6. februar 2024 11:01

Fon der Lajen: Plan za Zapadni Balkan je na čvrstim finansijskim osnovama

Izvor: TANJUG

Foto: AP Photo/Jean-Francois Badias

BRISEL - Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen izjavila je danas, govoreći o reviziji višegodišnjeg finansijskog okvira oko kojeg su se lideri EU nedavno dogovorili na samitu Evropskog saveta, da joj je "veoma drago" što je Plan rasta za Zapadni Balkan sada na "čvrstim finansijskim osnovama".

Fon der Lajen je najveći deo svog govora pred evropskim poslanicima u Strazburu posvetila protestima poljoprivrednika iz cele Evrope i poručila da će predložiti da se povuče predlog za smanjenje upotrebe pesticida.

Ona je istakla da je velika pažnja sa samita Evropskog saveta posvećena odluci EU da izdvoji 50 milijardi evra za pomoč Ukrajini, i da će, uz odobrenje poslanika EU, moći da se izvrše važne isplate Kijevu već u martu.
Service Photo Gallery

Ukazujući da je tokom samita Evropskog saveta postignuta saglasnost oko prve ikada revizije višegodišnjeg budžeta EU, predsednica EK je rekla da će EU sada moći da pojača borbu protiv neregularnih migracija i bolje zaštiti svoje spoljne granice.

"Sada imamo sredstva da se još više angažujemo sa zemljama u južnom susedstvu. Veoma mi je drago što je Plan rasta za Zapadni Balkan sada na čvrstim finansijskim osnovama", poručila je ona.

Istakla je da će EU moći i da poboljša svoj odgovor na prirodne katastrofe u državama članicama, kao i na humanitarne krize, poput one u Pojasu Gaze.

Kada je reč o protestima poljoprivrednika, koji su protestovali i tokom samita Evropskog saveta, Fon der Lajen je navela da će predložiti da se povuče predlog o smanjenju upotrebe pesticida koji je, kako je ocenila, postao "simbol polarizacije".

"Zato ću predložiti Koledžu da povuče ovaj predlog. Ali, naravno, tema ostaje", rekla je Fon der Lajen i naglasila da je za napredak potrebno više dijaloga i drugačiji pristup.

Fon der Lajen je rekla da bi Evropska komisija bi mogla da napravi novi predlog "sa mnogo zrelijim sadržajem i zajedno sa zainteresovanim stranama".

Ona je navela da su poljoprivrednici prvi osetili posledice klimatskih promena, kao i posledice rata u Ukrajini, inflacije, rastućih troškova energije i troškova đubriva.

"Ipak, oni svakodnevno naporno rade kako bi proizveli kvalitetnu hranu koju jedemo. Za to mislim da im dugujemo zahvalnost i poštovanje", rekla je ona.

Predsednica EK rekla je da poljoprivreda treba da pređe na održiviji model proizvodnje kako bi poljoprivredna gazdinstva ostala profitabilna u godinama koje dolaze i poručila da EU želi da osigura da tokom tog procesa poljoprivrednici ostanu na čelu.

"Zato smo pokrenuli Strateški dijalog o budućnosti poljoprivrede u Evropskoj uniji.Pozvali smo širok krug predstavnika poljoprivrednih sektora, mladih poljoprivrednika, ruralne zajednice, industrije semena i đubriva, prehrambenog sektora, prerađivačkog sektora, ali i finansijskog sektora, kooperativnog bankarskog sektora, potrošača i ekoloških grupa i nauke", rekla je ona.

Istakla je i da Evropa ima najzdraviju i najkvalitetniju hranu na svetu zahvaljujući svojim poljoprivrednicima, koji, kako je naglasila, imaju ""centralnu ulogu u ovom sistemu".

"I za to moraju biti pošteno plaćeni", rekla je Fon der Lajen.