7. novembar 2023 13:19

Profesor MIle Bjelajac: Izrael bio "infiltriran" u stvaranju Hamasa, napad možda stimulisan

Izvor: TANJUG

Foto: Tanjug/video, arhiva

BEOGRAD - Naučni savetnik i direktor Instituta za noviju istoriju Srbije Mile Bjelajac ocenio je danas kao licemernu izjavu premijera Izraela Benjamina Netanjahu da će nakon uništenja Hamasa ponuditi narodu Gaze "stvarnu budućnost, budućnost obećanja i nade" i da je razlog za rat s Hamasom možda gubitak kredibiliteta izraelskog premijera u narodu.

"Treba slušati i poruku generalnog sekretara UN da ovo dalje ne može da se toleriše. Stigle su i druge otvorene poruke Izraelu, međutim SAD svojim konkretnim vojnim potezima još uvek podržavaju takvu politiku Netanjahua, koji ima veliku opoziciju u svojoj zemlji. Demonstracije traju prethodna četiri meseca gde on dnevno gubi na kredibilitetu. Jedan od razloga za ovaj rat je možda u tome", rekao je on Bjelajac za Tanjug.

Intext service Video

On napominje da je "Izrael takođe bio infiltriran u stvaranje Hamasa, zbog čega može da se smatra da je napad 7. oktobra možda bio stimulisan" imajući u vidu da je Hamas, kako je rekao, bio sredstvo da se svojevremeno sabotira vlast palestinske oslobodilačke organizacije Jasera Arafata, i na Zapadnoj obali i na Pojasu Gaze, i da se konačno sprovede ono što je dogovoreno u UN, a to je rešenje konflikta stvaranjem palestinske države.

"Ovo je jedno izuzetno opasno zaoštravanje, ja mislim da tu ima mnogo indicija koje podržavaju skepsu i zapadnih analitičara, pa i ovih širom sveta. Vidimo čak ni Australija nije neko geostrateško ćoše ili senka, znači sve je u igri. Da li je ovo bio planirani detonator da bi se uvukao Iran u rat, da bi se, pored Ukrajine, razvukla ova koalicija koja se odbrambeno sponatano formira između Rusije, Irana i Kine, pa i Severne Koreje. Vidim da ta provokacija, ako jeste, nije profunkcionisala. Za sada se Iran drži vrlo suzdržano", naveo je Bjelajac.

Takođe, dodaje Bjelajac, postoji suzdržano reagovanje Sirije na direktne atake Izraela na njenu teritoriju, ali, napominje on, vidi se spremnost da se sa nekim drugim partnerima vodi proksi rat kao što su Huti u Jemenu.

Kada je reč o vojnoj strani, Bjelajac podseća da su nekada izraelski generali davali ostavke i nisu želeli da uđu sa oklopnim brigadama i kopnenom silom u Bejrut.

"Imamo izveštaje iz regiona da se njihove jedinice izvlače iz konflikta jer su videle da će ta gradska borba da donese velike žrtve među njima", napomenuo je Bjelajac.

On zaključuje da se, na kraju, svi slažu verovatno u jednom, a to je da ne dolazi u obzir neka nova okupacija Izraela u smislu uspostavljanja izraelske vlasti u Pojasu Gaze, jer to nije uspelo ni ranijim vladama".

Dodao je da strahuje od mogućeg plana Izraela da se ili unište ili potpuno rasele Palestinci sa prostora Pojasa Gaze.