6. novembar 2024 22:11
Zbog ranijih pretnji, od Trampovog izbora mogu strahuju Bajden, Zakerberg, Pelosi
VAŠINGTON - Više visokopozicioniranih američkih demokrata, ali i neki republikanci, kao i bivši direktor FBI, neke sudije, tužioci, ali i osnivač Fejsbuka Mark Zakerberg, imaju razloga da strahuju zbog izbora Donalda Trampa za novog predsednika SAD, koji je godinama obećavao da će im se osvetiti, piše američki portal Politiko.
Na osnovu Trampovih izjava, njegovog izbora za drugi predsednički mandat treba da se plaše, između ostalih, i aktuelni američki predsednik Džozef Bajden i njegov sin Hanter, zatim potpredsednica Kamala Haris, bivši predsednik SAD Barak Obama i bivša državna sekretarka Hilari Klinton.
Tramp je Bajdena nazivao korumpiranim, a u junu je ponovo objavio poruku na svojoj drštvenoj mreži Truth Social u kojoj je pisalo da bi trebalo da bude "uhapšen zbog izdaje".
"Imenovaću pravog specijalnog tužioca koji će krenuti za najkorumpiranijim predsednikom u istoriji Sjedinjenih Američkih Država, Džoom Bajdenom, i čitavom Bajdenovom kriminalnom porodicom", rekao je Tramp u prošlogodišnjem obraćanju, preneo je Politiko.
On je Kamalu Haris optužio da nije uspela da kontroliše migracije, a na predizbornom skupu u Pensilvaniji u septembru je rekao da Haris "treba opozvati i krivično goniti" zbog njene uloge u, kako je on nazvao, "invaziji" na SAD od strane imigranata bez dokumenata.
Tramp je Baraka Obamu 2020. godine optužio za "izdaju" zbog onoga što je opisao kao FBI-jev nadzor nad njegovom predsedničkom kampanjom 2016. godine, zbog veza kampanje sa Rusijom.
On je u intervjuu u junu ove godine sugerisao i da bi Hilari Klinton, koja je bila državna sekretrka u administraciji Baraka Obame, trebalo da se suoči sa krivičnom istragom zbog upotrebe privatnog internet naloga za službenu prepisku.
Za predsednicu Predstavničkog doma Kongresa SAD Nensi Pelosi Tramp je rekao da bi trebala da bude krivično gonjena zbog toga što nije obezbedila adekvatnu bezbednost na Kapitolu 6. januara 2021. godine, kada su njegove pristalice uletele u zgradu dok se Kongres pripremao da potvrdi Bajdenovu pobedu na predsedničkim izborima 2020. godine.
Prema oceni Politika, Trampovog ponovnog izbora za predsednika trebalo bi da se plaši i državna tužiteljka Njujorka Leticija Džejms, kojoj je pretio zbog tužbe koju je podnela zbog navodne prevare u Trampovom poslovnom carstvu.
Slučaj je rezultirao presudom od više od 450 miliona dolara koje Tramp treba da plati, a na koju je uložio žalbu.
Među onima kojima je Tramp pretio je republikanska političarka Elizabet Liz Čejni, koja ga je razbesnela dok je bila potpredsednik selektovanog komiteta Predstavničkog doma koji je istraživao napad na Kapitol 6. januara 2021. godine, koja je takođe jedna od najistaknutijih republikanskih ličnosti koja je javno podržala kandidatkinju demokrata na predsedničkim izborima Kamalu Haris, u odnosu na Trampa.
Tramp je u objavi na društvenim mrežama za Čejni navodio da ona "treba da ide u zatvor", i da je "kriva za izdaju", a slične pretnje je upućivao i ostalim članovima odbora koji je istraživao napad na Kapitol 6. januara, i više puta je isticao da svi treba da se suoče sa krivičnim prijavama.
Specijalni savetnik Džek Smit, koji je pokrenuo oba savezna krivična postupka protiv Trampa, ''česta je vreća za udaranje bivšeg predsednika'', za koga je rekao da "mora da ide u zatvor", da je "mentalno poremećen" i da "treba da bude krivično gonjen zbog mešanja u izbore i tužilačkog lošeg ponašanja", piše Politiko.
Više od tri godine Tramp je kritikovao bivšeg predsednika Združenog štaba generala Marka Milija, tvrdeći da je njegov kontakt sa kineskim zvaničnikom tokom napetog prelaznog perioda pre četiri godine predstavljao izdaju.
"Ovo je čin toliko stravičan da bi, u prošlim vremenima, kazna bila smrt", rekao je Tramp na društvenim mrežama govoreći o Miliju prošle godine.
Na listi Trampovih neprijatelja je i bivši direktor FBI Džejms Komi, koga je otpustio tokom svog prvog mandata 2017. godine, i bezuspešno je, kako piše Politiko, pokušavao iza kulisa da izdejstvuje da Komi bude krivično gonjen zbog njegovih interakcija sa novinarima.
Jedna od Trampovih meta je i osnivač Fejsbuka Mark Zakerberg, koga su Tramp i neki od njegovih saveznika oštro kritikovali nakon što su Zakerberg i njegova supruga Prisila Čen dali 420 miliona dolara 2020. godine za poboljšanje izborne infrastrukture.
Pristalice Trampa su tvrdile da je novac bio prikrivena zavera da se potkopa njegov reizbor, a u knjizi objavljenoj u septembru, Tramp je optužio Zakerberga za "sramnu...zaveru protiv predsednika" i upozorio da ga "pomno" prati.
"I ako učini bilo šta nezakonito ovoga puta, provešće ostatak života u zatvoru", rekao je Tramp.
Politiko piše da je Donald Tramp godinama svoje govore i objave na društvenim mrežama zasipao pozivima na osvetu, kao i da je vodio predizbornu kampanju zasnovanu na odmazdi, a da je sada, kada je pobedio i ima naredni predsednički mandat, u savršenoj poziciji da to i sprovede.
Mnoge Trampove pristalice tvrdile su da su pretnje koje je upućivao u suštini predizborna retorika ''usmerena na podizanje baze glasača'', navodeći da su Trampve pretnje retko dovodile do akcije tokom njegove prve četiri godine na funkciji.
Sa druge strane, bilo je zloslutnih upozrenja, koja su dolazila i od Trampovih najbližih savetnika, da je mnogo verovatnije da će on svoje pretnje ostvariti u drugom mandatu, jer ga neće sprečiti potreba da se ponovo kandiduje, piše Politico.com.