7. februar 2024 15:58

CNN: Kineski hakeri imali pristup pojedinoj infrastrukturi SAD najmanje pet godina

Izvor: TANJUG

Foto: Shutterstock.com/Alexander Geiger, ilustracija

VAŠINGTON - Kineski hakeri koji stoje iza kampanje infiltriranja u ključnu infrastrukturu SAD imali su pristup računarskim mrežama nekih svojih meta najmanje pet godina, prema novom izveštaju američkih i savezničkih bezbednosnih agencija u koji je Si-En-En (CNN) imao uvid, a koji treba da bude zvanično objavljen ove sedmice.

Američki zvaničnici su naveli da je ta kampanja deo dugotrajnog nastojanja kineskih hakera da se pozicioniraju za potencijalno štetne sajber napade koji bi mogli da poremete snabdevanje vodom i strujom.

Šefovi američkih obaveštajnih službi obavestili su Kongres o toj pretnji prošle sedmice, navodeći da bi Peking mogao da iskoristi hakerske napade da omete odgovor SAD u slučaju eventualnog napada Kine na Tajvan.

Direktor američkog Federalnog istražnog biroa (FBI) Kristofer Rej rekao je kongresmenima prošle sedmice da bi kineski hakeri mogli da izazovu haos i štetu na infrastrukturi SAD, navodi CNN.

Izveštaj obaveštajnih službi na gotovo 50 stranica je do sada najdetaljnije otkrivanje hakerskih tehnika, a cilj je da se pomogne privatnim vlasnicima kritične infrastrukture da uoče kineske hakere u svojim mrežama.

Izveštaj jasno pokazuje da su aktivnosti kineskih hakera počele mnogo ranije nego što se za to saznalo, s tim da su hakeri pristupili IT sistemima pre mnogo godina, ističe CNN.

Kako se navodi, hakeri koje podržava Peking istražuju pristup sistemima koji kontrolišu grejanje, hlađenje i snabdevanje vodom da bi izazvali "značajne kvarove infrastrukture".

Američki zvaničnici potvrdili su da su hakeri provalili u računarske mreže u energetskim, transportnim i vodovodnim objektima u kontinentalnom i nekontinentalnom delu SAD i prekomorskim teritorijama, uključujući Guam, navodi se u izveštaju.

U jednom slučaju, nakon proboja IT sistema u neimenovanom vodovodnom objektu, hakeri su imali pristup nizu informacija od ključnog značaja o postrojenjima za prečišćavanje vode i bunarima.

U dokumentu se navodi da su hakeri takođe provalili u sigurnosne kamere u neimenovanim kritičnim objektima.

Još nema znakova da je Kina odlučila da iskoristi prisustvo hakera da poremeti američku infrastrukturu, kažu američki zvaničnici, ali izražavaju zabrinutost da bi to moglo brzo da se promeni u slučaju krize.

Kina rutinski poriče optužbe SAD o hakovanju.

FBI, Agencija za nacionalnu bezbednost i Agencija za sajber bezbednost i infrastrukturnu bezbednost su među američkim agencijama koje su sačinile izveštaj, zajedno sa agencijama za sajber bezbednost iz Australije, Kanade, Novog Zelanda i Ujedinjenog Kraljevstva.