29. oktobar 2024 15:29
Nikolić: Izraesko društvo podeljeno povodom američke mirovne inicijative
BEOGRAD - Počasni konzul Srbije u Izraelu Aleksandar Nikolić izjavio je danas da je američka inicijativa za uspostavljanje 28-dnevnog primirja između Izraela i Hamasa naišla na podeljena mišljenja unutar izraelskog društva.
"Liberalno-sekularna struja izražava pozitivne stavove, dok drugi segment izraelskog društva ostaje skeptičan prema ovom privremenom rešenju", rekao je Nikolić TV K1.
On je naglasio da je ogromna želja i nada mnogih Izraelaca za pomakom u rešavanju krize talaca.
"Danima se govori o 28-dnevnom primirju, a vest je naširoko preneta. Nema sumnje da je veliki deo zajednice to pozdravio. Ipak, još uvek postoji jaz između dva segmenta izraelskog društva. S jedne strane je liberalno-sekularna komponenta koja ovaj predlog afirmativno prihvata. Ipak, ostaje još 101 oteti talac u pojasu Gaze, među kojima je i jedan naš državljanin. Pretpostavlja se da je nešto više od 50 talaca još uvek živo, a možemo samo zamisliti kroz kakav su pakao prošli tokom ovih 13 meseci zatočeništva", naveo je Nikolić.
On, ipak, konstatuje da je želja i motiv ogromne većine da se nešto pomeri sa mrtve tačke.
Nikolić je govorio i o izazovima sa kojima se Izrael suočava na međunarodnoj sceni i u medijima.
"Međunarodna scena je oduvek bila nepovoljna prema Izraelu, a medijsko izveštavanje otišlo je u ekstremne oblike. Podsećam na taj nezamislivi prizor intervjuisanja predsednika najprestižnijih univerziteta poput Kolumbije i Pen u kongresnom komitetu, gde su odgovarali na, uslovno rečeno, banalna pitanja koja se mogu posmatrati kao pretnja fizičkom integritetu jevrejskih studenata na tim univerzitetima", istakao je Nikolić.
On podvlači da se ovog puta ne govori o trajnom prekidu sukoba u Pojasu Gaze, što bi, kako smatra, moglo doći tek posle teškog rata sa strašnim civilnim žrtvama na svim stranama.
"Pronađena je mera koja je znatno prihvatljivija, ali i dalje u medijima ovde vlada velika skepsa prema tim planovima. Kada govorimo o iscrpljenim i traumatizovanim porodicama, udruženim u Udruženje porodica talaca, koje su zaista prošle kroz pakao ovih 13 meseci, teško je poverovati u bilo kakve planove, ma koliko oni ozbiljno i obećavajuće delovali", ocenio je Nikolić.
Što se trenutne situacije tiče, on ocenjuje da je ona složena i navodi da je danas
ispaljeno 50 raketa iz pravca Libana ka zapadnom Galileju, od kojih je jedna direktno pogodila gradić Lotaršik, gde je stradao 24-godišnji mladić arapskog porekla.
"To se dešava četiri dana nakon smrti dvoje mladih Arapa u mestu Direlasab, gde je reč o povredama izazvanim ostacima oborene rakete, a ne direktnim pogotkom", rekao je Nikolić.
Dodaje da su danas zabeležena dva upada bespilotnih letelica - jedan u najseverniji izraelski grad Naril na mediteranskoj obali, blizu Libana, a drugi u Aškelon, najjužniji deo Izraela, koji su stigli od Huta iz Jemena.
"Letelice su oborene, ali su fragmenti pali na neprikladne lokacije. Ove aktivnosti ne poštuju etičke ni profesionalne granice, ugrožavajući živote u Izraelu i okolini - stradaju Arapi i Jevreji, a među Arapima žrtve mogu biti i hrišćani, muslimani i beduini. Izuzetno je složena situacija", rekao je Nikolić.
Kako je naveo, u ovoj fazi postoje dva proklamovana ratna cilja koja su široko prihvaćena.
"Prvi cilj je stvaranje uslova za implementaciju Rezolucije Saveta bezbednosti 1701, čime bi se omogućio ne samo povratak oko 70 hiljada interno raseljenih Izraelaca, već i dugoročan period bez prisustva neregularnih vojnih snaga južno od reke Litani. To bi omogućilo prisustvo samo regularne Libanske vojske i UN, u skladu sa dogovorom. Drugi cilj, zapravo hronološki prvi, uključuje postizanje dogovora sa faktorima u pojasu Gaze, koji bi doveo do oslobađanja talaca", naveo je Nikolić.
On ocenjuje da je izraelsko društvo potpuno iznureno, jer je 772 vojnika koji su poginula tokom sukoba, dok je 11.000 ranjenih, među kojima je značajan broj teško povređenih koji će ostati invalidi do kraja života.
"Ova situacija predstavlja ogroman pritisak na socijalni, zdravstveni i ekonomski sistem. Izraelska ekonomska struktura nije predviđena niti koncipirana za vođenje tako dugotrajnih ratova. Većina društva je spremna za neku vrstu dogovora, što se oseća i među poslovnom i akademskom zajednicom, ali i dalje postoji značajan jaz", ocenio je počasni konzul Srbije u Izraelu.
Kako je rekao, stanje je veoma složeno i zavisi od dešavanja na terenu, a rezultati postignuti na bojištu možda situaciju približavaju drugoj fazi.
"S druge strane, postavlja se pitanje šta nastavak rata donosi izraelskom društvu. Ako su ovo dva proklamovana ratna cilja, da li im se zaista približavamo i može li se ovim putem okončati agonija?", zaključio je Nikolić.