21. septembar 2023 16:46

Sirijski predsednik Bašar el-Asad boravi u svojoj prvoj poseti Kini od početka rata

Izvor: TANJUG

Foto: Xinhua via AP/Huang Zongzhi

PEKING - Sirijski predsednik Bašar el-Asad stigao je danas u Kinu u svoju prvu posetu toj zemlji od početka 12-godišnjeg sukoba u Siriji, u kom je Peking bio jedan od njegovih glavnih podržavalaca.

Kinesko Ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da će se Asad pridružiti drugim stranim liderima, koji će prisustvovati ceremoniji otvaranja Azijskih igara, međunarodnog sportskog događaja, koji počinje u subotu u istočnom gradu Hangdžou, preneo je AP.

Peking širi svoj uticaj na Bliskom istoku nakon što je u martu posredovao u dogovoru između Saudijske Arabije i Irana, a nastavlja i da podržava Asada u sirijskom sukobu, u kojem je ubijeno pola miliona ljudi, dok ih je mnogo ostalo u ruševinama.

Portparol Ministarstva spoljnih poslova Mao Ning rekao je da će Asadova poseta "dodatno produbiti političko međusobno poverenje i saradnju u različitim oblastima između dve zemlje i podići bilateralne odnose na novi nivo".

Dodala je da Asad i kineski predsednik Si Đinping treba da se sastanu "radi važnih razgovora o nizu pitanja".

Sirijski predsednik sleteo je u Hangdžou danas, a očekuje se da će Si tamo doputovati u petak i upriličiti banket i bilateralne aktivnosti sa Asadom i drugim šefovima država i vlada koji će prisustvovati igrama iz zemalja prijateljskih Kini.

Pored ostalih, tamo će biti i kambodžanski kralj Norodom Sihamoni, kuvajtski prestolonaslednik šeik Mešal Al Ahmed Al Džaber, kao i premijer Nepala Pušpa Kamal Dahal.

Nepalski premijer doputovaće u subotu u Kinu i boraviće tamo nedelju dana, saopštilo je nepalsko Ministarstvo spoljnih poslova, a pored Hangdžoua, posetiće i grad Čongking i Lasu, glavni grad Tibeta.

AP navodi da bi Kina u budućnosti mogla da igra glavnu ulogu u obnovi Sirije, za koju se očekuje da će koštati desetine milijardi dolara.

Sirija se prošle godine pridružila kineskoj inicijativi "Pojas i put", u kojoj Peking širi svoj uticaj u regionima u razvoju kroz infrastrukturne projekte.

Asadova kancelarija ranije je saopštila da je sirijskog lidera pozvao Si Đinping i da će sa sobom dovesti visokorangiranu sirijsku delegaciju.

Pogoršana ekonomska kriza u Siriji dovela je do protesta u delovima zemlje koje drži vlada.

Sirija krivi za krizu sankcije Zapada i borce predvođene Kurdima, koje podržavaju SAD, a kontrolišu najveća naftna polja u zemlji na istoku blizu granice sa Irakom.