će prolaznici naći inspiraciju u muralu.