10. oktobar 2024 18:52

Ljudska prava na AP KiM u fokusu pratećeg panela na OEBS konferenciji u Varšavi

Izvor: TANJUG

Foto: FOTO TANJUG/MINISTARSTVO BEZ PORTFELJA/ DEJAN STANKOVIĆ

VARŠAVA - Ministarka bez portfelja zadužena za oblast rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja nad ženama i ekonomskog i političkog osnaživanja žena Tatjana Macura najavila je danas, na komferenciji OEBS-a u Varšavi, koja ima za cilj da se prepoznaju prava žena žrtava seksualnog i drugog nasilja koja su se desila nakon dolaska Kfora na AP Kosovo i Metohiju 1999. godine gde su žrtve bile iz srpske i drugih manjinskih zajednica, a koje prištinska administracija uopšte ne prepoznaje.

Macura je na panel u okviru Konferenciji o ljudskoj dimenziji, u organizaciji Ministarstva spoljnih poslova Srbije na temu kršenja ljudskih prava Srba i drugih nealbanaca na prostoru AP KiM, rekla da inicijativa pokreće uz podršku premijera Srbije Miloša Vučevića, saopšteno je iz njenog Kabineta.

Macura je učesnike panela upoznala sa tim kako se atmosfera konstantnog straha, humanitarne katastrofe i neizvesnosti odražava na živote žena, dece, starijih i posebno ranjivih kategorija građana.

Service Photo Gallery

Navela je da je u periodu od januara do juna ove godine u porodilištu u Kosovskoj Mitrovici rođeno manje od 100 beba, što je 33 odsto manje u odnosu na isti period prošle godine, što potvrđuje da se Srbi i nealbanci pod pritiskom iseljavaju.

Takođe, dodala je, porodiljama sa Kosova i Metohije, pre svega zbog komplikovanih administrativnih procedura usled nepriznavanja dokumentacije izdate od srpskih vlasti, uskraćena je finansijska podrška nakon porođaja.

Ukazala je i na komplikovane procedure i logističke izazove koji predstavljaju preperku da porodilje koje žive na AP KiM ostavare ista ona prava koja imaju porodilje iz centralne Srbije.

"Na KiM je prisutna i prinudna asimilacija. Goranci, na primer, ne ostvaraju pravo na obrazovanje na meternjem jeziku", rekla je Macura i podsetila na visok stepen poštovanja prava nacionalnih manjina u drugoj srpskoj pokrjini - Vojvodini, gde manjine slušaju maternji jezik i kroz osnovno i kroz srednje obrazovanje.

Dodala je da su retki statistički podaci koji govore o tome kakvo je stanje u oblasti zaštite prava manjina na KiM.

"Iz istraživanja međunarodnih organizacija imamo podatak da se preko 72 odsto Srba i nealbanaca ne oseća bezbedno na ulici, dok samo 20 odsto Albanaca govori o istom osećanju straha", navela je Macura i zaključila da je strah očigledno prisutan zbog etnički motivisanih napada.

Generalni sekretar MSP Dušan Kozarev je u sveobuhvatnoj prezentaciji upoznao učesnike događaja sa problemima na koje nailaze Srbi i nealbanci u poslednja dva mandata premijera privremenih prištinskih institucija Aljbina Kurtija - fizički napadi, administrativne prepreke u ostvarivanju osnovnih ljudskih prava, oduzimamje imovine, zatvaranje institucija, zabrana ulaska robe široke potrošnje i lekova iz Srbije.