28. septembar 2024 12:59

Ko je Hasan Nasralah, za koga IDF tvrdi da je ubijen u napadu na Bejrut

Izvor: TANJUG

Foto: shutterstock.com/mohammad kassir, arhiva

BEJRUT, TEL AVIV - Generalnog sekretara militantnog libanskog pokreta Hezbolah, Hasana Nasralaha, koji je, prema tvrdnji izraelske vojske, ubijen u jučerašnjem napadu na južni Bejrut, mnogi su smatrali za najmoćnijeg pojedinca u Libanu koji je na raspolaganju imao 100.000 boraca.

Na mestu sekretara Hezbolaha bio je od 1992. godine.

Nasralah je rođen u Bejrutu 1960. u siromašnoj šiitskoj porodici u predgrađu Šaršabuk.

Nakon što je raseljen na jug Libana, studirao je teologiju, a opisivan je kao posvećen učenju islama, prenosi Skaj njuz.

U Hezbolah je ušao 1982. godine, kada je taj pokret i formiran, nakon učešća u političkoj i paravojnoj organizaciji, pokretu Amal.

Nasralah je, napredujući u redovima Hezbolaha, predvodio taj pokret u konfliktima sa Izraelom i učestvovao u sukobu u susednoj Siriji.

Pod njegovim vođstvom, Hezbolah je transformisan u regionalnu vojnu i političku silu.

Kako se navodi, Nasralah je ojačao Hezbolah pretvorivši ga u najžešćeg neprijatelja Izraela, stvarajući dublje saveze sa šiitskim verskim vođama u Iranu i militantnim palestinskim vojnim grupama kao što je Hamas.

On je nosio počasnu titulu Sajed, koja je označavala da njegovo šiitsko versko poreklo potiče od proroka Muhameda.

Hezbolah su inače formirali pripadnici iranske Revolucionarne garde koji su otputovali u Liban u leto 1982. kako bi se borili protiv invazije izraelskih snaga.

Nasralah je imao nebrojene pristalice širom arapskog i muslimanskog sveta, ali ga je veliki deo Zapada smatrao ekstremistom.

U februaru 1992. ubijen je tadašnji lider pokreta Abas Musavi u napadu izraelskog helikoptera u južnom Libanu, što je otvorilo put da Nasralah postane vođa Hezbolaha.

Pod njegovim vođstvom, Hezbolah je vodio rat koji je doveo do povlačenja izraelskih trupa iz južnog Libana 2000. godine.

Njegov status je dodatno ojačan 2006. kada je Hezbolah tokom 34-dnevnog rata doveo Izrael do zastoja.

Njegova popularnost pretrpela je, međutim, udarac kada je izbio građanski rat u Siriji 2011. godine, a borci Hezbolaha se svrstali na stranu boraca predsednika Bašara al Asada, čak i pored toga što ga je osuđivao arapski svet, navodi Skaj njuz.