31. oktobar 2024 15:13

Sijarto: Međunarodna zajednica da razvija evroazijsku saradnju, ne da spaljuje mostove

Izvor: TANJUG

Foto: Tanjug video, arhiva

MINSK - Međunarodna zajednica treba da teži da gradi mostove, a ne da ih spaljuje i da razvija evroazijsku saradnju, izjavio je danas mađarski ministar spoljnih poslova i trgovine Peter Sijarto.

Obraćajući se na Konferenciji o evroazijskoj bezbednosti u Minsku, Sijarto je rekao da je globalna bezbednosna situacija najgora od Drugog svetskog rata, upozorivši da čak postoji rizik od svetskog oružanog sukoba, prenosi MTI.

Sijarto je saopštio da "sa ponosom" predstavlja poziciju Mađarske, dodajući da "danas ogromne i jake sile rade na stvaranju ogromne hegemonije mišljenja", a ako se neka zemlja nije u potpunosti "uskladila sa mejnstrimom", njeno pravo da iskaže svoje mišljenje je odmah dovedeno u pitanje.

"Ako niste u skladu sa mejnstrimom 100 odsto odmah ste stigmatizovani, odmah ste napadnuti, odmah ste optuženi", rekao je Sijarto.

Dodao je da Mađarska insistira na očuvanju svog suvereniteta, iako „postoje neke sile van zemlje i neki akteri unutra koji žele da se odrekne bar dela svog suvereniteta".

Prema njegovim rečima, to se nikada neće dogoditi.

"Krajnje je vreme da svi učesnici međunarodne politike shvate da ćemo mi Mađari zaštititi svaki pedalj našeg suvereniteta", naglasio je Sijarto.

On je rekao da suverenitet Mađarske podrazumeva da ta zemlja odbija da prihvati bilo kakve "diktate", da su njeni postupci vođeni nacionalnim interesima i da na svet gleda iz sopstvene perspektive.

"Za nas suverenitet znači da nam niko ne može reći šta da mislimo, šta da govorimo i šta da radimo“, rekao je mađarski ministar.

Sijarto je upozorio da će svet ponovo biti podeljen na geopolitičke blokove ukoliko ne dođe do suštinskih promena u globalnoj politici u bliskoj budućnosti.

To je, kako je rekao, protiv interesa Mađarske, a vlada umesto toga ima za cilj da ojača povezanost.

Prema njegovim rečima, to zahteva da se "praksa spaljivanja mostova zameni izgradnjom mostova".

On je izrazio zabrinutost što globalne sile nisu spremne da sarađuju jedna sa drugom.

"Zbog ovog nedostatka dijaloga, Evropska unija je, na primer, postala manje bezbedno i manje konkurentno mesto u odnosu na ono što je bila pre 1.000 dana“, rekao je mađarski ministar.

On je rekao da su i Evropa i Azija imale značajne koristi od saradnje i da bez nje obe imaju mnogo da izgube.

Sijarto je rekao da je mađarska vlada usvojila strategiju ekonomske neutralnosti, što znači da Mađarska odbija da prihvati bilo kakva ograničenja u vezi sa kim može da sarađuje.

„Sarađujemo sa svima sa Istoka i sa svima sa Zapada, sa kim saradnja ima smisla", rekao je Sijarto

On je dodao da Budimpešta "ne voli politiku sankcija" i da želi da globalna trgovina i globalni ekonomski sistem funkcionišu na slobodan i pošten način.

Sijarto se takođe izjasnio protiv „preterane ideologizacije i prevelike politizacije” snabdevanja energentima, što je, kako je dodao, dovelo do toga da struja u Evropi košta 2-3 puta više nego u SAD, a prirodni gas 4-5 puta više.

On je rekao da dok se politička saradnja između Istoka i Zapada čini "dalekom", ekonomska saradnja funkcioniše, navodeći da je Mađarska postala ključna tačka susreta istočnog i zapadnog biznisa, uglavnom u autoindustriji.

On je ukazao na primer mađarske modernizacije nuklearne elektrane Paks, uz napomenu da na projektu zajedno sa ruskim Rosatomom rade američki, nemački, francuski, švajcarski i austrijski kooperanti.

Sijarto je kritikovao "licemerje" Zapada koji napada Mađarsku, dok je Francuska, prema njegovim rečima povećala uvoz ruskog tečnog prirodnog gasa za 80 odsto, Španija ga je udvostručila, a Belgija utrostručila.

„Mi Mađari jedini otvoreno govorimo o potrebi evroazijske saradnje, a mnogo je onih koji misle slično, samo nisu dovoljno hrabri da zastupaju svoj stav“, rekao je Sijarto.