6. decembar 2024 07:17

Lavrov u intervjuu Karlsonu o odnosima sa SAD, nuklearnoj opasnosti, Ukrajini, Siriji

Izvor: TANJUG

Foto: Russian Foreign Ministry Press Service via AP/

MOSKVA - Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov izjavio je u intervjuu američkom voditelju Takeru Karlsonu da bi Moskva želela normalne odnose sa Vašingtonom i da ne vidi razlog zašto dve zemlje ne mogu da sarađuju.

Lavrov je u obimnom intervju Karlsonu, koji je objavljen protekle noći, govorio o širokom spektru aktuelnih geopolitičkih pitanja, uključujući i nuklearnu opasnost, rat u Ukrajini i situaciju u Siriji. Na pitanje da li su Rusija i SAD u "ratnom stanju", Lavrov je odgovorio da to ne misli.

"Ne bih to rekao. U svakom slučaju, to nije ono što želimo. Naravno, želeli bismo da imamo normalne odnose sa svim našim susedima i, uopšte, sa svim zemljama, naročito sa tako velikom zemljom kao što su SAD", naglasio je on, preneo je TASS.

Lavrov je podsetio da je predsednik Rusije Vladimir Putin više puta izražavao poštovanje prema američkom narodu, istoriji SAD, kao i američkim dostignućima u svetu.

"Ne vidimo nikakve razloge zbog kojih Rusija i SAD ne bi mogli sarađivati u globalnom interesu", rekao je šef ruske diplomatije.

Ponovio je da Rusija ne razmatra mogućnost rata sa SAD i da ne želi nuklearni konflikt, prenosi agencija RIA Novosti.

Istovremeno je naglasio da su Rusija i SAD zvanično u miru, a da ono što se dešava u Ukrajini predstavlja "hibridni rat", pošto bez pomoći američke vojske, kako navodi, Kijev ne bi mogao da koristi savremeno oružje dugog dometa.

Po pitanju novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa, Lavrov je ocenio da je Tramp čovek koji ne voli da odugovlači i da je "veoma prijateljski nastrojen u razgovoru", ali je napomenuo da to ne znači da je on i proruski nastrojen.

"Mislim da je on jaka osoba koja želi da postigne rezultate i ne voli da odlaže stvari za kasnije. To je moj utisak", rekao je Lavrov.

Ministar je u intervjuu, takođe, upozorio da je razgovor o mogućoj ograničenoj nuklearnoj razmeni veoma opasan i pozvao je zapadne zemlje da prestanu sa pomeranjem "crvenih linija".

On je naglasio da takve izjave predstavljaju "grešku" i da Rusija ozbiljno shvata svoje nuklearne kapacitete. Rusija je, prema njegovim rečima, izvela probni test balističke rakete srednjeg dometa "orešnik" kako bi Zapadu poslala poruku da će koristiti sva sredstva da bi zaštitila svoje strateške interese.

"Poruka koju smo želeli da prenesemo testiranjem ovog hipersoničnog sistema u realnim uslovima jeste da ćemo biti spremni da učinimo sve da zaštitimo naše interese", istakao je.

Kada je reč o ratu u Ukrajini, ruski ministar je naglasio da Rusija ne želi da "uništava ukrajinski narod", jer su oni, kako je rekao, "braća i sestre za ruski narod".

Lavrov je napomenuo da postoje komunikacioni kanali između Rusije i Ukrajine, ali da su oni uglavnom usmereni na razmenu zatvorenika.

Takođe je kazao da on neće saopštavati podatke o broju poginulih ruskih državljana od početka rata 2022. godine, jer to nije u njegovoj nadležnosti.

Lavrov je rekao i da je Rusija spremna da vodi pregovore o Ukrajini na osnovu principa koji su bili dogovoreni u Istanbulu 2022. godine, a ključni princip je da Ukrajina ne sme da postane članica NATO-a, jer Alijansa "ne sme biti na ruskom pragu".

Ocenio je da su neke zapadne prestonice umorne od ukrajinskog sukoba, a da SAD možda žele da prepuste upravljanje tom situacijom Evropi.

Lavrov je, takođe, izneo ozbiljne optužbe na račun SAD, Velike Britanije i drugih zapadnih zemalja, tvdeći da podržavaju islamističke grupe u Siriji.

On je apelovao na Rusiju, Tursku i Iran da sarađuju kako bi zaustavile kanal koji finansira i naoružava te grupe.

Lavrov je u intervjuu ponovio da Rusija nije zainteresovana za pogoršanje međunarodnih odnosa, ali da će nastaviti da štiti svoje interese i da se nada da će međunarodna zajednica shvatiti ozbiljnost situacije, posebno u kontekstu ukrajinskog konflikta i širih geopolitičkih izazova.

Intervju američkog novinara Takera Karlsona sa ruskim ministrom spoljnih poslova, koji je trajao skoro sat i po, imao je dva miliona pregleda na društvenoj platformi Iks za nešto više od tri sata od objavljivanja.

Kako navodi TASS, 26,3 hiljade korisnika je stavilo oznaku "sviđa mi se" uz tu publikaciju.

Poslednji put Karlson je boravio u Moskvi u februaru, radi intervjua sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom.