27. decembar 2024 08:32

Vučić: Za okončanje krvoprolića u Ukrajini potreban racionalni pristup

Izvor: TANJUG

Foto: Tanjug/video

BEOGRAD - Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da je za okončanje krvoprolića u Ukrajini potreban racionalni pristup, a da je sa izabranim predsednikom SAD Donaldom Trampom mir bliži, ukoliko ne dođe do eskalacije pre nego što on stupi na dužnost.

"Puno toga će se promeniti. Za Donalda Trampa će biti veoma važan strateški odnos sa Kinom, to mora i nama Evropljanima da bude jasno", rekao je Vučić za nemački "Handelsblat" na pitanje da li će odnosi SAD i Evrope biti teži nakon što Tramp preuzme vlast, da će se mnogo toga promeniti.

Zbog toga je, kako je ocenio, dobro što je Nemačka proširila svoje kontakte sa Kinom, što sada treba da se dogodi i na evropskom nivou.

"Tramp će se okrenuti Evropi i EU bi bila dobro posavetovana da brzo uspostavi razgovore", naveo je Vučić.

Na pitanje šta treba da se uradi, Vučić je odgovorio da je potrebna racionalnost, sa dugoročnom strategijom, umesto dnevne politike.

Istakao je da je u Evropi potrebna vizija i dugoročno, odlučno delovanje, kako bi osigurala svoje mesto u budućnosti.

"Svakodnevno slušamo da Ukrajina mora po svaku cenu da pobedi. Ali, da li Evropa deluje tako? Ne. Potreban je racionalni pristup da se okonča krvoproliće", ukazao je Vučić.

Prema njegovim rečima, Evropa gubi "težinu" u svetu.

"Naš udeo u svetskoj privredi je iz godine u godinu sve manji. Sa druge strane, Azija je sve jača, kao i Afrika. Želimo li da gledamo kako će naš udeo u globalnoj privredi za 10 do 15 godina biti prepolovljen na nivo ispod 10 odsto?", postavio je pitanje Vučić.

Ukazao je da se moraju razumeti promene koje se dešavaju da bi se Evropa oporavila.

Vučić je to objasnio na primeru Nemačke koja je svoju privredu učinila konkuretnom zahvaljujući jeftinom gasu iz Rusije, ali da sada "preorijentisanje" privrede na druge energente ne ide tako brzo.

Energenti su u Nemačkoj skupi, naveo je i dodao da će toj zemlji je pod hitno potrebna povoljna energija.

Gasovod Severni tok će, napominje, najkasnije za godinu dana biti u posedu jednog američkog investitora.

"I kroz taj gasovod će teći gas iz Rusije ka Evropi. Ne zaboravite moje reči. Godinu dana do pokretanja Severnog toka", istakao je Vučić.

Na pitanje kakve su šanse za mir, budući da poznaje ruskog, kineskog, američkog i ukrajinskog predsednika, podsetio je da je postojala ideja o primirju između 23. decembra i 8. januara, tokom katoličkih i pravoslavnih božićnih praznika.

"Nakon 15 dana mira, bilo bi teško ponovo pokrenuti ratna dejstva. Ali, nisam siguran da li su obe strane na tako nešto spremne. Tek kada počnu razgovori između najvažnijih svetskih aktera biće mira", naveo je Vučić.

Na pitanje da li će Kina iskoristiti svoj uticaj da se postigne primirje, Vučić je rekao da je sa kineskim predsednikom Si Đinpingom o toj temi otvoreno razgovarao pre više od pola godine, tačnije 8. maja.

"On je veoma smirena, skromna i neustrašiva ličnost. Si mi je rekao: ’Aleksandre, ništa se neće pomeriti do januara. Nakon toga mogu početi pregovori’. Mislio je na početak mandata novog predsednika SAD. Otuda i moja nada da će od tada biti razgovora o miru", rekao je Vučić.

Kada je reč o tome da li bi Kina bila spremna da posreduje, Vučić je preneo da nakon razgovora sa Sijem polazi od toga da će Kina posredovati.

"Bio bi to dobar znak, pošto Kina može da izvrši veći uticaj na Moskvu. Samo sam zabrinut, da bi nešto loše moglo da se dogodi pre nego što dođe do primirja", rekao je Vučić.

Na pitanje na šta misli, Vučić je objasnio da govori o daljoj eskalaciji u kojoj bi Rusija reagovala na napade zapadnim raketnim sistemima.

"Ko misli da Putin ne bi upotrebio moćno naoružanje - taj se vara", rekao je Vučić.

Ponovio je da Srbija, kao i Nemačka ne žele da budu uvučene u rat.

"Tramp neće tako snažno finansijski podržavati Ukrajinu kao dosadašnja vlada. On je, uz to, obećao da će stvoriti mir i učiniće sve da tu najavu ispuni, ako rat pre toga ne bude eskalirao", rekao je Vučić.

Prema njegovim rečima, najveći gubitnici ovog rata su naravno Ukrajinci, ali gube i Rusi i Evropljani.

"SAD i Kina profitiraju. Jedni jačaju svoju poziciju na tržištu energenata, a Kina je sada jasno videla kako svaka pojedinačna zapadna zemlja reaguje na agresiju", naglasio je Vučić.

Na konstataciju da je nedavno posetio Nemačku, gde je sa kancelarom Olafom Šolcom razgovarao o dogovorenom partnerstvu sa EU u vezi strateških sirovina i na pitanje da li napreduje projekat, Vučić je odgovorio da napreduje pre svega uz podršku nemačke strane.

"To partnerstvo je od velike strateške važnosti za obe strane. Nemačka će biti jedina zemlja kojoj ćemo direktno isporučivati litijum. Srbija će se time pozicionirati kao stub nemačke automobilske industrije, kojoj je potreban materijal za proizvodnju baterija za električne automobile. Do sada je Evropa zavisila od uvoza iz Kine, Australije i Južne Amerike. To želimo da prekinemo", rekao je Vučić.