4. april 2024 11:06
Stoltenberg: Pomogli smo širenju mira; Bauer: NATO štiti slobodu i demokratiju
BRISEL - Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg izjavio da je Alijansa za 75. godina postojanja pomogla širenju mira, demokratije i prosperiteta širom Evrope, kao i da je danas NATO veći, jači i jedinstveniji nego ikad.
On je na svečanosti u Briselu, povodom 75. godina od osnivanja NATO saveza rekao da se tokom postojanja NATO suočio sa brojnim izazovima, koji su naučili Alijansu šta joj je potrebno.
Kako je rekao jedinstvenost Evrope je neophodna za bezbednost, kao što joj je potreban savez sa Severnom Amerikom.
"Severnoj Americi su takođe potrebne evropske vojske, ogromne obaveštajne mreže i jedinstvena diplomatska moć, SAD imaju više prijatelja i više saveznika. Kao što ne verujem samo u Evropu, verujem u Ameriku i Evropu zajedno u NATO alijansi. Zato što smo zajedno jači i bezbedniji. Jutros smo admiral Bauer i ja položili venac na Spomen kamen ovde u sedištu NATO. Odajte počast svima onima koji su služili pod zastavom NATO-a", rekao je Stoltenberg.
On je rekao da nijedan ugovor, poput ugovora o osnivanju NATO saveza, nije toliko značio.
"Nikad ni jedan dokument sa tako malo reči nije značio za toliko mnogo ljudi. Toliko sigurnosti. Toliko prosperiteta. I toliko mira. Sve zbog svečanog obećanja da ćemo zajedno stajati i štititi jedni druge kao što radimo 75 godina", rekao je on.
Prema njegovim rečima NATO savez je najjača, najtrajnija i najuspešnija Alijanse u istoriji i podsetio da je u godinama nakon Drugog svetskog rata, strah od još jednog razornog rata bio stvaran.
"Tako su se na današnji dan 1949. godine ministri spoljnih poslova 12 zemalja Evrope i Severne Amerike okupili da potpišu Vašingtonski ugovor, da stvore našu Alijansu. To je čuvalo naše ljude tokom dugih godina Hladnog rata. Od berlinskog vazdušnog transporta i kubanske raketne krize, do pada Berlinskog zida. Godine 1979. služio sam u norveškoj vojsci. Da je rat, bili bismo na prvoj liniji fronta. I nisam se plašio, jer sam znao da nismo sami. Imali smo iza sebe moć NATO alijanse. Kada se završio Hladni rat, NATO je pomogao da se okončaju dva brutalna etnička sukoba na Balkanu", zaključio je Stoltenberg.
Predsedavajući vojnim komitetom NATO Rob Bauer istakao je da je tokom postojanja Alijansa porasla sa 12 na 32, kao i da obezbeđuje više od fizičke bezbednosti, odnosno da štiti slobodu i demokratiju.
"Izbor da se život stavi u službu slobode dolazi iz duboko ukorenjene želje da budeš tu za druge da se borimo za mir u svetu, da se štite nedužni. Taj zadatak, taj životni cilj delimo jedni s drugima. To je nevidljiva veza koju možete da osetite. Mi osećamo sigurnost drugarstva. Širom Evrope i Severne Amerike, 3,5 miliona muškaraca i žena u uniformama štite od agresije. Odvraćamo i branimo se od svakog protivnika, u bilo koje vreme, na svakom mestu", rekao je Bauer.
Kako je rekao cilj je da se svetu pokaže da je demokratija vredna borbe, iako nije savršen sistem, niti je samoodrživ, čak ni u zemljama u kojima postoji vekovima, ali da vredi rizikovati svoje živote jer bez izbora, bez slobode, bez vladavine prava, šta ostaje.
"NATO je, u svojoj srži, odbrambeni savez. Mi smo najuspešniji savez u istoriji. Mi smo najuspešniji savez u istoriji zbog mira koji smo doneli, zemalja koje smo ujedinili i sukoba koje smo sprečili da izmaknu kontroli. Mi smo saveznici razdvojeni okeanima, ali ujedinjeni u našoj odlučnosti. Zajedno smo jači", zaključio je Bauer.
Na svečanosti su govorili i ministri spoljnih poslova Albanije, Bugarske, Hrvatske, Češke, Estonije, Mađarske, Letonije, Litvanije, Poljske, Rumunije, Slovačke i Slovenije.
Svečanosti prisustvuju nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok, kao i američki državni sekretar Entoni Blinken.
Tokom dana predviđeno je da se održi sednica ministara spoljnih poslova NATO sa Ukrajinskim savetom, kao i sa Indo-pacifičkim zemljama saveznicama, među kojima su Australija, Japan, Novi Zeland, Južna Koreja, a kome će prisustvovati visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borelj.
Stoltenberg: Podrška Ukrajini je ulaganje u bezbednost; Kuleba:Treba nam patriot
Stoltenberg je izjavio danas da je podrška Ukrajini ulaganje u bezbednost, kao i da je suprotstavljanje ruskoj agresiji na Ukrajini važno kako za tu zemlju, tako i za ceo svet.
"Ono što radite je važno za sve nas. I zato sam mnogo, mnogo puta izjavio da podrška Ukrajini nije dobrotvorna akcija. Podrška Ukrajini je ulaganje u sopstvenu bezbednost. Radujem se što ćemo danas da razgovaramo o tome kako da dodatno ojačamo našu saradnju, ali i kako da vas pokrenemo ka članstvu u NATO", rekao je prvi čovek NATO Alijanse na zajedničkoj konferenciji sa ukrajinskim ministrom spoljnih poslova Dmitrijem Kulebom u Briselu.
On je istakao da 99 odsto vojne podrške Ukrajini dolazi od NATO saveznika, ali da mora da se obezbedi pravedna podela tereta i da će to potrajati, zbog čega je neophodna još jača podrška.
"Razgovaraćemo i o dugoročnom finansijskom obećanju, obavezi NATO saveznika. Moramo da budemo manje zavisni od dobrovoljnih priloga kratkoročno, a više od jakih obaveza NATO-a", rekao je Stoltenberg.
Kuleba je rekao da je došao u Brisel kako bi istakao da je za odbranu Ukrajincima najvažnije da dobiju još sistema Patriot i druge vazdušne odbrambene sisteme, pre svega zbog brojnih napada bespilotnim letelicama.
"Rusija sistematski uništava ukrajinsku ekonomiju, ubija Ukrajince, a uništava i naše gradove, što se uklapa u rusku strategiju da eliminiše Ukrajinu sa mape. Moja glavna poruka danas će biti patriote, jer spasavanje ukrajinskih života, spasavanje ukrajinske ekonomije, spasavanje ukrajinskih gradova zavisi od dostupnosti patriota i drugog vazduha odbrambenih sistema u Ukrajini, a mi govorimo o patriotama jer je to jedini sistem koji može da presreće balističke rakete", rekao je on i dodao da nabavka tih sistema zavisi od saveznika.