26. april 2023 09:55
Demirtaš: Glasovi Kurda biće odlučujući na izborima 14. maja u Turskoj
BRISEL - Bivši turski predsednički kandidat i lider Narodne demokratske partije (HDP) Selahatin Demirtaš (50) izjavio je da će milioni glasova Kurda biti odlučujući na izborima koji se u Turskoj održavaju 14. maja.
Demirtaš vodi izbornu kampanju iz strogo čuvanog zatvora, u kome se nalazi već sedam godina zbog optužbi za terorizam, ali i dalje ima ogroman uticaj, pre svega zbog glasova miliona Kurda koji predstavljaju oko petinu od 85 miliona stanovnika Turske, piše "Politiko".
Ti kurdski glasovi sada će se verovatno pokazati odlučujućim, a Demirtaš procenjuje da njegova stranka, prokurdska HDP, predstavlja oko dve trećine tih glasova.
"Na ovim kritičnim izborima na kojima je čak pola procenta ključno, kurdski birači će biti veoma uticajni u određivanju ishoda. Verujem da će Erdogan izgubiti sa velikom većinom glasova", rekao je on za "Politiko", u intervjuu koji je dao preko svojih advokata.
Demirtaš još nije osuđen, ali mu preti 38 doživotnih kazni, a on tvrdi da su optužbe protiv njega deo političkog progona od strane vlade.
Mnogi izbore vide kao priliku da se turski predsednik Redžep Tajip Erdogan nakon 20 godina svrgne sa vlasti, a to je istovremeno ujedinilo šest opozicionih stranaka koje su se okupile oko predsedničkog kandidata Kemala Kiličdaroglua.
Demirtašova HDP nije deo ove koalicije, ali nije ni predložila svog predsedničkog kandidata.
Demirtaš je pre skoro 10 godina prvi put skrenuo pažnju međunarodne javnosti na sebe kao jakog političara.
On je tekstopisac, nagrađivani autor pet knjiga i advokat za ljudska prava, koji je imao snažan nastup na predsedničkim izborima 2014. godine, kada je otišao daleko izvan svoje kurdske baze i osvojio skoro 10 odsto od ukupnog broja glasova. Na parlamentarnim izborima 2015. je obezbedio da HDP ima 80 članova parlamenta iz svojih redova.
Upravo zbog toga, piše portal, Erdogan pokušava da ga neutrališe.
"Poslednjih godina, zbog Erdoganove autoritarne politike, Kurdi su postali mete zajedno sa svim opozicionim grupama. Dvanaest izabranih kurdskih poslanika, 102 gradonačelnika i hiljade stranačkih zvaničnika i simpatizera je zatvoreno. Guverneri i drugi državni službenici su imenovani za poverenike njihovih opština. Erdogan se okrenuo ekstremnoj nacionalističkoj politici koja otvoreno pokazuje neprijateljstvo prema Kurdima i izgubio je značajnu podršku Kurda", rekao je Demirtaš.
Pre tri godine Evropski sud za ljudska prava pozvao je Tursku "da preduzme sve potrebne mere" kako bi se Demirtaš oslobodio, uz obrazloženje da se njegovim zatvaranjem krši ne samo njegovo pravo na slobodu, bezbednost i slobodu izražavanja, već i pravo na slobodne izbore u Turskoj. Kako je zaključeno, navedeni razlozi njegovog hapšenja bili paravan za skrivene političke svrhe.
Tu odluku Evropskog suda Erdogan je odbacio, navodeći da taj sud ne može da odlučuje umesto sudova u Turskoj.
Što se tiče HDP, koja je treća najveća partija u Turskoj, i ona se suočava sa mogućim zatvaranjem.
To je zbog krivičnog slučaja usredsređenog na ono što tužioci kažu da su veze te stranke sa PKK, naoružanom kurdskom grupom koju Turska, EU i SAD smatraju terorističkom organizacijom.
HDP poriče takve veze, a Evropski sud za ljudska prava je već osudio Tursku zbog zabrane partija koje su joj prethodile kao kršenje Evropske konvencije o ljudskim pravima. Međutim, kritičari su kritikovali Demirtaša što nije oštro govorio protiv PKK.
"Ne odobravamo niti podržavamo upotrebu nasilja i oružanih metoda", rekao je Demirtaš. "Mi sebe ne definišemo kao politički produžetak PKK jer to nismo. Mi smo nezavisni politički subjekt."