3. februar 2024 11:51

Borelj izrazio zabrinutost zbog moguće eskalacije sukoba na Bliskom istoku

Izvor: TANJUG

Foto: AP Photo/Geert Vanden Wijngaert

BRISEL - Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borelj izrazio je zabrinutost zbog moguće eskalacije sukoba na Bliskom istoku.

"Neprekidno uozoravamo da je Bliski istok uzavreli kotao koji u svakom trenutku može da eksplodira. Ima sukoba i na granici sa Libanom, postoje napadi u Siriji, postoje napadi u Iraku, napadi u Crvenom moru. Zato smo pozivali sve da pokušaju da izbegnu eskalaciju. Dok traje rat u Gazi, veoma je teško poverovati da će se, na primer, situacija u Crvenom moru popraviti, jer je jedno povezano sa drugim. To je domino efekat u regionu", upozorio je Borelj na konferenciji za medije.
Service Photo Gallery

On je najavio da će danas biti održan neformalni sastanak ministara spoljnih poslova zemalja članica EU (Gimnih format) na kojem će se razgovarati o tri dominantne teme - Bliskom istoku, Ukrajini i Africi.

Prema njegovim rečima tema će biti i situacija sa Agencijom UN za pomoć palestinskim izbeglicama (UNRWA), nakon što su neke države članice, posle optužbi protiv UNRWA da su pojedini njeni pripadnici bili umešani u napad hamasa na Izrael, reagovale povećanjem podrške, druge najavile da će najpre ispitati optužbe, a neke su odlučile da ukinu podršku toj agenciji.

"Različiti pristupi kritičnim problemima nisu dobri za evropsku poziciju. Moramo da imamo zajednički, koordinisani stav i o tome ćemo danas razgovarati", rekao je Borelj.

Šef evropske diplomatije je predočio da će ministri spoljnih poslova morati da nastave da razgovaraju o vojnoj podršci Ukrajini.

"Postignut je dogovor o civilnoj pomoći u vrednosti od 50 milijardi evra i to je veoma dobra vest. Ali još uvek moramo da donesemo oduku kako da implementiramo našu vojnu podršku, kako bilateralno, tako i kroz Evropski mirovni fond", poručio je Borelj.

On je ukazao da je neophodno snažno angažovanje EU i kada je reč o Africi, navodeći da nije reč samo o Sahelu, već da ima drugih kriznih žarišta u Africi, navodeći rat u Sudanu, situaciju na Rogu Afrike i u Somaliji.

"Generalno gledano, moramo da preispitamo naš pristup Africi kako bismo ponudili više saradnje i razumeli da je stabilnost afričkih država deo naše bezbednosti", poručio je Borelj.