22. septembar 2024 21:45
Micotakis: Globalne pretnje zahtevaju globalna rešenja
NJUJORK - Grčki premijer Kirijakos Micotakis izjavio je danas na Samitu za budućnost u okviru generalne skupštine UN u Njujorku da danas postoje globalne pretnje koje zahtevaju globalna rešenja.
"Imamo priliku da uradimo nešto pre nego što bude prekasno, pre nego što dođemo do sledeće prave globalne krize. Još uvek možemo da preokrenemo katastrofu“, rekao je on.
Micotakis je rekao da svi prepoznaju hitnu potrebu da se preduzme akcija za sprovođenje mnogih detaljnih, konkretnih inicijativa navedenih u Paktu za budućnost koji je danas usvojen.
"Uspeli smo da postignemo dogovor – a to nije bilo lako – u vreme povećanog nepoverenja, razdora, polarizacije i sukoba. Međutim, postigli smo konsenzus jer znamo da su ulozi izuzetno visoki i da globalne pretnje sa kojima se suočavamo zajedno kao međunarodna zajednica daleko prevazilaze individualne interese regiona, zemalja ili vlada", istakao je on.
To je, uostalom, i bio razlog za stvaranje Ujedinjenih nacija, pre skoro 80 godina, dodao je.
"Razlog osnivanja UN bilo je priznanje da postoji ono što bismo nazvali pitanjem univerzalnog interesa, opšteg dobra za čovečanstvo, koje je iznad i izvan pojedinačnih interesa država članica. Generacija koja je stvorila Ujedinjene nacije i usvojila Povelju UN ostavila nam je neprocenjivo nasleđe", rekao je grčki premijer.
Međutim, jedna bitna razlika između njihovog istorijskog trenutka i našeg je ta što su oni stvorili međunarodni sistem nakon što su pretrpeli katastrofalnu i globalnu katastrofu bez presedana, Drugi svetski rat.
"Mi, s druge strane, imamo priliku da uradimo nešto pre nego što bude prekasno, pre nego što dođemo do sledeće svetske krize. Još uvek imamo sposobnost da sprečimo katastrofu koju bi mogle da izazovu globalne pretnje sa kojima se danas suočavamo", istakao je on.
Samit o budućnosti je inicijativa generalnog sekretara Antonija Gutereša i deo je širih napora UN da se pozabave kritičnim globalnim izazovima kao što su geopolitičke tenzije, ekonomska nestabilnost, ljudska prava, digitalno upravljanje i pretnje svetskom miru i reformisanje međunarodnog sistema kako bi se spreman je za budućnost.