22. avgust 2024 15:39

Karadžić Jovićević: Radovanu su uskraćena sva ljudska prava u britanskom zatvoru

Izvor: TANJUG

Foto: shutterstock.com/Northfoto, ilustracija

BANJALUKA - Ćerka prvog predsednika Republike Srpske Sonja Karadžić Јovičević ponovila je danas da su njenom ocu Radovanu Karadžiću u britanskom zatvoru u potpunosti uskraćena sva ljudska prava i ukazala na neprofesionalnost britanskih medija koji pišu identično o tužbi Karadžića protiv britanske Vlade, bez hrabrosti da objave činjenično stanje.

"Vidim da su se britanski mediji dočepali teme i svi pišu isto kao da su iz jedne redakcije i pod kontrolom jednog urednika, što u širem smislu i jesu. Otužan je nedostatak profesionalnosti, ali i hrabrosti da se u potpunosti istraži i objavi činjenično stanje", rekla je Sonja Karadžić Јovičević.

Ona je to izjavila za Srnu komentarišući informacije koje su se pojavile u britanskim medijima da prvi predsednik Republike Srpske Radovan Karadžić tuži britansku Vladu zbog nehumanog tretmana.

Karadžić Јovičević je konstatovala da kako god Radovana nazivali i koliko god banalizovali priču o kršenju svih ljudskih prava, to ne menja činjenice koje izbegavaju da navedu i da zato na njih mora da podseti.

"Radovan je isporučen Britaniji nakon što je Hag ispunio želju Dominika Raba, bivšeg radnika Tužilaštva Tribunala i tadašnjeg ministra, na osnovu njegovih ličnih veza i uticaja, a koji je time pokušao da sačuva i učvrsti svoju poziciju u Vladi i partiji", podsetila je Karadžić Јovičević.

Napomenula je da je Radovan smešten u najudaljeniji zatvor kako ga porodica i pravni savetnici ne bi mogli posetiti, što je u direktnoj suprotnosti sa Rezolucijama UN i "Pravilima Nelsona Mendele" kao integralnog dela Rezolucije, a koja podrazumevaju, na prvom mestu, smeštanje zatvorenika na služenje kazne u ustanovu najbližu porodici.

"I pre prebacivanja, Rab je to predstavio kao 'lični uspeh' i ushićeno objavio na Tviteru uz čestitke muslimanima za verski praznik", rekla je Karadžić Jovićević i dodala da je ovo samo radi ilustracije stanja uma i namera jednog ministra.

Istakla je da mu to nije pomoglo da sačuva položaje.

"Radovan se više od tri godine nalazi pod raznim sankcijama, u kontinuitetu, od neobjašnjenih smeštanja u samicu, zabrana kontakata sa porodicom ili ograničenih kontakata na jedan poziv sedmično isključivo na engleskom jeziku u trajanju do pet minuta, preko uskraćivanja hrane, oduzimanja stolice, jastuka i dušeka, zabrane praćenja vesti na RTV mrežama, kažnjavanja zbog objava i izjava raznih ljudi sa kojima nije u kontaktu i na koje nema nikakav uticaj, do kažnjavanja zato što odbija da se silom `socijalizuje` sa ostalim zatvorenicima, iza čega se, čak, i ne krije otvorena namera da bude doveden u životnu opasnost u kakvoj je bio general Krstić. Kao da fizičko i psihičko maltretiranje čuvara nije dovoljno", istakla je Karadžić Јovičević.

Otkrila je da je mesecima nakon posta i dalje držan na posnoj hrani, da je za kratko vjeme izgubio više od 20 kilograma i da nastavlja da gubi na težini.

"Tako je narušeno zdravlje dodatno ugroženo, ali mu je paralelno uskraćeno i pravo na medicinsku pomoć, dijagnostiku, terapiju i kontrole", navela je Karadžić Јovičević.

Napomenula je da je, uz to, stavljen pred izbor da bira da li će sopstvena novčana sredstva trošiti na hranu ili na telefon. "Oboje ne može. Dakle – da gladuje ako hoće da se čuje sa porodicom, a i to sve pod ograničenjima u vrsti hrane i uslovima poziva porodici", rekla je.

Ocenila je da to držanje u stalnoj životnoj ugroženosti i opasnosti nije ništa drugo nego sprovođenje namere ubistva u kontinuiranim višestrukim pokušajima. "Јasno je da su Radovanu u potpunosti uskraćena sva ljudska prava, pa i pravo na adekvatnu ishranu, medicinsku pomoć, kontakt sa porodicom, uskraćena su mu verska prava, pravo na kulturni život, pisanje i čitanje, pravo na rad na reviziju slučaja, i da ne nabrajam dalje. Krenete po spisku ljudskih prava i slobodno svako možete da precrtate", navela je Karadžić Јovičević.

Ukazala je da je lista "razloga" za kažnjavanje unutar zatvora predugačka, posebno zato što se "razlozi" izmišljaju i čuvaju u rezervi mesecima, a zatim aktiviraju i sankcionišu bez objašenjenja, kako bi kažnjavanje bilo kontinuirano. "Prema njihovim pravilima, za teška kršenja discipline nijedna kazna nije i ne može biti duža od četiri nedelje, a on je pod raznim kaznama više od tri godine, bez prekida, do danas", navela je.

Zabranom upotrebe laptopa, pojašnjava, njenom ocu je onemogućeno da radi na slučaju, što svaki pravni sistem podrazumeva i mora da omogući, pa čak i Haški tribunal.

Napomenula je da su Tribunal, službe UN i Britanci više puta ispitivali finansijske mogućnosti da Radovan plati odbranu u slučaju pred Tribunalom, kao i u ovom slučaju pred britanskim sudom, ali su zaključili da on te mogućnosti nema, pa ostaje da, kako kaže, vidimo da li postoje pravni sistem i ljudska prava u Britaniji, ili su u raspadu kao zatvorski, obrazovni, zdravstveni, policijski, bar prema izveštavanju svetskih medija.

Karadžić zatvorsku kaznu služi u zatvoru Albani na ostrvu Vajt, a reč je o zatvoru koji ima reputaciju jedne od najgorih zatvorskih ustanova u Velikoj Britaniji i ne ispunjava brojne uslove koji su predviđeni standardima u većini evropskih država.