24. januar 2025 17:34
Papa pozvao medijske radnike da biraju komunikaciju koja nije neprijateljska
VATIKAN - U poruci povodom 59. Svetskog dana komunikacija, papa Franja je pozvao medijske radnike da biraju način komuniciranja i informisanja koji nije "neprijateljski", koji "ne prodaje iluzije ni strahove", već zna da traži i širi "priče prožete dobrom", a koje "svet čine manje gluvim za vapaj najslabijih".
"U svetu koji karakterišu dezinformacije i polarizacija, jer nekoliko centara moći kontroliše neviđenu masu podataka i informacija sve je hitnije, razoružati komunikaciju i očistiti je od agresije. Danas prečesto komunikacija ne stvara nadu, već strah i očaj, predrasude i ogorčenost, fanatizam, pa čak i mržnju", poručio je papa na dan svetog Franje Saleškog, zaštitnika novinara i komunikatora.
On je ocenio da komunikacija često pojednostavljuje stvarnost da bi izazvala instinktivne reakcije, koristeći reči kao oružje i šireći lažne ili iskrivljene informacije, preneo je Vatikan njuz.
Takve prakse, upozorio je papa, stvaraju podele i sprečavaju mogućnost izgradnje istinske nade.
"Svi sukobi počinju kada se pojedinačna lica tope i nestaju. Ne smemo se predati ovom načinu razmišljanja", istakao je papa i ukazao na nekoliko "zabrinjavajućih" trendova u savremenoj komunikaciji, uključujući sklonost ka konkurenciji i dominaciji koja, kako je naveo, preovladava na mnogim platformama.
"Od televizijskih emisija do verbalnih napada na društvenim mrežama, postoji rizik da će prevladati paradigma konkurencije, opozicije, volje za dominacijom i posedovanjem i manipulacije javnim mnjenjem. Identifikovanje neprijatelja na koje treba da se obrušimo čini se neophodnim kao način sopstvene potvrde", naglasio je poglavar rimokatoličke crkve, napominjući da ovakav pristup nagriza zajednicu i podriva opšte dobro.
On je ocenio da fenomen "programirane disperzije pažnje" koju izazivaju digitalni sistemi koji daju prioritet tržišno vođenom profilisanju, fragmentira interese, slabi društvene veze i ometa našu sposobnost da slušamo i saosećamo.
Kako je naveo, rezultat toga je sve izolovanije društvo, nesposobno za saradnju, kome je hitno potrebna nada.
Prema njegovim rečima, otelovljenjem nežnosti, bliskosti i poštovanja, komunikacija može da podstakne otvorenost i prijateljstvo, a ne odbranu i bes.
"Sanjam o komunikaciji koja nas može učiniti saputnicima. Komunikacija treba da se fokusira na lepotu i nadu, stvarajući empatiju i posvećenost čak i u naizgled bezizlaznim situacijama. Ova vrsta komunikacije može pomoći da se izgradi zajedništvo, da se osećamo manje usamljeno, da ponovo otkrijemo važnost zajedničkog hoda", zaključio je papa.