14. oktobar 2024 16:13
Poljski zvaničnici zabrinuti zbog planova Tuska da suspenduje pravo na azil
VARŠAVA - Poljski zvaničnici izrazili su zabrinutost zbog planova koje je izneo premijer Donald Tusk da se privremeno suspenduje pravo na azil u Poljskoj za izbeglice koje prelaze granicu iz Belorusije, navodeći da bi na taj način došlo do kršenja Ustava i međunarodnog prava.
Tusk je rekao u subotu da će Poljska odbaciti migracionu politiku EU ukoliko podriva bezbednost zemlje i najavio da će Varšava privremeno suspendovati pravo na azil.
Predsednik poljskog parlamenta Šimon Holovnja, koji predvodi partiju desnog centra Poljska 2050, koja je deo vladajuće koalicije, izjavio je da je Tusk govorio samo u ime svoje Građanske koalicije i da o najavljenim merama nije razgovarao sa koalicionim partnerima.
Holovnja je napisao na Fejsbuku da smatra da je pravo na azil "sveto" na osnovu međunarodnog prava, navodeći da do bilo kakve suspenzije može doći samo u vanrednom stanju.
Poslanik opozicione stranke Pravo i pravda i bivši zamenik šefa diplomatije Šimon Šinkovski vel Sek rekao je da nije jasno zbog čega je Tusk najavio suspenziju prava na azil, preneo je Rojters.
Tusk je rekao u subotu da će Poljska privremeno zabraniti izbeglicama da traže azil u toj zemlji nakon što pređu granicu iz susedne Belorusije zbog upozorenja da Rusija i njeni saveznici koriste migrante da bi pokušali da destabilizuju EU.
Tusk je, na sastanku vladajuće stranke Građanske koalicije, rekao da će pozvati EU da prihvati privremenu suspenziju prava migranata u Poljskoj, navodeći da će nova strategija za migracije uključivati "privremenu teritorijalnu suspenziju prava na azil".
Poljski premijer je naveo da Belorusija i Rusija aktivno zloupotrebljavaju prava na azil u zemljama članicama EU i da vode "hibridni rat".
Poljska je već počela da ulaže u jaču graničnu infrastrukturu u pokušaju da spreči nelegalne prelaze i uspostavila je posebnu graničnu zonu da bi dala stroža ovlašćenja lokalnim vlastima, navodi Politiko.
Komesar Saveta Evrope (SE) za ljudska prava Majkl O'Flaerti upozorio je u septembru na "izazove koji predstavlja instrumentalizacija migracije i destabilizujuća dejstva beloruskih vlasti na poljsko-beloruskoj granici".
O'Flaerti je, međutim, rekao da poljska politika vraćanja migranata bez procene njihovih potencijalnih zahteva "ne dozvoljava puno poštovanje međunarodnih standarda ljudskih prava".
Desetine hiljada migranata, od kojih mnogi sa Bliskog istoka i iz Afrike, pokušali su da pređu granicu sa Poljskom preko Belorusije poslednjih godina.
Njih 2.500 pokušalo je da pređe tu granicu prošlog meseca, a više od 26.000 je to učinilo od početka ove godine.
Belorusija je nudila vize migrantima iz ratom razorenih zemalja kao što je Sirija i ohrabrivala ih da dođu na belorusku teritoriji kao tranzitnu stanicu na putu ka EU, navodi Politiko.
Organizacija za zaštitu ljudskih prava Amnesti internešenel upozorila je da su beloruske snage tukle pendrecima i kundacima tražioce azila, "uključujući porodice sa decom", dok su pokušavali da pređu u Poljsku.